U půjček bez dokládání příjmů zvyšte ostražitost

Publikováno 06.06.2019

Půjčky bez dokládání příjmů mají dvě základní kategorie. Ta první je férová a bezpečná, druhá už tak dobrá a výhodná není. Jaké jsou to kategorie, v čem se liší a jak si zejména u kategorie půjček bez příjmů vytipovat rizikové momenty, na co si dávat největší pozor?

U půjček bez dokládání příjmů zvyšte ostražitost

Kategorie první – bezpečná půjčka s marketingovým názvem

První z kategorií půjček bez dokládání příjmu je klasická půjčka sice s doložením příjmu, ovšem dokládá se jinak než na papíru a s razítkem zaměstnavatele. Takže jde v podstatě o běžnou půjčku, u které se zkoumá příjem žadatele, jeho závazky a možnosti splácet, ale není nutné, aby žadatel o půjčku šel za zaměstnavatelem a nechal si od něj papírově potvrdit svůj pravidelný příjem.

Místo papírového potvrzení příjmu tak slouží jen výpis z účtu za posledních 2 – 6 měsíců, mohou to však být i jen výplatní pásky, které se k žádosti o půjčku doloží papírově nebo v elektronické podobě, případně se umožní náhled do internetového bankovnictví. Jde tedy o vyšší pohodlí žadatele, ale o stejný proces zkoumání jeho bonity, jako v případě půjčky s nutným doložením příjmů.

Půjčka bez příjmů je v této první kategorii pak pouze marketingově zvoleným názvem. Parametry a bezpečnost zůstávají stejné.

Kategorie druhá – rychlá a malá půjčka bez příjmů, ale s velkými následky

Druhou kategorií půjček bez příjmu jsou ty, které k jejich poskytnutí opravdu nevyžadují doložení příjmů. A jak je to vůbec možné? Samozřejmě vágností zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, kde se v §86 píše, že úvěruschopnost spotřebitele se má posuzovat:

na základě nezbytných, spolehlivých, dostatečných a přiměřených informací získaných od spotřebitele, a pokud je to nezbytné, z databáze umožňující posouzení úvěruschopnosti spotřebitele nebo i z jiných zdrojů.“

Dále zákon stanoví, že „Poskytovatel při posouzení úvěruschopnosti spotřebitele posuzuje zejména schopnost spotřebitele splácet sjednané pravidelné splátky spotřebitelského úvěru, a to na základě porovnání příjmů a výdajů spotřebitele a způsobu plnění dosavadních dluhů“.

To sice vypadá na první pohled jako dostatečné ustanovení ohledně zkoumání příjmů i výdajů spotřebitele, jenže paragraf 86 ještě pokračuje: „Hodnotu majetku přitom zohledňuje tehdy, jestliže ze smlouvy o spotřebitelském úvěru vyplývá, že spotřebitelský úvěr má být částečně nebo úplně splacen výnosem z prodeje majetku spotřebitele, nikoli pravidelnými splátkami, nebo jestliže z finanční situace spotřebitele vyplývá, že bude schopen splácet spotřebitelský úvěr bez ohledu na své příjmy.“ A to lze samozřejmě zohlednit ve smlouvě.

U malých půjček je jisté, že žadatel bude schopen splácet spotřebitelský úvěr bez ohledu na své příjmy

Malé půjčky v řádu několika set nebo tisíc korun v podstatě zaručují schopnost spotřebitele splatit úvěr, konkrétně majetkem. A tak ani není důvod příliš zkoumat jeho příjmy, protože se, v případě nesplacení, prostě vezme něco z  movitého majetku dlužníka a prodá se to (jinými slovy exekuce).

Zde se právě skrývá záludnost půjček bez příjmů, kde příjmy žadatele opravdu nejsou zkoumány. Poskytovatelé takových úvěrů totiž mají předem naplánováno, jak budou postupovat, pokud klient bude mít problémy se splácením. Doložení příjmů totiž u bezpečné půjčky chrání právě spotřebitele. Zde však onen prvek ochrany chybí.

Pokud si budete chtít vzít menší půjčku, na lákadla typu „bez doložení příjmů“, „bez příjmů“ nebo „bez registru“ kdekoliv na webu moc nedejte a raději si půjčky a jejich nabídku srovnejte v online srovnávači půjček.

Zde totiž najdete jen spolehlivé a ověřené poskytovatele půjček, u kterých si můžete být jistí, že ve smlouvě o půjčce nejsou schované nezákonné háčky a že se bude postupovat v souladu s všeobecně uznávanými pravidly pro spotřebitelské úvěry. A že při případných potížích se splácením se budou ověření a spolehliví poskytovatelé snažit nabídnout vám vstřícnější cestu řešení.

Autor:

Redakce Bezvamoney.cz

Redakce Bezvamoney.cz

Zobrazit profil

Články

Půjčky

19.09.2023

Vyplatí se předčasné splacení úvěru?

Banky si smí od roku 2016 účtovat za předčasné splacení úvěru pouze zákonem omezenou výši poplatku. Na kolik vás přijde předčasné splacení půjčky?

Půjčky

12.09.2023

Spoludlužník versus ručitel - jaký je v tom rozdíl?

Kdy jste spoludlužníkem z půjčky, a kdy ručitelem? Jak se jejich pozice liší a za co který z nich odpovídá? Kdy o půjčce musíte být informování, a kdy ne?

Půjčky

05.09.2023

Jak vrátit půjčku, když ji už nechcete?

Co dělat, když už o půjčku nestojíte? Můžete ji vrátit? Jak? A kolik vás to bude stát? Kdy je nárok na vrácení půjčky? Dá se půjčka vrátit úplně zdarma?