Potřebuji peníze. Na co si dát při výběru půjčky pozor

authorIva GrácováČtení na 5 minutPublikováno: 19.03.2020
Potřebuji peníze. Na co si dát při výběru půjčky pozor

Půjčit si finanční prostředky není v dnešní době vůbec žádný problém. Nabídky bankovních i nebankovních půjček nás oslovují na internetu, v letácích, televizi, zkrátka všude. I přesto jde o důležité rozhodnutí, které byste měli velmi dobře zvážit a za žádné situace nic neuspěchat. Jak vybrat tu nejvýhodnější nabídku? Na co si dát při výběru půjčky pozor, co je zapotřebí důkladně prostudovat a podle čeho vybírat? 

Než si vezmete úvěr, důkladně si promyslete svou situaci

Dříve než začnete vybírat konkrétní úvěrový produkt, pečlivě zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete. Odpovězte si sami na otázku, zdali se bez dané věci neobejdete a musíte si ji v tento moment pořídit. Možná by se dalo s koupí věci na úvěr počkat a v mezidobí si potřebnou sumu našetřit. Zvažte také, jak moc půjčka zatíží váš rodinný rozpočet a zdali jste schopni celý úvěr splatit.

Srovnávejte z více nabídek

Sáhnout po první nabídce, která se vám dostane pod ruce, se nemusí vyplatit. Jako „nejvýhodnější nabídka“ se totiž bude tvářit každá. Vždy si projděte více možností a důkladně zvažte, která je pro vás ta správná. Nebojte se využít online srovnávač, který velkou část práce udělá za vás. Porovná všechny možné finanční produkty, díky čemuž ušetříte nejen čas, ale také své peníze.

Co porovnávat? RPSN nebo úrok?

Úroková sazba vás informuje o tom, kolik zaplatíte za půjčené peníze. Větší pozornost věnujte RPSN, které představuje roční procentuální sazbu nákladů a odpoví vám na otázku, kolik úvěr stojí při zahrnutí veškerých nákladů, které musíte platit, a hodnoty peněz v čase. Proto úvěr s nízkou úrokovou sazbou nemusí být tak výhodný, jak se na první pohled zdá. Důležité je porovnávat RPSN, ve kterém jsou zohledněné veškeré poplatky spojené s poskytnutou půjčkou.

Skutečná cena úvěru by měla být jedním z rozhodujících kritérií, zdali si úvěr vzít či se poohlédnout po jiné nabídce. Cena úvěru je celková částka, kterou klient zaplatí za půjčení peněz za celou dobu trvání úvěru. Jsou v ní zahrnuty kromě vypůjčené částky také zaplacené úroky i veškeré poplatky, které s úvěrem souvisí. Z celkové ceny úvěru také jednoduše a rychle zjistíte, kolik celkově na úvěru přeplatíte.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Nepodceňujte úvěrovou smlouvu

Sjednání každého řádného úvěru je podmíněno podpisem úvěrové smlouvy. V té se dle občanského zákoníku úvěrující zavazuje poskytnou úvěrovanému finanční prostředky na jeho požádání a v jeho prospěch do určité částky. Úvěrovaný se zavazuje půjčenou částku splatit i s dohodnutými úroky k danému termínu. Vždy si úvěrovou smlouvu pozorně přečtěte, pokud odkazuje na obchodní podmínky, seznamte se i s nimi. Jakmile nebudete něčemu rozumět, zeptejte se poskytovatele půjčky a nechte si vše řádně vysvětlit.

Nejlevnější neznamená nejvýhodnější

Při konečném rozhodování mějte na mysli, že nejlevnější ještě nemusí znamenat nejvýhodnější. To, zdali je pro vás nabídka úvěru skutečně výhodná, neurčuje pouze částka, kterou za půjčku celkově zaplatíte. Důležité jsou také ostatní faktory a výhody, které může produkt nabídnout. Jedná se např. o rychlost schválení úvěru, nutnost ručitele či zástavy, možnost přerušit na určitou dobu splácení úvěru apod. Vždy zvažte všechny aspekty půjčky a pak vyhodnoťte, která nabídka je pro vás tou nejvýhodnější.

Zdroj: financnigramotnost.mfcr.cz / kurzy.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více