Zamítli vám žádost o půjčku? Poradíme, na co si příště dát pozor

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 03.12.2019
Zamítli vám žádost o půjčku? Poradíme, na co si příště dát pozor

Zamítnutí žádosti o půjčku je vždy velkou nepříjemností, protože většina z nás se pro půjčku rozhoduje, když peníze z ní opravdu nutně potřebuje na důležité výdaje. Někdy je za zamítnutím vážný důvod v podobě podezření poskytovatele z neschopnosti půjčku splácet, jindy jde ale o „prkotinu“ v podobě formálních chyb. Pojďme se podívat na čtyři nejčastější důvody, které vedou k zamítnutí žádosti o půjčku.

1. Příjmy a výdaje žadatele, resp. celé domácnosti

Jedním z nejčastějších důvodů k zamítnutí žádosti o úvěr jsou příjmy a výdaje žadatele o půjčku – jinými slovy jsou to buď nepravidelné a nezaručené příjmy nebo i nesoulad mezi příjmy a výdaji, kdy na neodkladné výdaje dává žadatel tak velkou část svých příjmů, že by mu na splácení půjčky v podstatě už nic moc nezůstávalo.

Vypadá to jako důvod, který by si měl umět každý spočítat, jenže realita je trochu jiná. Spousta lidí se totiž upíše třeba k několika menším půjčkám, ovšem nespočítají si celkovou měsíční splátku. Nebo prostě nevidí, že jim na konci měsíce nezbývá z výplaty v podstatě už téměř nic. 

A že příjem z brigády na dohodu o provedení práce nebo z rozjíždějícího se podnikání není příjmem garantovaným a považovaným za pravidelný, to mnoho lidí také nevidí. Pokud patříte do této skupiny, tak se musíte smířit s faktem, že vyřízení půjčky budete mít vždycky komplikované.

Dnes už totiž neplatí, že by se půjčka poskytla kdykoliv a komukoliv. Česká národní banka a zákon o spotřebitelském úvěru regulují trh víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Ovšem ani jejich regulace není dokonalá, proto se stále ještě spousta lidí nechá nachytat na předražené půjčky s náročnými podmínkami splácení.

2. Špatná úvěrová historie

Negativní záznam v registrech dlužníků, tedy informace o tom, že jste v minulosti měli potíže se splácením, také nehraje dobrou roli. Pokud se takový záznam ve vaší historii půjček vyskytuje, je celkem málo pravděpodobné, že dosáhnete na další běžnou půjčku. 

Negativní záznam má být z rejstříků smazán tři roky po doplacení dluhu. Takže si pak pečlivě pohlídejte, že provozovatelé rejstříků dodrželi lhůtu pro smazání. Oporu k takovému požadavku máte v zákonu o ochraně spotřebitele (zákon č. 634/1992 Sb.), kde je informačním databázím o bonitě a důvěryhodnosti spotřebitele (tedy registrům dlužníků) věnovaná celá pátá část zákona. 

Dobrou cestou ke snadnějšímu získání větší půjčky může být cílené vytváření dobré úvěrové historie v registrech.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

3. Tak trochu pohádky místo pravdy

Pokud ve formulářích, do kterých vyplňujete žádost o půjčku, uvedete tak trochu nepravdu, něco si přibásníte, abyste vypadali jako lepší žadatelé, protože vyplňuje online žádost o půjčku a nikdo na vás nevidí, že se při vyplňování trochu červenáte, tak s úspěchem žádosti rozhodně nepočítejte. 

Pro laika to na první pohled tak nevypadá, ale o lidech a jejich finančním zázemí se dá online zjistit první poslední. Snadné je to zejména pro profesionály, kteří jsou členy registrů dlužníků a kteří mohou díky tomu nahlížet do mnoha záznamů týkajících se vaší osoby. 

4. Formální chyby v žádosti

Někdy za nezdarem žádosti o půjčku stojí i formální chyby, kdy uvedete třeba jinou kontaktní adresu, než je ta, na které skutečně bydlíte – například máte trvalou adresu jinde, než žijete, ale do kontaktních údajů vypíšete právě bydliště trvalé. 

Chyba může být i v čísle občanského průkazu, v emailové adrese, v rodném čísle, v telefonním čísle, prostě kdekoliv v údajích, které ručně přepisujete do papírové nebo online žádosti. Takže půjčka by sice byla schválená, ale informace se k vám prostě nedostane. Proto pak celá půjčka padá právě s vámi udělanou formální chybou. 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře