Co je dlouhodobá půjčka a jak se liší od ostatních úvěrů ve srovnávači?
Pojem „dlouhodobá půjčka“ nemá žádnou přesnou definici danou zákonem nebo jinými předpisy. V našem srovnávači zařazujeme do kategorie „dlouhodobý úvěr“ všechny půjčky, u nichž lze dohodnout i delší splatnost než 5 let. Zároveň je možné o tuto půjčku žádat online a (většinou) ji i plně online vyřídit. Úvěr s několikaletým splácením se vyznačuje bezhotovostním poskytnutím, tedy převodem na bankovní účet žadatele, dále vyššími částkami, které nezřídka překračují půl milionu korun.
Dlouhodobé půjčky obecně patří k těm méně rizikovým. Trvání závazku totiž ukazuje, že spotřebitel je ochoten splácet delší dobu, s dluhem kalkuluje i do budoucna. Též poskytovatelé se k víceleté půjčce stavějí mnohem obezřetněji než například k půjčkám do výplaty. Daleko pečlivěji zkoumají žadatelovu bonitu, k tomu často i formu bydlení, rodinné závazky a samozřejmě případné další dluhy. Vždy jde ale o úvěr bez zástavy nemovitosti a bez ručení.
Jak dlouhodobý bankovní úvěr, tak dlouhodobé nebankovní půjčky dokáží nabídnout dvě největší výhody, s nimiž se ve světě půjčování můžeme setkat: nižší cena a možnost rozložit splátky do delšího časového horizontu tak, aby splácení nebylo ohroženo ani v těch měsících, kdy má dlužník snížený příjem vlivem nemoci, ošetřování dítěte nebo i např. problémů s vystavenými fakturami (OSVČ).
Jak postupovat při výběru nejlepší dlouhodobé půjčky?
Při výběru větší půjčky na více let můžete využít nesporné výhody právě v trvání závazku. Jak? RPSN je v této kategorii nejvíce vypovídajícím parametrem. Zatímco u mikropůjček nebo půjčky do výplaty je RPSN zkresleno krátkou dobou trvání závazku, tak půjčka dlouhodobá, resp. její cena, je skrze RPSN popsána velmi přesně.
Právě podle výchozího RPSN si můžete nechat jednotlivé půjčky seřadit (stačí kliknout vlevo nahoře nad srovnávačem na „Seřadit podle…“ a vybrat „Nejnižší RPSN“. Nezapomínejme, že čím delší doba splácení, tím nižší cenu dokáže poskytovatel nabídnout. Jako dobrý způsob porovnání nákladovosti slouží i celkový přeplatek za poskytnutý úvěr (celková cena splatná spotřebitelem).
Vždy porovnávejte i podmínky splácení, jako jsou možnosti změnit výši splátky, posunout datum splatnosti, odložit splácení na nějaký čas, či naopak úvěr splatit předčasně. Někteří poskytovatelé umějí takové „služby navíc“ realizovat zdarma, jiní vůbec a další je zpoplatňují poměrně vysokými částkami. Všechny půjčky uvedené ve srovnávači jsme pro vás podrobně prozkoumali recenzovali. Díky tomu dokážeme uvést i jejich výhody a nevýhody. Zde jsme pro vás shrnuli, na co si dávat při výběru půjčky pozor?
Jak si zažádat o online dlouhodobou půjčku v našem srovnávači?
Máte již srovnané nabídky a vybrali jste pro vás tu nejlepší? Jestli ano, můžete se pustit do samotného vyplnění a odeslání žádosti. V našem srovnávači je to velmi snadné, protože potřebovat budete jen základní osobní data. U vybrané nabídky klikněte na tlačítko „Požádat o půjčku“.
Po kliknutí budete přesměrováni do formuláře pro podání žádosti, případně přímo do formuláře na stránkách poskytovatele vybraného úvěru. Zde vyplníte již zmíněná základní osobní data. Po odeslání žádosti se vám v krátkém čase ozve oslovený poskytovatel a provede vás postupem vedoucím k vyřízení půjčky. Vše probíhá online, nikam není nutné chodit.
Každý z poskytovatelů má trochu jiný postup žádosti o úvěr, proto jsme pro vás detaily zjistili a popsali u každé půjčky zvlášť. Najdete jej po rozkliknutí názvu půjčky a sjetí do sekce „Jak probíhá vyřízení půjčky".
Jaké doklady si připravit než se pustím do žádosti o dlouhodobou půjčku?
Pro kompletní vyřízení půjčky budete většinou potřebovat:
- dva doklady totožnosti
- pravidelné a v případě potřeby doložitelné příjmy - formou výpisu z účtu, výplatních pásek, daňového přiznání, či třeba jen souhlasu pro poskytovatele, aby nahlédl do vašeho online bankovnictví (např, skrze aplikaci Instantor, Kontomatik, Nordigen, TelcoScore apod. fungující na základě směrnice o otevřeném bankovnictví PSD2)
- vlastní bankovní účet
- v ojedinělých případech údaje o zaměstnavateli či o vlastním podnikání
Jaké další podmínky a doklady jsou vyžadovány pro vámi vybranou půjčku, najdete po rozkliknutí názvu vybrané půjčky a srolování do části „Podmínky získání půjčky". Nabídku všech poskytovatelů, kteří nevyžadují potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem, najdete v kategorii půjček bez doložení příjmu.
Pročtěte si v našem článku: Jaké podmínky může poskytovatel vyžadovat, abyste při žádosti o půjčku splnili.