V souhrnu

Půjčka od ČSOB je o něco dražší než úvěry u jiných bank, nabídne ale nečekanou pružnost. Dá se totiž kdykoliv zdarma předčasně splatit, zdarma lze odsunout splátky nebo je snížit. Při vrácení peněz během prvních 90 dní vrací banky veškeré zaplacené úroky. Není nutné zřizovat si u ČSOB účet. Při online sjednání získá klient 30% slevu z úrokové míry. Splácení lze pojistit ve třech variantách.

Cena+ bez poplatků za změnu splátek, jejich odklad nebo za předčasné splacení
- úrok nepatří k nejnižším (ale online sjednání jej významně sníží)
Flexibilita+ peníze odesílány během několika minut od podpisu smlouvy
+ možnost hýbat se splátkami
Transparentnost+ stručné a jasné obchodní podmínky
- není zveřejněn vzor smlouvy
Zákaznická podpora+ zákaznická linka v provozu i o víkendech
+ obsluha půjčky v online bankovnictví a celý proces sjednání online
- neklientům se schvaluje jen v pracovní dny

BezvaMoney skóre: (4,2/5)

Na celkovém skóre půjčky se v tabulce uvedená kriteria podílejí následovně: cena 50 %, flexibilita 20 %, transparentnost 15 % a zákaznická podpora 15 %.

ČSOB půjčka ve zkratce

Bez poplatku za zřízení+ Ano
Bonus za online sjednání+ Ano
Správa půjčky zdarma+ Ano
Možnost pojistit schopnost splácet+ Ano
Možnost zvolit výši splátek+ Ano
Bez potvrzení o trvalém příjmu od zaměstnavatele+ Ano
Předčasné splacení zdarma+ Ano
Změna splátkového kalendáře nebo odklad splátek zdarma+ Ano
Navýšení půjčky během jejího trvání- Ne
Bonus za řádné splácení- Ne
Poskytnutí půjčky i během víkendu- Ne

Reprezentativní příklad

Půjčka ve výši 180 000 Kč se splatností 6 let: pevná úroková sazba 13,2 % p. a., RPSN 14 %, měsíční splátka 3 633 Kč, celkem k úhradě 261 576 Kč. Nejedná se o návrh na uzavření smlouvy.
Přesné podmínky půjčky dostanete přímo od poskytovatele, který vás bude kontaktovat.

Průběh žádosti

Požádat o ČSOB půjčku lze kdykoliv, ale proces schvalování probíhá jen v pracovní dny. Banka se ozve i těm žadatelům, kteří schválením neprošli. Takže když reakci neobdržíte, pravděpodobně je chyba v emailové adrese nebo telefonu.

1. Projevte zájem o půjčku

Nejprve klikněte na tlačítko „Chci si půjčit“. Budete přesměrováni na stránky poskytovatele, kde si v kalkulačce nastavíte částku a dobu trvání půjčky.

2. Klikněte na „Vyplnit žádost (nejsem klient ČSOB)“

Do formuláře banky vyplňte nejen kontaktní údaje, ale i údaje o sobě, svých příjmech, výdajích a životních poměrech.

3. Podepište smlouvu

Banka se ozve během několika minut od žádosti, a po dohodnutí detailů zašle předsmluvní informace. Pokud s nimi souhlasíte, podepište smlouvu.

4. Peníze jsou vaše

Peníze budou do několika minut odeslány na vámi zvolený bankovní účet.

Časté dotazy

1. Musím si u ČSOB zřídit účet, když bych měla zájem o jejich půjčku?
Nikoliv, Československá obchodní banka je v této otázce velmi benevolentní a dokáže poskytnout peníze i na účet u jiné banky v ČR. Vám bude zřízen pouze technický účet, na který budete měsíčně posílat splátku, ale načerpáte si je (jednorázově či po částech), kamkoliv budete potřebovat.
2. Mohou slevu 30 % z úrokové míry získat i neklienti banky ČSOB?
Ano, sleva na úrokové míře ve výši 30 % je k dispozici pro každého, kdo si půjčku sjedná online. Zde nezáleží na to, jestli o ni požádáte na stránkách banky coby neklient, nebo v online bankovnictví jako klient banky.
3. Za jak dlouho budu mít peníze na účtu?
ČSOB je ve vyplácení půjčky velmi rychlá, peníze odesílá v řádu minut po podpisu smlouvy o úvěru. Podpis může proběhnout jak v online bankovnictví, tak i přímo na stránkách banky (pro žadatele, kteří u ČSOB nemají zřízen běžný účet).

Na účtu u ČSOB budou pak peníze okamžitě od odeslání, stejně jako na účtu u bank, které umějí okamžitou platbu. U ostatních účtů můžete částku očekávat následující pracovní den. S bankou si též můžete dohodnout, že vám z celkového objemu půjčky pošle jen část – a zbytek dočerpáte dle potřeby později.
4. Co když budu nakonec potřebovat jen méně peněz, než jsem si dohodla ve smlouvě o půjčce?
Úroky se vždy platí pouze z té částky, kterou čerpáte, jinými slovy kterou vám banka pošle na dohodnutý účet a máte je k dispozici. Při uzavření smlouvy se můžete s bankou dohodnout na zaslání jen menší částky. A pokud tu zbylou nebudete potřebovat, tedy ani čerpat, nic neděje.
5. Jak je to se splácením půjčky – můžu si splátky upravit?
Ano, ČSOB nabízí velmi flexibilní podmínky splácení. Zdarma je předčasné splacení úplné i částečné, a to kdykoliv během trvání smlouvy. Zvýšení, snížení nebo odklad splátky je za stanovených smluvních podmínek taktéž zdarma.

Využít zdarma odklad splátek lze nejdříve po 6 zaplacených měsíčních splátkách, maximálně třikrát během splácení a zároveň maximálně jednou za dvanáct měsíců (takže za celou dobu trvání úvěru nesmějí být splátky odloženy v souhrnu o více než 3 měsíce).
6. Můžu splácet i z běžného účtu u jiné banky?
Ano v tomto je ČSOB půjčka velmi vstřícná – splátky můžete zasílat odkudkoliv, případně vkládat v hotovosti na poště či pobočce banky.
7. Co když nebudu mít na splácení?
Pokud se stane, že nebudete mít na splácení, můžete v prvním kroku využít zdarma odkladu splátky. Jestli odklad (na 1 – 3 měsíce) nepomůže, je nutné co nejdříve kontaktovat banku a o situaci ji informovat. Nejlépe ještě před termínem splatnosti, abyste se nedostali do prodlení bez vědomí banky. Banka vám navrhne možné způsoby řešení situace.

Pokud máte půjčku pojištěnu, lze čerpat pojistné plnění za podmínky, že nedostatek financí byl způsoben nasmlouvanou pojistnou událostí.

Jestliže je klient přece jen v prodlení, posílá banka upomínky a výzvy, za které klient bude muset uhradit poplatek, plus úrok z prodlení. V nejzazších případech banka přistupuje k zesplatnění všech u ní sjednaných úvěrů.
8. Co kryje pojištění schopnosti splácet?
Pojištění schopnosti splácet je nabízeno ve třech variantách:
  • varianta Pro zdraví (pojištění pro případ smrti, invalidity III. stupně a pracovní neschopnosti)
  • varianta Pro práci (pojištění pro případ smrti, invalidity III. stupně a ztráty příjmů)
  • varianta Pro všechno (pojištění pro případ smrti, invalidity III. stupně, pracovní neschopnosti a pro případ ztráty příjmů)
Navíc se dá vybraná varianta měnit i v průběhu trvání půjčky – nejpozději 6 měsíců po jejím uzavření. Samotné pojištění se dá sjednat jak rovnou s půjčkou, tak i kdykoliv později. Ceny jsou následující: za první dvě varianty se připlácí 6,6 % z měsíční splátky úvěru, za třetí variantu pak 8,8 % z měsíční splátky úvěru.
9. Půjčí banka i studentům, důchodcům nebo matkám na mateřské?
Nelze odpovědět obecně, protože schvalovací proces je čistě individuální. Vždy záleží jak na výši požadované půjčky, tak na její délce (jinými slovy na výši měsíční splátky) a samozřejmě na finančních poměrech žadatele. Banka zkoumá nejen příjmy a výdaje, ale též typ bydlení, finanční poměry celé domácnosti nebo vzdělání žadatele.
10. Klientská linka je v provozu i o víkendu – mám to chápat tak, že o víkendu také schvalují?
Záleží na tom, zda jste nebo nejste klientem banky. Pokud máte u ČSOB účet a používáte online bankovnictví, dá se půjčka vyřešit i během víkendu. Jestliže klientem ČSOB (nebo Poštovní spořitelny) nejste, musíte vyčkat na pracovní den – váš profil může totiž být do systému zanesen pouze během pracovních dnů.
11. Opravdu nemusím dokládat potvrzení o příjmu?
Potvrzení o příjmu je nutno doložit vždy. Ale banka nevyžaduje (až na výjimky) potvrzení podepsané zaměstnavatelem. Stačí jí výpisy z účtu, výplatní pásky, u OSVČ ve výjimečných případech pak kopie daňového přiznání z předchozího roku (let).
12. Co znamená 90 dní na zkoušku? To si můžu půjčku rozmyslet do 90 dnů?
Ano, přesně tak. Půjčku nemusíte vůbec čerpat – a pak stačí do 90 dní nahlásit, že o ni vlastně nestojíte – a nebude vás to stát ani korunu, dokonce ani úroky banka nebude požadovat. Stejně tomu bude v případě, že si peníze opravdu vypůjčíte, použijete je, ale do 90 dní vrátíte. Ani tehdy vás nebude půjčka ve výsledku nic stát, protože banka vám zaplacené úroky pak vrátí.

Recenze

Půjčka od ČSOB je na poměry bankovních půjček velmi flexibilním produktem. Za flexibilitu si však nechá zaplatit vyšší úrok než u konkurence. O to zajímavější se proto pro klienta stává bonus za online sjednání ve výši 30 %. Právě o tolik se sníží zápůjční úroková sazba. Flexibilita spočívá zejména v možnosti zdarma odkladu splátek až o tři měsíce a v možnosti změny výše splátek, která je také při dodržení smluvních podmínek zdarma.

Předčasné splacení je kdykoliv také zdarma, jak to úplné, tak splacení částečné. Navíc, pokud klient půjčku splatí do 90 dní, vrátí mu banka všechny zaplacené úroky. K dispozici je půjčka ve výši až do 800 000 Kč, přičemž od 300 000 Kč bude banka u sezdaných párů vyžadovat souhlas partnera. I nejvyšší sumy lze sjednat online.

Banka povoluje čerpat jen část úvěru, případně čerpat postupně. Úrok se přitom počítá jen z právě čerpané částky. Klienti ČSOB nebo Poštovní spořitelny mohou o Půjčku na cokoliv pořádat z online bankovnictví. Žadatel o půjčku, který není klientem, si NEmusí u ČSOB zřídit běžný účet. Banka odešle peníze na účet u kterékoliv jiné banky.

Klienti mohou sledovat vývoj své půjčky v online bankovnictví, a to jak na počítači, tak i v mobilní aplikaci Smart. Splácení si lze pojistit, banka nabízí tři varianty pojištění schopnosti splácet: Pro zdraví, Pro práci a Pro všechno. První dvě varianty stojí 6,6 % z měsíční splátky úvěru, za třetí variantu pak 8,8 % z měsíční splátky úvěru. Karenční doba je například u pracovní neschopnosti 40 kalendářních dní. Ke ztrátě zaměstnání smí dojít nejdříve tři měsíce od uzavření smlouvy o půjčce. V případě úmrtí nebo invalidity III. stupně pojištěný dluh zaniká.

Poskytovatel

Československá obchodní banka, a.s.
Radlická 333/150
150 00 Praha 5


Tel.: 800 300 300
E-mail: info@csob.cz
Web: www.csob.cz

Československá obchodní banka, a.s. logo
Československá obchodní banka, a.s., Radlická 333/150, 150 00 Praha 5