V souhrnu

Zonky půjčka je vhodnou volbou, když stojíte o půjčku za nižší úrok a když chcete nechat vydělat i běžné lidi (nejen poskytovatele půjček). Je tu však ještě poplatek za vyřízení půjčky, který cenu navýší o 2 % z půjčované sumy. Nepříjemná je nemožnost hýbat se splátkami, ale opřít se můžete o pojištění, které plní ihned poté, co se vám sníží příjem třeba kvůli nemoci. Lidé s velmi nízkou bonitou tu neuspějí.

Cena+ možnost získat nízké úroky
- poplatek za vyřízení půjčky
Flexibilita+ peníze odesílány ihned po podpisu smlouvy
+ při řádném splácení lze navýšit úvěr formou další půjčky
- splátkový kalendář pevně daný a v podstatě neměnný
Transparentnost+ jednoduše napsaná velmi stručná smlouva
+ průhledné pojištění s výhodnými podmínkami
Zákaznická podpora+ denně funkční zákaznická linka
+ vstřícný přístup i k lidem bez bankovního účtu

BezvaMoney skóre: (3,8/5)

Na celkovém skóre půjčky se v tabulce uvedená kriteria podílejí následovně: cena 50 %, flexibilita 20 %, transparentnost 15 % a zákaznická podpora 15 %.

Zonky půjčka ve zkratce

Bez poplatku za zřízení- Ne
Bonus za online sjednání- Ne
Správa půjčky zdarma+ Ano
Možnost pojistit schopnost splácet+ Ano
Možnost zvolit výši splátek+ Ano
Bez potvrzení o trvalém příjmu od zaměstnavatele+ Ano
Předčasné splacení zdarma+ Ano
Změna splátkového kalendáře nebo odklad splátek zdarma- Ne
Navýšení půjčky během jejího trvání+ Ano
Bonus za řádné splácení- Ne
Poskytnutí půjčky i během víkendu+ Ano

Reprezentativní příklad

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.
Přesné podmínky půjčky dostanete přímo od poskytovatele, který vás bude kontaktovat.

Průběh žádosti

Celý proces vyřízení půjčky u Zonky je online a potřebujete k němu jen elektronické kopie výše zmíněných dokladů a dokumentů. Peníze budou vyplaceny ihned po podpisu smlouvy na váš bankovní účet, případně až poté, co Zonky prokážete, že jste si po schválení úvěru založili bankovní účet na své jméno, tudíž je peníze kam poslat. Zonky se vám na odeslanou žádost vždycky ozve zpět - i v případě, že vám půjčku neschválí. V takovém případě vysvětlí, proč jste se žádostí neuspěli, a navrhnou čím si bonitu vylepšit.

1. Vyjádřete zájem o půjčku

Nejprve kliknete na tlačítko „Požádat o půjčku“ nebo „Chci si půjčit“. Budete přesměrováni na stránky Zonky, kde zájem o půjčku opět potvrdíte tlačítkem "Chci si půjčit".

2. Vyberte, na co peníze chcete použít

Zvolte jak výši úvěru a pro vás pohodlnou výši splátek, ale i účel půjčky - refinancování, půjčka na cokoliv nebo obojí.

3. Zvolte si, zda chcete pojistit “Záchrannou vestou”

Chcete půjčit s pojištěním schopnosti splácet? Pokud ano, pojištění nese název Záchranná vesta a stojí měsíčně 8,9 % z výše vaší splátky.

4. Vyplňte kontaktní údaje a údaje o své finanční situaci

Vyplňte kontaktní údaje. Na e-mailovou adresu přijde potvrzovací e-mail a údaje k profilu na Zonky, který vám bude vytvořen a kde se bude odehrávat vše důležité. Následně vyplňte údaje o své osobní a finanční situaci.

5. Nahrajte požadované doklady a dokumenty

Nyní nahrajete doklady a výpisy z účtu. Pokud ještě nemáte bankovní účet, doložíte své příjmy potvrzením od zaměstnavatele, vystavené na originálním formuláři od Zonky.

6. Podepište smlouvu

Pokud se všemi podmínkami souhlasíte, smlouvu podepíšete v klientském profilu formou kódu ze SMS zprávy. Následně dojde k odeslání půjčky na váš účet.

Časté dotazy

1. Jak dlouho se tu čeká na vyřízení půjčky?
Vyřízení půjčky se u Zonky věnují neprodleně poté, co sem dorazí vaše online žádost. Pokud máte dobrou úvěrovou historii i dostatečné příjmy, bude vše vyřízeno během několika okamžiků. Na vyřízení složitějších případů si Zonky vyčleňuje jeden až dva pracovní dny. Peníze jsou odesílány ihned po podpisu smlouvy – a díky okamžitým platbám mohou také ihned dorazit na váš účet.
2. Pozná mě někdo na tržišti? A za jak dlouho mi Zonky pošle peníze od lidí?
Žádost o Zonky půjčku se na tržišti již nevystavuje. AirBank změnila pravidla hry natolik, že dnes už nenechá své investory, aby rozhodovali, komu své peníze svěří. Zavedla nový způsob investice do půjček: Zonky Rentiér. Ten je pasivní. Lidé jen poskytnou své peníze a AirBank s nimi hospodaří sama. Lidem na oplátku garantuje minimální zhodnocení.

Proto se netřeba obávat, že se vaše žádost o půjčku objeví na jakémkoliv veřejném místě. Vše vlastně probíhá jako u kterékoliv jiné bankovní půjčky.
3. Můžu si půjčit peníze na bankovní účet jiné osoby, když to bez bankovního účtu vůbec nejde?
Bohužel, v tomto ohledu jsou podmínky Zonky půjčky nekompromisní: účet, na který se posílají peníze z úvěru, musí být veden na jméno žadatele. V momentu, kdy žádáte, ještě bankovní účet mít nemusíte – ten se dá zřídit až po schválení půjčky. Založení bankovního účtu jde v mnoha bankách online a je hotovo během několika málo minut. Získat v hotovosti tuto půjčku rozhodně nelze. Splácet hotově už se dá – například vklady do bankomatu nebo na pobočce PPF banky.
4. Kolik měsíčních splátek budu muset posílat, když se mi na půjčku složí lidé?
Posílat budete jednu jedinou splátku, protože peníze si fakticky půjčíte od AirBank. Od investorů si je pak vybere zase banka. Vztah tedy není mezi vámi a investory, ale mezi vámi a Zonky (resp. AirBank., která službu Zonky provozuje).
5. Jaká rizika kryje pojištění splácet (tady Záchranná vesta)?
Pojištění splácet kryje dlužníka v pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání, ošetřování člena rodiny, invalidity nebo úmrtí. Pojištění je dostupné jen lidem do 65 let, neinvalidům a těm, kdo nemají průkaz ZTP/P.

V případě pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání či ošetřování člena rodiny uhradí pojištění až 12 splátek, u invalidity 2. a 3. stupně až 3 splátky, v případě úmrtí je pojištěním uhrazena jistina. Pojistné plnění se realizuje ihned po vzniku pojistné události, nejsou tu stanoveny čekací lhůty.
6. Když nerozumím čemukoliv ve smlouvě, můžu se přijít zeptat na pobočku? A kam?
Zonky ještě donedávna žádné kamenné pobočky nemělo. Ale od té doby, co si službu převzala AirBank, můžete využít osobní konzultace právě na pobočkách této banky.
7. Dá se půjčka získat v exekuci? A co ženy na mateřské, studenti nebo důchodci - mohou získat Zonky půjčku?
Zonky půjčka není poskytována lidem v exekuci a ani v insolvenci. Ale jestli jste po exekuci nebo insolvenci už nějaký ten “pátek”, uspět se žádostí můžete. Detaily najdete v našem článku.

V případě důchodců a žen na mateřské nebo rodičovské dovolené nelze jednoznačně odpovědět. Vše je záležitostí individuálního posouzení. Pokud se bude jednat o důchodce v dobré finanční situaci, nebo o ženu na mateřské, za kterou bude ochoten se zaručit manžel/partner či jiný člověk s dobrou bonitou, je kladné vyřízení žádosti velmi pravděpodobné. Více informací se dozvíte v našem článku.
8. Jsem zaměstnán ve zkušební době – je to překážkou v získání půjčky – pozná to vůbec někdo?
Zkušební doba je v případě žádosti o Zonky půjčku velkou překážkou. Zda fakt, že jste ve zkušební době, někdo pozná, je nepodstatná otázka – ve smlouvě o Zonky půjčce totiž stvrzujete, že pokud jste zaměstnaný, „nejste ve zkušební době, zaměstnavatel s Vámi nejedná o ukončení pracovního poměru a pracovní poměr nekončí jiným způsobem“. Pokud byste ve zkušební době byli, a přesto podepsali, že v ní nejste, jednalo by se o porušení smlouvy a podmínek půjčky se všemi jeho nepříjemnými následky.
9. Od jaké částky je vyžadován souhlas manžela/manželky?
Zonky nerozlišuje konkrétní částky, u kterých by vyžadovali souhlas. U každé půjčky totiž podepisujete, že s ní manžel/manželka souhlasí (pokud je máte) – a je jedno, zda si berete 20 tisíc Kč nebo něco přes milion.
10. Jak probíhá konsolidace?
Peníze ze Zonky půjčky si lze vzít i na konsolidaci starších úvěrů (kreditních karet, kontokorentů), ale o plnohodnotnou konsolidaci se nejedná. Doplatit konsolidované (převáděné) půjčky si totiž musíte sami – a do měsíce od získání peněz o tom musíte na Zonky doložit potvrzení. U plnohodnotné konsolidace splácí původní dluhy poskytovatel sám, protože se jedná o účelové peníze a plnou službu pro klienta.
11. Jak Zonky postupuje v případě, že dlužník nemá na splátky? Jak velké si tu účtují sankce?
Nemít na splátky je velmi nepříjemná situace, která se ale může přihodit každému z nás. Pokud jde o nedostatek peněz kvůli neschopence nebo ztrátě výdělku, a přitom byla schopnost splácet pojištěna “Záchrannou vestou”, budou splátky uhrazeny pojišťovnou.

Jestliže vám jen stačí posunout datum splátky, zvládnete to ve svém klientském profilu přímo na stránkách Zonky.cz nebo v aplikaci. Datum splátky si můžete změnit jednou za 12 měsíců, ale nejpozději 48 hodin před aktuálně nastavenou splátkou.

V ostatních případech bude Zonky vymáhat splátky po dlužníkovi a bude si účtovat poplatek 500 Kč za každou opožděnou splátku, náklady na vymáhání (upomínka, advokát), zákonný úrok z prodlení. A při nesplácení delším než 90 dnů se smluvená úroková sazba přemění na zákonem danou úrokovou sazbu, která odpovídá výši úroku z prodlení. Navíc počítejte ještě s pokutou: naúčtována bude ve výši 1 % z celkové výše úvěru sjednané ve smlouvě.

Recenze

P2P půjčka od Zonky patří k levnějším úvěrům na českém trhu. Zonky jednak nemusí zaměstnávat příliš mnoho kmenových zaměstnanců (neprovozuje pobočky), jednak velkou část finančních prostředků získává od běžných lidí, kteří nevyžadují tak velké zisky jako běžná banka či nebankovní společnost.

Reklamním heslem Zonky je sice, že „Lidé půjčují lidem“, ale ve skutečnosti jde o běžný a neúčelový spotřebitelský úvěr od banky, se všemi právy a povinnostmi danými zákonem o spotřebitelském úvěru. Dlouho se Zonky půjčka řadila k nebankovním, ale to už je minulost. Nyní je poskytována prostřednictvím AirBank.

Velkou NEvýhodou je absence jakékoliv možnosti zdarma hýbat s nastavenými splátkami, nebo jejich odložení. Příjemný není ani poplatek za vyřízení úvěru ve výši 2 % z celkové půjčované částky. Pokud se klient dostane do problémů se splácením, lze se přímo se Zonky dohodnout na schůdném řešení, samozřejmě za patřičné poplatky.

Neschopnosti splácet se dá předcházet sjednáním pojištění s názvem „Záchranná vesta“. Pojistí pro případ pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání, ošetřování člena rodiny, invalidity nebo úmrtí. Pojistit se mohou všichni, kdo nejsou starší 65 let a nemají žádný stupeň invalidity. Zdůraznit je potřeba fakt, že z tohoto pojištění se plní okamžitě, jinými slovy nemoc NEmusí trvat 30 dní nebo nezaměstnanost 2 měsíce.

Samotné vyřízení půjčky je zcela online, ale neobejde se bez nahlížení do registrů, bez potvrzení o příjmech v podobě výpisů z účtu. Požadavky na bonitu klienta patří k průměrným. Půjčka se poskytuje i cizincům, ale musejí mít v ČR trvalý pobyt. Kdo má později zájem o navýšení úvěru, může po 3 – 6 měsících řádného splácení požádat o další Zonky půjčku, a poté si ji sloučit s úvěrem původním.

Vstřícným krokem ze strany Zonky je umožnění žádat o úvěr i těm, kdo ještě nemají bankovní účet. Ten si klient zřídí až v momentu, když dostane půjčku schválenou a bude mít nárok na převedení peněz na svůj účet. Zřízen bude samozřejmě u AirBank. Jinak než na bankovní účet vedený na jméno žadatele se Zonky půjčka neposkytuje.

Poskytovatel

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 - Dejvice


Tel.: 800 449 999
E-mail: info@zonky.cz
Web: www.zonky.cz

Air Bank a.s. logo
Air Bank a.s., Evropská 2690/17, 160 00 Praha 6 - Dejvice