Každá nebankovka už musí mít licenci

Čtení na 5 minut Publikováno: 18.10.2018
Každá nebankovka už musí mít licenci

Novinky, které nastolil zákon o spotřebitelském úvěru, už se postupně dostávají do života. Jednou z nich, a zároveň snad tou nejdůležitější, je povinnost nebankovních poskytovatelů půjček mít ke své činnosti licenci od České národní banky. A licence se tu samozřejmě neuděluje jen tak, na potkání. Nebankovky musejí splnit spoustu podmínek správného poskytování půjček, aby byly hodny si licenci zasloužit. Nejen proto zůstala na trhu jen cirka desetina poskytovatelů nebankovních úvěrů.

800 společností na plný úvazek

Před spuštěním účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který nese číslo 257/2016 Sb., bylo na českém trhu okolo osmi stovek společností, které se soustředily čistě na poskytování nebankovních půjček malého rozsahu.

K tomu si připočtěme desítky tisíc jiných společností, které měly jako hlavní činnost sice něco jiného (například maloobchod, výrobu apod.), ale své portfolio činností doplňovaly o poskytování nebankovních úvěrů lidem. Úvěrů malého rozsahu, nejčastěji do pěti tisíc korun.

Spotřebitelská půjčka? Nově i ta do pěti tisíc!

Pak přišla rána pro spoustu poskytovatelů malých půjček, ale vysvobození pro nás, běžné spotřebitele. O co šlo? O rozhodnutí, že i osobní půjčky do 5000 korun budou zařazeny do skupiny spotřebitelských úvěrů (do té doby jimi byly jen úvěry nad 5.000 korun!).

Tím pádem se i na mikropůjčky začala vztahovat přísná pravidla zákona o spotřebitelském úvěru. I nebankovky, které poskytovaly půjčku do výše pěti tisíc, si musely zažádat o licenci, aby mohly nadále fungovat. Většina z nich nebyla schopná splnit přísné podmínky, kterých poskytovatel úvěru musí dostát. A tak o licenci ani nezažádaly.

Mnohé se přeorientovaly na podnikatelské půjčky (pozor, úvěr, který si vezmete na IČO, není spotřebitelský. A podléhá jiným pravidlům!), další společnosti (nebo živnosti) zanikly zcela. A některé se bohužel posunuly do šedé nebo dokonce černé sféry ekonomiky a úvěry poskytují i nadále. Na černo, nelegálně. Nadále za strašných sankčních podmínek.

Licenci získalo jen 85 nebankovních společností

A to je řádný průklest mezi poskytovateli spotřebitelských úvěrů! Z toho je jasně znát, kolik společností bylo založeno pouze na principu okrádání obyčejných lidí. Zejména těch lidí, kteří si nestihli projít žádným finančním vzděláním.

Zneužívání finanční negramotnosti (neznalosti pojmů a poměrů z oblasti financí, neschopnosti odhalit kličky a háčky v úvěrových smlouvách) bylo to, na čem byla většina nebankovek postavená. Ale abychom nekřivdili těm poctivějším – některé nebankovky zanikly i proto, že neměly dostatečný zákonem požadovaný základní kapitál.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

SOLUS se ukázal jako perfektní

Byť má mnoho lidí z pojmu SOLUS přímo husí kůži, v třídícím procesu nastaveném zákonem o spotřebitelském úvěru a také Českou národní bankou se ukázalo, že společnosti, které byly členy registru dlužníků SOLUS, fungovaly a fungují v souladu s novými požadavky. Všechny totiž licenci dostaly.

Připomeňme jen, že SOLUS je registr negativního charakteru – sem se zapisují pouze ti dlužníci, kteří se výrazně opozdili se splácením. Nebo nesplácejí vůbec. Jinými slovy jsou zde vždy jen takzvaní problematičtí dlužníci.

Ve srovnávači najdete jen ty licencované

Pokud si chcete vzít nebankovní spotřebitelskou půjčku, můžete s klidným srdcem věřit srovnávači půjček. Jsou tu nabízeny totiž jen produkty od licencovaných bank a nebankovních společností. Díky tomu máte jistotu, že vše proběhne na základě zákona o spotřebitelském úvěru a v jeho mezích.

A pokud se během trvání půjčky dostanete do potíží, budete novým zákonem plně chráněni. I proto bude řešení této nepříjemné situace mnohem snazší, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Dokonce i soudy nyní mají větší možnosti v rušení platnosti úvěrových smluv, ve kterých jsou například amorální úroky.

Hlavní změny, které přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru

Na závěr si jen v rychlosti shrňme hlavní změny, které nastaly po zavedení účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru publikovaném pod číslem 257/2016 Sb.

Největší změny přinesl zákon v základním kapitálu poskytovatele půjčky, který musí být alespoň 20 milionů korun. Dále je tu zákaz rozhodčích doložek, zákaz směnek (zůstaly pouze notářské zápisy). A velká změna nastala v regulaci sankčních mechanismů. Na sankcích se zkrátka již nesmí vydělávat.

Velmi diskutovaná je v současnosti výše úroků za půjčky, která zatím regulovaná není. Odborníci nyní navrhují alespoň na dva roky status quo, aby se dalo vypozorovat, které úpravy jsou dostatečné a které by zákon o spotřebitelském úvěru ještě potřeboval.

Komentáře