Půjčka bez občanského průkazu – je to vůbec možné?

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 04.03.2021
Půjčka bez občanského průkazu – je to vůbec možné?

Ztratili jste občanku a nutně potřebujete půjčku ještě dřív, než vám stát vydá občanku novou. Ale půjde to vůbec získat půjčku, aniž byste se prokázali občankou, když náhradní doklad slouží jen provizorně a například na poště vám na něj doporučený dopis nevydají? Poskytovatelé půjček jsou připraveni i na tuto životní situaci. Podívejte se jak.

Občanka není jediným dokladem totožnosti

Jako první je potřeba si uvědomit, že občanský průkaz neslouží v ČR jako jediný průkaz totožnosti. Někteří poskytovatelé nabízejí půjčky pouze na jeden doklad, jiní na dva, ale to stále lze pokrýt ostatními doklady, které české úřady vydávají. Typicky řidičský průkaz, pas nebo například rodný list.

Takže „půjčka bez OP“ většinou v nabídce poskytovatelů znamená, že místo občanky se můžete prokázat právě pomocí dalších platných dokladů totožnosti, a to dokonce včetně rodného listu, který míváme doma bezpečně uložen, a tak k jeho ztrátě nedochází tak často jako ke ztrátě občanky.

Tady se však pohybujeme ve vodách nebankovních půjček, banky totiž vždy chtějí mít občanský průkaz mezi doklady totožnosti. Nebankovkám často stačí, že žadatel splní základní nutnou podmínku: dva doklady totožnosti, a to bez jejich specifikace.

Věděli jste?

Věděli jste, že u půjček bez doložení příjmu není nutné k žádosti o půjčku dokládat ani potvrzení o příjmu ze zaměstnání? K žádosti o úvěr stačí nahrát výpis z účtu či tři poslední výplatní pásky.

Jenže co když jste přišli nejen o občanku, ale i o řidičák, navíc pas vůbec nemáte?

Mnoho lidí nosí všechny doklady na jednom místě (a někdy zcela nesmyslně v peněžence), takže pokud dojde ke ztrátě občanky, většinou se podařilo někde nechat celou dokladovku či peněženku, případně si ji přisvojily cizí nenechavé ruce.

Takže je možné si nouzově vypůjčit peníze, i když jste přišli nejen o občanku, ale i o řidičák, navíc pas vůbec nemáte? Ano, je. V tomto případě hledejte v kategorii „půjčka bez dokladu totožnosti“. Ale je samozřejmé, že zcela bez ověření totožnosti to nepůjde!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak se tedy u půjčky bez dokladu totožnosti vaše totožnost ověří?

I v tomto případě mluvíme o úvěrech nebankovních, k tomu rychlých, často z kategorie rychlých půjček, v malých částkách a také o dost dražších. Nebankovní společnosti, které nabízejí půjčku bez dokladu totožnosti, většinou vyžadují rodný list a také ověřovací poplatek 1 Kč, který žadatel o půjčku zašle na účet poskytovatele.

Proč? Díky tomu si nebankovka ověří vaši totožnost, i když oklikou. Banky totiž zakládají běžné účty právě po předložení jednoho nebo dvou dokladů totožnosti, zakládají je na jméno klienta, a tak má nebankovka jakési nepřímé potvrzení toho, že vy jste opravdu vy – musí se shodovat jméno na rodném listu se jménem účtu.

Někdy stačí vyloženě jen ověřovací poplatek

Najdete však i extrémní výjimky, kdy ani rodný list nepotřebujete – a totožnost se ověří právě jen ověřovacím poplatkem 1 Kč, který když odešlete z účtu se svým jménem (jméno odesílatele se poskytovateli zobrazí v online bankovnictví), znamená to, že vám s ním banka umožňuje disponovat, a tedy je opravdu založen vámi a na vaši tehdy ještě neztracenou občanku.

Nutno však dodat, že tento druh úvěrů se považuje obecně za rizikovější, a tak jsou poskytovány za citelně vyšší cenu, patří v podstatě k nejdražším na trhu. Proto vždy zvažte, jestli peníze z půjčky nepočkají na dobu, až budete mít zase originální občanský (i řidičský) průkaz, a tím i přístup k běžnějším a hlavně levnějším úvěrům.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více