Jak se zbavit dluhů a vyřešit problémy se splácením

Čtení na 5 minutPublikováno: 10.12.2019
Jak se zbavit dluhů a vyřešit problémy se splácením

Do finančních potíží se může dostat každý z nás. Přijdete o práci, jste dlouhodobě na nemocenské nebo máte nečekané výdaje, a tak si vezmete půjčku. Co když ji však nejste schopni splácet nebo máte na krku dokonce několik úvěrů? Podívejte se, jak se zbavit dluhů a vyřešit problémy se splácením.

Řešení neodkládejte

Pravidlo číslo jedna je, že musíte svoje problémy se splácením začít řešit co nejrychleji. Házet upomínky z banky do koše a doufat, že to nebude mít žádné následky, není řešení. Nečekejte, až vám na dveře zazvoní exekutor a při prvních potížích se splácením si řekněte o pomoc s dluhy u své banky nebo věřitele.

Pokud oznámíte potíže se splácením úvěru včas, banka vám většinou vyjde vstříc a společně s vámi najde řešení. Obvykle je možné domluvit se na odložení splátek, na novém splátkovém kalendáři nebo na rozložení úvěru na delší čas s nižší měsíční splátkou.

Požádejte o pomoc s dluhy odborníky

Existuje celá řada odborných poraden a neziskových organizací, které se zabývají tím, jak se zbavit dluhů. Pokud si nevíte rady, jak banku požádat o snížení nebo odklad splátek, obraťte se na odbornou poradnu. Poradí vám nejen jak komunikovat s bankou, ale také s vámi vypracují přehled všech příjmů a výdajů. Díky tomu zjistíte, jaké kroky musíte podniknout, abyste dokázali úvěr splácet. Poradí vám, jak splatit dluh co nejrychleji a dají vám tipy, jak zvýšit svůj příjem nebo naopak snížit svoje výdaje.

Pro pomoc se obraťte například na:

Poradenství od těchto organizací je poskytováno zdarma.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Informujte se o možnosti konsolidace půjček

Nezvládali jste splácet, a tak jste se rozhodli vzít další půjčku na vyplacení dluhu? To není bohužel dobré řešení. Půjčka na dluhy vás často dostane do spirály, kdy nejste schopni splácet a zadlužujete se čím dál tím víc. V tu chvíli pro vás může být řešením konsolidace půjček.

Konsolidace půjček znamená jejich sloučení do jednoho velkého úvěru. Výhoda konsolidace spočívá v tom, že jedním velkým úvěrem splatíte množství malých, což vám umožní rozložit splácení na delší časové období s nižšími měsíčními splátkami. Tato varianta není možná vždy, ale často vyřeší problém se začarovaným kruhem stále nových půjček na vyplacení dluhů.

Osobní bankrot je poslední možností, jak se zbavit dluhů

Poslední možností, jak vyřešit vysokou zadluženost, je vyhlášení osobního bankrotu. Ten umožňuje postupné oddlužení, ale pouze za splnění určitých podmínek. Osobní bankrot není schválen všem žadatelům, nejdůležitějším kritériem je poctivá snaha a schopnost splatit alespoň část dluhu v příštích pěti letech. Využívá se u dlužníků, jenž mají půjčky u více věřitelů, které nejsou schopni dlouhodobě splácet a neexistuje ani vidina zlepšení jejich situace do budoucna.

Myslete na prevenci

Někdy se člověk dostane do problémů se splácením, přestože má dostatečné příjmy. To se může stát například při stěhování, když nenahlásíte svoje nové kontaktní údaje bance nebo věřiteli. Proto při jakýchkoliv změnách myslete na včasné informování svých věřitelů, ať už se stěhujete, měníte telefonní číslo nebo e-mail. 

Dalším případem, kdy se dlužníci zcela zbytečně dostávají do potíží, je prosté opomenutí. V každodenním kolotoči práce/domácnost/děti se vám může uhrazení úvěru úplně vykouřit z hlavy. Takové zapomenutí však může končit zbytečným penále nebo ještě horšími následky. Proto je nejlepším řešením nastavit si trvalý příkaz na splátku úvěru.

Při sjednávání úvěru se informujte rovněž o pojištění schopnosti splácet. To vám může vytrhnout trn z paty v případě nezaměstnanosti nebo dlouhodobé nemoci, protože splátky za vás platí pojišťovna.