Jak se zbavit dluhů a vyřešit problémy se splácením

authorIva GrácováČtení na 5 minutPublikováno: 16.07.2020
Jak se zbavit dluhů a vyřešit problémy se splácením

Do finančních potíží se může dostat každý z nás. Náhle přijdete o práci, zdravotní komplikace zapříčiní, že budete dlouhodobě na nemocenské, nebo budete mít nečekané výdaje. Tohle jsou typické situace, se kterými se pojí riziko v podobě neschopnosti splácet své dosavadní úvěry. Nesplácení závazků může v konečném důsledku končit až nařízenou exekucí vašeho majetku. Podívejte se s námi, jak předcházet komplikacím spojeným s prodlením se splátkami a jak lze řešit potíže s narůstajícími dluhy.

Vždy kontaktujte poskytovatele půjčky

Pokud se ocitnete v situaci, kdy nejste schopni splácet úvěr, netvařte se, že se nic neděje a za žádnou cenu nestrkejte hlavu do písku. Situace se sama nevyřeší. Vždy v prvé řadě kontaktujte svou banku či poskytovatele půjčky. Je v zájmu věřitele svým klientům v případě problémů se splácením pomoci.

Mnoho finančních společností nabízí svým klientům individuální řešení v podobě odkladu splátek.

Prostřednictvím webového formuláře či zákaznické linky lze zažádat o odklad splátek, případně úpravu splátkového kalendáře. V některých případech lze také požádat o prodloužení splatnosti půjčky, díky čemuž budete hradit nižší splátku. Důležité je o tuto možnost zažádat ještě před tím, než se do prodlení se splátkami dostanete.

Informujte se o možnosti konsolidace půjček

Řešit potíže se splácením půjček další novou půjčkou, není zrovna šťastné rozhodnutí. Lehce se tak můžete dostat do dluhové spirály, kdy nejste schopni své závazky splácet a zadlužujete se více a více.

V případě, kdy splácíte více úvěrů najednou, může být vhodným řešením situace konsolidace úvěrů. Jedná se v podstatě o sloučení půjček do jednoho úvěru. Největší výhodou je možnost prodloužení doby splácení a snížení měsíční splátky. Navíc tím, že má klient jen jeden závazek, platí pouze jeden poplatek. I to může představovat nemalou úsporu peněz.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 20 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 250 000 Kč

Vysokou splátku hypotéky může vyřešit refinancování

Další z možností, jak řešit vysoké náklady na splátky úvěrů, je vhodné refinancování úvěru. Refinancovat se dá i hypotéka. Jedná se o převedení hypotečního úvěru k jiné bance a cílem je získat výhodnější podmínky splácení, tedy ušetřit na poplatcích, snížit úrokovou sazbu či prodloužit dobu splácení.

Neúměrný růst dluhů vyřeší osobní bankrot

Pokud se dlužník nachází v situaci, když již nezvládá řešit svou finanční situaci se splácením půjček, dluhy se neúměrně navyšují a hrozba exekuce nabývá reálných kontur, může být řešením vyhlášení osobního bankrotu.

Insolvence neboli oddlužení představuje proces, jak lze potíže s narůstajícími dluhy vyřešit. Osobní bankrot může vyhlásit vždy pouze dlužník a k dosažení osobního bankrotu je nutné splnit zákonné podmínky. Dlužník může splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 % dluhu, nebo by měl za pět let dorovnat aspoň 30 % dlužné částky.

Nesplacený dluh může skončit až nařízenou exekucí

Krajní možností, jak řešit nesplácený úvěr v situaci, kdy dlužník odmítá hradit své závazky, je pro věřitele exekuce. Jedná se o státem povolený způsob vymáhání dluhů, pro který jsou jasně stanovena pravidla. Ta obsahují přesně definovaný postup při exekuci, stejně jako práva a povinnosti všech zúčastněných, díky čemuž se exekuce odlišuje od nikým neřízeného vymáhání dluhů, které nabízejí a také provádějí některé firmy.

Cílem exekuce je vymožení peněžité částky od dlužníka ve prospěch věřitele. Jde tedy o soudně vynucené splacení dluhů. Nejčastěji se exekuce provádí srážkami ze mzdy, obstavením účtu či prodejem movitých a nemovitých věcí.

Požádejte o pomoc s dluhy odborníky

Existuje celá řada odborných poraden a neziskových organizací, které se zabývají tím, jak se zbavit dluhů. Pokud si nevíte rady, jak banku požádat o snížení nebo odklad splátek, obraťte se na odbornou poradnu. Poradenství od těchto organizací je poskytováno zdarma.

Poradí vám, jak splatit dluh co nejrychleji a dají vám tipy, jak zvýšit svůj příjem nebo naopak snížit svoje výdaje. Pro pomoc se obraťte například na:

Vsaďte na prevenci a pojistěte se

Prevencí v případě splácení půjček je pojištění schopnosti půjčku splácet. V nenadálých životních situacích, k nimž může dojít opravdu kdykoli a u kohokoli, vám vhodné pojištění prokáže tu nejlepší možnou službu. Pojišťovna za vás převezme závazky a zasílání splátek vezme na svá bedra.

Bohužel ne vždy je pojištění výhodné a ne každé pojištění se vždy vyplatí, když dojde k tíživé situaci. Na vině bývají v takovém případě nevýhodné podmínky, které pojistník při podepisování smlouvy snadno přehlédne. Proto buďte při podepisování smluv vždy obezřetní a pečlivě si pročtěte veškeré smluvní dokumenty. Pokud něčemu nerozumíte, obraťte se na poradce, který vám veškeré informace vysvětlí.

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více