Kybernetické útoky a podvodné investice jdou odhalit včas
Publikováno 10.11.2023
Čas čtení 6 min
Jak na to, abyste dokázali včas rozklíčovat, že s vámi právě jedná podvodník? Nijak složité to není. Stačí nepanikařit pod nátlakem „bankéře na telefonu“, nikam nevypisovat údaje k platební kartě, když vy sami nic nekupujete. Nenaletět na slibované dávky a přeplatky oznamované po telefonu, ale ani nepodlehnout slibům vysokého zhodnocení vašich úspor. Kybernetické podvody jsou pestré, ovšem základní rukopis zůstává pořád stejný.
Klíčové informace
Kyberpodvody vesměs probíhají podle některého z níže uvedených 5 scénářů.
Podvodníci se snaží oběť vystresovat. Nebo ji naklonit na svou stranu.
Smyslem každého podvodu je získání vašich peněz. Vy je vydáte dobrovolně (ze soucitu, ze slepé důvěry), nebo neúmyslně (zadání přístupových údajů na nesprávné místo).
Obrana spočívá v pozornosti, informovanosti o podvodech a ve schopnosti zastavit se, abyste sami sobě věnovali čas k vyhodnocení situace.
Pět scénářů se opakuje stále dokola, i když v různých „baleních“
Když se na kyberpodvody podíváte z odstupu, zjistíte, že jsou stále stejné. Mají jediný cíl: dostat z vás peníze. A to jde několika cestami: kartou, přístupem do online bankovnictví, přístupem do vašeho PC, fyzickým předáním peněz (do automatu) nebo jejich zasláním na účet.
Proto mají kyberútoky sice vždycky trochu jiný úvod, malinko odlišný scénář, ale pokaždé vedou k jednomu z těchto “cílových” kroků. Právě podle pokynů, kterými vás podvodníci instruují, můžete snadno poznat, že jde o manipulaci k jedinému cíli: otevření cesty pro odcizení vašich peněz. Většinou se střídají pokyny z následující pětice:
1. Vyberte peníze a nasázejte je do kryptomatu
Telefonát z vaší banky (ukáže se název banky na displeji):
„Pozor, útočí vám na účet! Berou si na vás půjčku! Volám z banky, honem z účtu vyberte peníze a vložte je na účet depozitní, kde budou v bezpečí! Depozitní účty jsou bezpečně dosažitelné jedině přes automaty na kryptoměnu!“
Nebo...
„Tady Policie ČR. Sledujeme situaci. Postupujte podle pokynů, které jste dostali od svého bankéře. Ještě vás bude kontaktovat, abyste z nervozity nedělali zbytečné chyby. Pak s námi přijdete na služebnu sepsat protokol.“
Je to jen jeden ze scénářů, které v bance nebo na Policii líčili podvedení lidé. Podvodníci volali z „opravdových“ čísel banky a čísel Policie ČR. Nebyl důvod jim nevěřit….
Ale byl tu důvod k nedůvěře. Pokyn k výběru peněz a jejich vložení kamkoliv, nota bene do no-name bankomatu, by měl být podezřelý vždycky. A když vám bankéř volá, rozlučte se s ním. A zavolejte do banky vy. Nebo, kde to jde, si totožnost bankéře ověřte v mobilní bankovní aplikaci.
2. Vyplňte přihlašovací údaje do bankovnictví
Email od České pošty nebo dopravce, kterého pravidelně využíváte:
„Cestuje k vám objednaný balíček, ale zasekl se v depu. Abychom jej mohli vyzvednout a doručit až k vám domů, je nezbytné se identifikovat vaším bankovním účtem.“ „Na váš účet dorazil přeplatek. Vzhledem k tomu, že pochází od XYZ, je nutné nejprve se zde přihlásit do vašeho internetového bankovnictví a tam přijetí přeplatku povolit, dle následujícího návodu.“
Už v tom „čicháte“ podvod? To je dobře! Když už do bankovnictví, tak jedině přes webovky vaší banky! A rozhodně tam nepotřebujete povolovat přijetí platby nebo pokračování v doručování vašeho balíku!
3. Zadejte veškeré údaje ke své platební kartě
„Ráda bych koupila inzerované věci, co prodáváte po dětech. Sama si přijet pro věci nemohu, ale pošlu si dopravce. Zde je link na objednání přepravy. Nákup uhradím prostřednictvím dopravce, ale on pro realizaci převodu potřebuje číslo vaší karty, její platnost a ověřovací kód.“
Nebo...
„Zde je banka XYZ. Na účet našeho klienta dorazily tři platby zadané rychle po sobě a v poměrně vysoké částce. Všechny tři z vašeho účtu. Vypadá to, že vám někdo zkopíroval kartu, a teď ji zneužívá. Pro ověření porovnáme číslo vaší karty s údaji z příchozích plateb. Ale protože nejsme vaší bankou, k originálu vaší karty se nedostaneme. Nadiktujte nám číslo vaší karty, její platnost a ověřovací kód.“
Další skoro uvěřitelný scénář, že? Ale údaje o vaší kartě nemá nikdo co chtít, dokud vy sami nejdete platit za cokoliv přes zabezpečenou platební bránu.
4. Pošlete nám své peníze (na investice, či na pomoc v nouzi)
„Moc hezky se mi s tebou povídá. Rád bych se s Tebou viděl osobně, ale nemám teď dost peněz na cestu, ani na ubytování někde blízko Tebe. Ještě teď doma řeším průšvih s XYZ (s bytem, s dluhem za studium, za léčení, za…). Mohla bys mi poslat padesát tisíc? Všechno tady urovnám, a budu u Tebe coby dup!“
No to je milionový chlap! Do slova a do písmene!
Jeden telefonát za všechny:
„Jsme zástupci české společnosti s výjimečným postavením na českém trhu. Věnujete se nejnovějších technologiím a brzy nás čeká patentové řízení. Na rozšíření naší činnosti a expanzi do zahraničí potřebujeme finanční prostředky, které nám pomohou právě teď využít nebývalé tržní příležitosti. Vydáváme ZAJIŠTĚNÉ dluhopisy, s prospektem schváleným Českou národní bankou. Výnos dluhopisů je 20 %, s dobou investice na 5 let. Ale dluhopisy můžete firmě kdykoliv odprodat zpátky.“
5. Nainstalujte si do počítače aplikaci pro vzdálený přístup, my už se o všechno postaráme
Telefonát falešného poradce:
„S tou investiční aplikací se nemusíte učit, ničeho se nebojte. Do počítače si jen stáhnete aplikaci pro vzdálený přístup, odsouhlasíte nám do něj vstup. Přihlásíte se (nebojte, u sebe) do internetového bankovnictví. A my už se o všechno ohledně vašeho investování postaráme.“
Ti jsou tak vstřícní, že? Asi už tušíte, jak to dopadne…
Zastavit, stát a zamyslet se!
Stejně jako se musíte řádně zamyslet nad vzetím půjčky (promyslet situaci, částku, dobu splácení, vybrat nejvhodnější úvěr…), je potřeba se zamýšlet i nad ostatními finančními kroky. Především tehdy, když vás do nich někdo tlačí. Nenechte se znervóznět. Zachovejte chladnou hlavu, vzpomeňte na výše napsaných pět scénářů. A každou informaci, jíž si nejste jistí, si nezávisle ověřte.
Zdroje: Kybertest, Policie ČR
Srovnejte si půjčky bez úroků a poplatků
Srovnat půjčkyDalší články, které by vás mohly zajímat:
07.10.2024
Nejhorší nebankovní půjčky: jak je poznat a vyhnout se jim
Nebankovní půjčky jsou rychlé a dostupné. Ale bývají i nebezpečné, když sáhnete po špatné nabídce. Podívejte se, jak poznat špatné půjčky a najít ty kvalitní
10.09.2024
Půjčka ze zahraničí: Co byste měli vědět a jak se liší od českých půjček
Půjčka ze zahraničí je sice možná, ale vzácná. Proč? Vedou k tomu zejména nevýhody půjček ze zahraničí. Provedeme vás zahraničními půjčkami, včetně pravidel
26.08.2024
Jak zjistit, jestli dostanu půjčku. Praktický průvodce pro žadatele
Zjistěte, co ovlivňuje schválení půjčky, a získejte praktické tipy, jak zvýšit své šance. Připravte se na žádost o půjčku správným způsobem.