Registr platebních informací (REPI) je zatím méně známým registrem dlužníků

Publikováno 30.01.2021

Třetí a nejmladší z rodiny dlužnických registrů provozovaných Czech Credit Bureau je REPI. Funguje teprve od roku 2018, a tak ještě není mezi běžnými spotřebiteli příliš známým, přitom zejména běžných spotřebitelů se přímo týká. Co je REPI a jaká data o vás shromažďuje? Kdo se k nim může dostat? A vám může zápis v REPI způsobit problém či naopak pomoci?

Registr platebních informací (REPI) je zatím méně známým registrem dlužníků

Klíčové informace

icon

REPI je registr platebních informací, který shromažďuje data o platbách klientů různých společností poskytujících služby na splátky.

icon

Registr REPI může pomoci zvýšit bonitu klienta, což může vést k výhodnějším platebním podmínkám u budoucích splátkových služeb.

icon

Členy REPI mohou být nejen banky a nebankovní společnosti, ale také telekomunikace, dodavatelé energií, pojišťovny a další.

icon

Klienti mohou požádat o výpis z REPI prostřednictvím Klientského centra na stránkách Kolikmam.cz.

Systém pro výměnu kreditních a platebních informací

Registr platebních informací neboli REPI je prozovatelem definován jako Systém pro výměnu kreditních a platebních informací. Co si pod tím představit? Jde o registr klientů různých společností, které poskytují služby založené na splátkách. Klienty jsou zde myšleni jak samotní spotřebitelé, tak i podnikatelé a firmy v pozici odběratele.

Typicky se jedná samozřejmě třeba o půjčky, ale také o mobilní tarify, dodávky energií, připojení k internetu, prodej na splátky, prodej na fakturu s odloženou splatností, pojištění, pronájem atd. Výčet služeb, které se platí ve splátkách, dokáže být velmi dlouhý.

Kreditní informace – o co jde?

Co je vlastně onen kredit? Jsme běžně zvyklí na kreditní karty od bank nebo na kredit na předplacených kartách od mobilních operátorů. Z podstaty obou služeb je jasné, že jde o předem rezervovanou službu nebo peníze. Samotné slovo credit znamená dluh.

U kreditní karty si bereme peníze od banky my a pak je vracíme, vytvoříme si využitím kreditní karty dluh. U mobilu poskytujeme své peníze mobilnímu operátorovi formou předplaceného kreditu - a on z nich postupně odpočítává částky za služby, které v čase opravdu využíváme. Zde vzniká dluh mobilnímu operátorovi vůči nám.

Zpět však ke kreditním informacím, jež jsou předmětem zápisů v REPI. Jde v podstatě o záznamy o platbách, ke kterým jsme se předem zavázali, ale platíme je až zpětně, cirka 14 dní po poskytnutí služby (například tarif na mobilním telefonu). Může však jít i o platby pravidelné vypočtené formou záloh, které se dorovnávají až po uplynutí celého roku – typicky energie.

Pomáháme v rozhodování. Srovnejte si půjčky u nás

Zobrazit nabídky

Kdo jsou členové REPI?

I proto, že splátkové služby jsou u nás na vzestupu, najdeme mnoho oblastí, v nichž společnosti mohou využít členství v REPI. Zaznamenávány jsou tu totiž jak platby, splátky, faktury, dluhy, pohledávky, tak i samotné smlouvy.

Proto mohou být jeho členy nejen banky a nebankovní společnosti, ale zejména telekomunikace, dodavatelé energií, pojišťovny, leasingové společnosti, pronajímatelé bydlení či obchodních prostor, inkasní agentury, e-shopy, společnosti působící v oblasti fintech nebo třeba ve factoringu. Výčet aktivních členů REPI najdete tady.

Poskytovatel splátkové služby si předem ověří platební morálku klienta

Stejně jako je tomu ve světě půjček a registrů dlužníků, i v případě REPI jde o zaznamenávání platební historie (potažmo morálky) klientů, což poskytovatelům nabízí snížení rizika, zda nový klient bude schopen pravidelně splácet službu, o kterou projevil zájem.

Co je o vás napsáno v REPI?

Jestliže jste klientem některého z členů registru REPI, pak vězte, že jsou o vás zaznamenávány následující informace:

  • identifikace klienta, jako je jméno osoby nebo firmy, adresa, telefon, email, datum narození, rodné číslo, IČO firmy, údaje o občanském průkazu
  • data o poskytnutém kreditu, tedy jaké tarify za jaké služby nebo jaké zálohy má klient podle smlouvy pravidelně platit, případně jaké splátky u úvěru, nájemné, jaké platby pojistného apod.
  • samotné platební informace, jinými slovy průběh plateb v čase, ze kterých pak členové registru snadno vyčtou, zda je klient spolehlivý a platí včas, jestli občas opomene a zaplatí o několik dní později, nebo jestli mívá větší problémy se splácením.

K čemu slouží REPI především?

Z povahy platebních a kreditních informací soustředěných v REPI pak plyne cíl provozování tohoto registru – předem si v pozici člena registru prověřit platební morálku žadatele o službu, a tím předejít situacím, kde poskytovatel (člen) nedostane za službu řádně a včas zaplaceno.

Ovšem nejde o jediný smysl existence tohoto registru. My spotřebitelé jej můžeme nepřímo využít ke zvyšování své bonity, stejně jako je tomu v případě BRKI nebo NRKI, případně v Pozitivním registru SOLUS (jeden z rodiny SOLUS registrů). Tím se můžeme dostat i k výhodnějším platebním podmínkám u budoucích splátkových služeb.

Jak získat výpis z REPI?

I z tohoto registru je samozřejmě možné získat výpis. Požádat o něj může jak samotný spotřebitel, tak i firma, která je klientem některého z členů registru. Při žádosti o výpis je samozřejmě možné i zastoupení jak zákonným zástupcem (u nezletilého), tak plnou mocí.

Nejsnazší cesta k výpisu vede přes Klientské centrum na stránkách Kolikmam.cz, ale požádat o výpis lze dokonce i osobně, adresu najdete na téže stránce. Jistě nepřehlédněte ani FAQ (Často kladené otázky), kde na vás čeká spousta předem zodpovězených dotazů.

Zdroje: REPI.cz / CRIF.cz / Kolikmam.cz

Autor:

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.

Zobrazit profil

Další články, které by vás mohly zajímat:

Půjčky

01.11.2023

Půjčka a rozvod: Co se děje s dluhy v manželství a po něm

Rozvod a dluhy: Jak se řeší půjčky v manželství a po něm. Proč uzavírat předmanželskou smlouvu a jak se bránit proti dluhům, za které může váš ex?

Půjčky

25.09.2023

Poplatky za půjčku: Na kolik vás vyjde úvěr?

Kolik stojí půjčka a jaké jsou s úvěrem spojeny poplatky? V čem se liší úrok a poplatek za půjčku? Podrobný přehled všech poplatků za půjčku.

Půjčky

19.09.2023

Vyplatí se předčasné splacení úvěru?

Banky si smí od roku 2016 účtovat za předčasné splacení úvěru pouze zákonem omezenou výši poplatku. Na kolik vás přijde předčasné splacení půjčky?