Končí mi fixace. 5 tipů na správné refinancování hypotéky
Publikováno 05.09.2023
 / Aktualizováno 15.01.2025
Čas čtení 12 min
Refinancování hypotéky je dnes zcela běžnou a poměrně snadnou záležitostí. Přesto kolem tohoto pojmu vzniká spousta otázek. Letos čeká refinancování hypotéky mimo jiné klienty, kteří si v roce 2020 zřídili hypotéku s pětiletou, případně v roce 2022 s tříletou fixací. V následujícím článku se dozvíte informace, které vám mohou pomoci v rozhodování, kdy začít refinancování řešit, jak dlouhé fixační období zvolit a jak postupovat.
Klíčové informace
Refinancování hypotéky je vhodné řešit na konci fixačního období, kdy je možné získat nové podmínky úvěru.
Při výběru fixace je třeba zvážit, zda preferujete nižší splátku (krátká fixace) nebo stabilitu (delší fixace), přičemž nejdelší fixace je vhodná v době nízkých úrokových sazeb.
Kromě úrokové sazby je důležité porovnávat i další podmínky úvěru a poplatky, jako je například poplatek za předčasné splacení.
Nová pravidla ČNB pro posuzování příjmu žadatele se týkají refinancovaných hypoték jen částečně, v závislosti na tom, zda dojde ke zvýšení zůstatkové hodnoty jistiny.
Kdy řešit refinancování hypotéky?
Refinancováním hypotečního úvěru se rozumí zřízení nové hypotéky za účelem splacení té původní. Vhodnou dobou na refinancování úvěru je konec fixačního období. Stávající poskytovatel hypotéky by vám měl ideálně alespoň tři měsíce před koncem fixace poslat nové podmínky hypotečního úvěru. Pokud by se stalo, že vám je banka neposkytne v dostatečném předstihu, neváhejte se na svou banku sami obrátit.
Pro získání nejvýhodnější hypotéky potřebujete znát úrokovou sazbu, kterou vám vaše stávající banka nabízí pro dané fixační období a výši částky pro jednorázové splacení stávající hypotéky na konci fixačního období.
1. Jak dlouhou fixaci zvolit?
Zvolit můžete fixaci na 1 rok, stejně tak můžete úrok zafixovat na 10 či 20 let. Nejčastější fixační období úrokové sazby je 3 a 5 let. Pokud chcete platit co nejnižší splátku a nevadí vám změny, budete se poohlížet spíše po krátké fixaci. Chcete-li mít jistotu, že nebudete v příštích několika letech nic ohledně vašeho splácení měnit, zvolte delší fixaci. Co nejdelší fixační období je vhodné zvolit také v době nízkých úrokových sazeb, především pokud se v následujících letech očekává jejich růst.
Volbě fixace hypotéky jsme se detailněji věnovali v tomto článku.
2. Porovnejte další nabídky
Lepší podmínky ve srovnání s nabídkou od stávajícího poskytovatele vám může nabídnout jiná banka. Asi nejrychlejší způsob, jak zjistit, zdali můžete získat výhodnější sazbu, je využít některou z on-line hypotečních kalkulaček, kterých je dneska na internetu k dispozici široká škála. Zadáte si do ní parametry vaší hypotéky a kalkulačka vám sama spočítá a zobrazí nabídky různých poskytovatelů.
3. Nebojte se vyjednávat
Aktuálně panuje na trhu s hypotékami konkurence, díky čemuž mají klienti možnost s bankou vyjednávat o výhodnějších podmínkách hypotéky. Pokud zjistíte, že vám jiný poskytovatel nabízí lepší sazbu, nebojte se své stávající bance předložit konkurenční nabídku. Můžete si tak snadno zajistit lepší podmínky, a přitom se vyhnout administrativě, která souvisí s refinancováním. Teprve pokud vám vaše banka nevyjde vstříc, můžete refinancovat úvěr u jiné banky.
Potřebujete peníze na rekonstrukci nebo vybavení domácnosti?
Porovnat nabídky4. Úroková sazba není všechno
Kromě úrokové sazby se vyplatí porovnávat také další podmínky úvěru a poplatky. Ať už se jedná o připojištění k hypotéce za zvýhodněnou cenu nebo např. poplatek za předčasné splacení (tzv. úhradu účelně vynaložených nákladů souvisejících s předčasným splacením).
5. Refinancovat můžete i rok dopředu
Většina bank vám je schopna slíbit úrokovou sazbu na další fixační období až rok dopředu, takže sazbu víte hned, ale čerpání úvěru můžete odložit klidně až na další rok. Pokud vám tedy končí fixace např. v prosinci 2025, už nyní si můžete u některých bank vyřídit novou hypotéku za stávajících podmínek a s aktuálně nabízenou úrokovou sazbou.
Výhodný je takový krok ale j n v době, kdy se očekává růst sazeb. Jestliže vývoj na trhu naznačuje spíše snižování sazeb během roku, vyjednávání o nové fixaci nechte na později.
Nová pravidla pro refinancování
U hypoték sjednaných (plus refixovaných a refinancovaných) do konce srpna 2023 zůstávají původní pravidla refinancování: za proces se hradí jen účelně vynaložené náklady, tedy administrativní poplatek do cirka 1 000 Kč.
U novějších hypoték (plus refixací a refinancování), sjednaných v září 2024 a později, už smí banky naúčtovat i poplatek za ušlý ziska. Ten u refinancování nepřekročí 1 % předčasně splacené části hypotéky. Výpočet se odvíjí od počtu let, kolik zbývá do konce fixace (0,25 % za každý započatý rok) a od úrokového rozdílu.
Úrokový rozdíl měsíc co měsíc zjišťuje ČNB. Pokud k úrokovému rozdílu došlo, za refinancování budete platit zvýšenou částku. Když se ukáže že nedošlo, hradíte pouze administrativní zhruba tisícikorunu.
Zdroje: ČNB / finance.cz
Další články, které by vás mohly zajímat:
18.12.2024
Půjčka na zuby: Jak financovat nový úsměv?
Potřebujete financovat zubní péči? Půjčka na zuby vám pomůže pokrýt náklady na úsměv. Poradíme, jak vybrat správnou variantu a nastavit splácení.
19.11.2024
Jak na vánoční půjčku? Chytré Vánoce bez zbytečných dluhů
Zvažujete vánoční půjčku? Poradíme vám, kdy je dobrým řešením, na co si dát pozor a jak si užít chytré Vánoce bez zbytečných dluhů.
15.11.2024
Půjčka s ručitelem. Kdy ji zvolit, co nabízí a jaká jsou rizika?
Zjistěte, kdy je půjčka s ručitelem tou správnou volbou a jaké jsou její výhody i rizika. Ukážeme, na co si dát pozor jako dlužník i jako ručitel.