Co dělat když zjistíte, že nebudete mít na splátky

Datum publikování: 17.08.2017
Co dělat když zjistíte, že nebudete mít na splátky

V nouzi poznáš přítele, tohle přísloví je prověřeno generacemi. V případě, kdy zjistíte, že po několik měsíců nebudete mít na splátky podle splátkového kalendáře, tak bezpečně poznáte, zda jste si půjčili od solidního věřitele anebo od pochybné grupy lidí snažící se vydělat na obtížích těch, kdo právě nemohou řádně splácet.

Jak se liší jednání solidní společnosti od těch, řekněme, nesolidních?

Opoždění se splátkami u ověřené a hlavně solidní úvěrové společnosti nebo banky

Pokud jste si půjčili u ověřené úvěrové společnosti (nebankovky) anebo u spolehlivé banky, a oznámíte jim, že momentálně nemáte a ještě cca 2 – 3 měsíce nebudete mít dost peněz na to, abyste spláceli každý měsíc dohodnutou výši splátky, reakce bude následující: společnost či banka, které dlužíte, se s vámi bude snažit najít náhradní řešení.

Co může být náhradním řešením?

Věřitel se s vámi bude snažit dohodnout změnu splátkového kalendáře (nejdříve samozřejmě budou zjišťovat, proč nyní nemůžete splácet celou splátku a jak na tom pravděpodobně budete do budoucna). Vše bude s největší pravděpodobností za poplatek, naběhnou i vyšší úroky a možná i nějaké sankce podle původní smlouvy o půjčce, ale s tím je nutno počítat. Výjimky mohou nastat v momentech, kdy například zkrachuje váš zaměstnavatel, nebo se ocitnete v dlouhodobější pracovní neschopnosti.

Základním smyslem náhradního řešení je nově rozložit splátky tak, abyste je i v obtížnější životní situaci dokázali postupně splácet.

Nezkoušejte nekomunikovat!

Pokud vaší bance nebo úvěrové společnosti neoznámíte, že máte potíže se splácením, začnou vám chodit upomínky ohledně toho, že jste v řádném termínu nezaplatili předem dohodnutou splátku. Ale pozor na to, nekomunikace je to nejhorší, co můžete udělat!

Pokud nebudete komunikovat a úvěrové společnosti či bance včas neoznámíte, že to teď se splácením nebude zcela růžové, zařadí si vás do škatulky dlužníků, kteří možná platit záměrně nechtějí. A vůči kterým bude v budoucnu nutno podniknout veškeré zákony povolené kroky… Ale to vy přece nejste!

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Lze solidní úvěrovou společnost rozpoznat předem?

Ano. A zcela jednoduše. Jednak ji najdete v registru České národní banky a jednak spolupracuje s online srovnávači půjček. Tam totiž pracují lidé, kteří dokáží úvěrovou společnost dostatečně prověřit. A navíc tu najdete i reference a zkušenosti předchozích zákazníků.

Opoždění se splátkami u úvěrové společnosti, která nejedná zrovna fér a kterou vy jste si před podepsáním smlouvy o půjčce dostatečně neprověřili

Některé úvěrové společnosti se i ke krátkodobému opoždění se splátkami staví zcela jinak a mnohdy zcela v nesouladu se zněním našich zákonů. Přestože s nimi komunikujete, nasadí na vás hned z počátku vymahače.
 
Tedy lidi, jejichž úkolem je přimět vás k tomu, abyste „dostali rozum“ a začali zase platit tak, jak to bylo původně dohodnuto ve smlouvě o půjčce. A k tomu samozřejmě tučné sankce a velké úroky navíc k dosavadnímu dluhu.

Nátlak vymahačů je mnohdy amorální, účelový, ale vysoce účinný

Vymahači nesolidních věřitelů jednají absolutně bez ohledu na to, že teď zrovna nemáte práci, že vašeho zaměstnavatele zničila blesková povodeň anebo prostě zkrachoval, že jste zrovna marodi nebo že se v rodině sesypaly nepříjemné a drahé, mnohdy velmi smutné události.

Jejich jediným cílem je vydělat na vaší komplikované situaci. Podaří se jim to zejména díky nátlaku, kterým vás dostanou do podřízené role, do pocitu viny za to, že teď pár měsíců nemůžete splácet celou částku. A pak čerpají svou poziční výhodu a vymůžou si na vás spoustu peněz navíc a třeba i váš majetek, přestože na to v prvních měsících, kdy nesplácíte, vůbec nemají jakýkoliv zákonný nárok!

Nevěřte lživým informacím!

Nesolidní úvěrové společnosti anebo jednotlivci, kteří půjčují peníze, se na vás hned po prvním nedoplatku asi obrátí s pokusem o zastrašování, vyhrožování exekucí a mnoha lživými informacemi. Jakými? Například tím, že pokud nedoplatíte splátku do konce měsíce, přijde na vás hned exekutor, respektive ihned na vás bude nařízena exekuce.

Skutečnost je ale taková, že když nesplácíte teprve první nebo druhý měsíc, rozhodně na vás exekutor hned přijít nemůže. Ani pracovníci úvěrové společnosti, které dlužíte, nemohou sami nijak zabavovat váš majetek. Nemohou během například týdne kontaktovat hlídku policie a přijít si k vám i s exekutorem pro vaše věci. Řízení o exekuci je u nás mnohem složitější a hlavně podmíněno nesplácením v mnohem delším horizontu, než jsou dva či tři měsíce.

Co mohou vymahači v prvních týdnech dělat?

Jediné, co mohou pracovníci vymáhající pohledávky dělat, je kontaktovat vás (písemně, telefonicky anebo osobně), upozornit vás na to, že nesplácíte, poptat se na důvody, proč teď nesplácíte a nabídnout vám úpravu splátkového kalendáře. Případná exekuce se odehrává až po mnohem delší prodlevě se splácením.

Věřitel vám však může „napařit“ sankce a poplatky za to, že nesplácíte včas. Máte to ve smlouvě o půjčce a budete se s tím muset smířit. Ovšem, až na výjimky. Které?

Braňte se proti vyděračským postupům a přemrštěným pokutám, obraťte se na odborníky!

Někdy jsou pokuty a sankce nastaveny natolik vysoké, že jsou absolutně v rozporu s našimi zákony. A proti tomu se dá bránit! Když se obrátíte na poradny ve finanční tísni, kde pracují odborníci v úvěrové problematice, jistě vám poradí jednoduché a účinné kroky proti těmto nezákonným postupům, poplatkům a pokutám. Základem je, abyste všechny dokumenty a korespondenci v souvislosti s půjčkou měli uschované.

A pokud v poradně zjistíte, že pokuta je sice vysoká, ale stále ještě v mezích zákona, pomohou vám alespoň rozumně řešit situaci s věřitelem (i nesolidní úvěrová společnost se začne chovat slušněji, když uvidí, že si umíte nechat pomoci od odborníků). Také vám mohou poradit, ke komu svou půjčku přenést, abyste na tom ve výsledku byli lépe.

Poradny při finanční tísni jsou bezplatné!

Když začnete poradnu při finanční tísni hledat, pamatujte si, že jde o bezplatnou službu. Takže pokud vás nějaká firma zabývající se oddlužením informuje, že její služba je za mírný poplatek, rychle pryč.

Stát, kraje, obce i nadace a nadační fondy financují provoz těchto poraden, proto jsou jejich služby pro vás zdarma. A díky tomu jsou i nezaujaté a pouze hledají to nejlepší řešení pro vás, nesnaží se o žádný pro ně výhodný obchod.

Takže pokud se dostanete do potíží se splácením a úvěrová společnost se s vámi snaží „zamést“, neváhejte a obraťte se na ně! Pomohou vám najít to nejlepší řešení a nesolidního věřitele usadí zpět do židle.

Ovšem pozor – neznamená to, že byste nakonec nemuseli splácet vůbec a exekutor by pak nepřišel. Pomohou vám splácení úvěru řešit tak, abyste to nakonec zvládli – i bez enormního nárůstu nákladů na půjčku.