Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Datum publikování: 21.09.2016
Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Poslanci začátkem letošního června schválili hojně diskutovaný zákon o poskytování spotřebitelských úvěrů. Jaké novinky přinese? Na co se můžeme těšit a opravdu bude spotřebitele chránit? Nebo se naopak dočkáme změn, které nám budou jen zbytečně komplikovat již tak bezvýchodnou situaci a házet klacky pod nohy? Připravili jsme pro vás přehledný a stručný seznam nejdůležitějších změn a shrnuly je na následující řádky.

Povinnost ověřit bonitu žadatele

Ještě nyní se na našem trhu můžete setkat s mikropůjčkami (úvěry do 5 000 Kč), u kterých jejich poskytovatel nenahlíží do registrů dlužníků nebo nepotřebuje znát příjmy či bonitu žadatele. Tomu je s novelou zákona konec. Zákon totiž ukládá, že i poskytovatelé mikropůjček musejí bonitu a schopnost klienta dostát svým závazkům důkladně prověřovat. 

Měli byste vědět: Pokud poskytovatel bonitu žadatele neověří, smlouva je již od samého počátku neplatná! 

Předčasné splácení hypotéky zdarma

Máte-li hypotéku a rozhodnete se ji předčasně splatit, bude po vás banka pravděpodobně požadovat úhradu několikatisícových sankcí. I tomu ale udělá novela spotřebitelského zákona přítrž. Nově budete moci uhradit zbývající splátky hypotéky bez sankcí za předčasné splacení. Zaplatit budete muset jen účelně vynaložené náklady.

Maximální výše sankcí

A u sankcí ještě chvíli zůstaneme. Tato změna se týká zejména nebankovních úvěrů, jejichž sankce za pozdní splacení se mohou vyšplhat do závratných výšin. Novela zákona stanovila maximální možné sankce za pozdní splátky, které činí 200 000 Kč, respektive 0,1 procenta denně z dlužné částky. Penále by také v žádném případě nemělo překročit hranici 50 % z celkového objemu vypůjčených prostředků.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Česká národní banka jako hlavní kontrolní orgán

Do nynějška mohl půjčky poskytovat kdokoli s živnostenským oprávněním. S novelou zákona o poskytování spotřebitelských úvěrů tomu bude jinak. Na poskytovatele půjček si došlápne sama Česká národní banka a jejich počet razantně zredukuje. Nyní u nás totiž existuje více než 60 000 subjektů nabízející půjčky a úvěry, což je vskutku závratné číslo.

A co je vlastně cílem novely?

Dle slov ministra financí Andreje Babiše byla novela zákona nevyhnutelným řešením bezútěšné situace, která u nás panuje: „Novým zákonem chceme zamezit současnému stavu, kdy velké množství domácností a jednotlivců čelí exekucím, dluhům a neschopností je splácet,“ pronesl ministr. Jinými slovy jde o opatření a nařízení, které by mělo spotřebitele ochránit před následky nezodpovědného úvěrování, které mohou vést až k samotné exekuci. Zda zákon naplní očekávání či nikoli, se dozvíme během podzimu, kdy by měl vstoupit v platnost.

Komentáře