Okamžité platby se konečně rozjíždějí!

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 12.11.2019
Okamžité platby se konečně rozjíždějí!

O okamžitých platbách jsme vás informovali již několikrát. Jejich ostrý provoz měl být podle původního plánu České národní banky a komerčních bank již dávno spuštěn. Ale jak už jsme u nás zvyklí, žádný plán se neobejde bez zpoždění, což platí i o okamžitých platbách, nové službě, kterou bankovní sektor umožní okamžitý převod peněz mezi účty různých bank, v podstatě v reálném čase. A celkem levně.

Okamžité platby fungují zatím jen u tří bank

Pokud jste klienty banky Creditas, České spořitelny nebo Air Bank, můžete již od první poloviny tohoto roku používat okamžité platby. Ty sice nejsou nastaveny jako výchozí typ platby, ale lze na ně přepnout. Jde o platby, které umožní tuzemské platby v korunách převést během několika vteřin, a to i v noci nebo o víkendu.

Cenově nevyjdou nijak draze. U České spořitelny a Creditas za službu neplatíte nic navíc, zpoplatněny jsou stejně jako jiné převody peněz. AirBank je má v rámci Velkého tarifu zdarma, u Malého tarifu pak za poplatek jednu korunu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Raiffeisenbank a Komerční banka následují první tři průkopníky

Tento podzim se k prvním třem vlaštovkám na trhu s okamžitými platbami přidají i banky, u kterých bychom čekali, že budou novinku zavádět mnohem rychleji. Jde o Raiffeisenbank a Komerční banku. V testování je Komerční banka o krok dále než Raiffeisenbank , takže se konečné spuštění služby čeká o měsíc dříve, než tomu bude u Raiffeisenbank.

Ani zde nebude naplánována velká přirážka za okamžitou platbu. A také nebude okamžitá platba nastavena jako výchozí. Jak zmínila komerční banka na svém Twitteru: „Po zadání čísla účtu poznáme, že platíte do banky podporující okamžité platby. Umožníme vám pak zvolit si volbu Okamžitá platba – zobrazí se zaškrtávací check-box a poté platbu dokončíte jako vždycky.“ 

Nově zapojené banky většinou začnou tím, že umožní příjem okamžitých plateb z bank, které už je umějí i odesílat. pak teprve samy nastartují aktivní zasílání těchto převodů z účtu na účet do jiných bank, které proběhnou během vteřin.

Do konce roku plánují okamžité platby i další banky

Do konce roku by se k prvním pěti bankám měly přidat i další, méně inovující banky, respektive banky, které se v inovacích soustředí na jiné cíle, a tak v okamžitých platbách jsou již na chvostu. Jsou jimi Moneta, ČSOB i s Poštovní spořitelnou. mBank možná stihne přelom roku 2019 a 2020.

Mnohem později chce okamžité platby spustit ještě i Fio banka, Equa bank nebo Expobank, ale dodejme, že do konce tohoto roku chce Expobank umožnit příjem okamžitých plateb z jiných bank. Jen odesílání plateb bude na řadě až později.

Trinity bank, UniCredit Bank, Sberbank nebo Hello Bank?

Další banky řeší jiné priority, a tak se zaváděním okamžitých plateb nijak nespěchají. UniCredit Bank se chce k okamžitým platbám přidat během roku 2020. Trinity bank, Sberbank nebo Hello Bank zatím termíny pro okamžité platby ani nezveřejnily.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře