Podnikatelský účet 2023 - co nabízí, kdy ho musí OSVČ mít a které firmy ne?

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 23.03.2021
Podnikatelský účet 2023 - co nabízí, kdy ho musí OSVČ mít a které firmy ne?

Zákon živnostníky k založení podnikatelského účtu většinou nenutí, alespoň ty, kteří nepracují ve vázaných profesích. Ale přimět vás ke zřízení podnikatelského účtu mohou jeho praktické “vychytávky”, které dokáží usnadnit každodenní život podnikatele. Jaké je rozdíl mezi podnikatelským a běžným účtem, jaké výhody účet pro OSVČ nabídne? Kdy musí mít podnikatel podnikatelský účet? A které firmy jej od ledna 2021 mít nemusejí?

V hotovosti jen do 270 tisíc

Možná vás teď napadlo zákonné omezení, které říká, že podnikatelé mohou provádět platební operace v hotovosti pouze do 270 tisíc korun. Jakmile jde o částky vyšší, je nutné je poslat přes bankovní účet, a tak si ten podnikatelský i zřídit. Jenže pozor, není stanoveno přes jaký účet mají peníze plynout, takže v případě živnostníka může převod proběhnout i přes účet běžný, ten podnikatelský není vyžadován. V tomto případě účet pro podnikatele povinnost zřídit nenastává.

Kdy zákon vyžaduje podnikatelský účet pro OSVČ?

Jediným momentem, kdy musí mít osvč podnikatelský účet v roce 2023, je zahájení podnikání v profesi, u níž tuto povinnost stanovuje zákon. Jde o takzvané profesní účty, které spadají pod účty podnikatelské, zřídit si je musejí například soudní exekutoři, insolvenční správci, advokáti, notáři, ale i lékaři.

Povinnost podnikatelského účtu je stanovena též pro všechny obchodní společnosti, s výjimkou s.r.o., kde peněžité vklady dosáhnou maximálně 20 tisíc korun. Pokud není základní kapitál s.r.o. na podnikatelském účtu, je nutné jej složit třeba u notáře.

Takže stále platí, že s výjimkou několika profesí, OSVČ podnikatelský účet zakládat nemusejí. Je však mnoho živnostníků, kteří už by bez podnikatelského účtu svou živnost vést nechtěli. Proč? Jsou za tím výhody podnikatelského účtu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 20 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 250 000 Kč

Podívejme se na hlavní důvody, proč si živnostníci zakládají OSVČ bankovní účty

Důvod první: Je dobré vědět, že některé banky nerady vidí, když se na běžném účtu objevují příjmy z podnikání. Sice to nesankcionují přímo, ale často považují tento krok za porušení obchodních podmínek. To znamená, že třeba reklamaci nemusejí řešit v takovém rozsahu, jaký je u spotřebitelských účtu standardem. Najdete ovšem i banky, které mezi běžným a podnikatelským účtem nerozlišují, služby nastavují spíše individuálně.

Důvod druhý: Pokud byste si ponechali pouze účet osobní, respektive běžný, budou se vám plést osobní příjmy a výdaje do těch z podnikání. A to není zrovna praktické. Navíc podnikatelské účty nabízejí třídění dle různých filtrů nebo typy platebních operací, které jsou podrobnější a pestřejší než na účtech běžných.

Důvod třetí: Z podnikatelského účtu se dají snadno překlápět (exportovat) data do účetních programů, odtud pak automaticky vykázat daně atd. Díky API bankovnictví odpadá spousta ručního zadávání informací do účetního systému. A minimalizuje se možnost chyby z přepisu či přehlédnutí.

Důvod čtvrtý: Jakmile zahájíte podnikání, musíte na finanční úřad nahlásit svůj bankovní účet, který k podnikání používáte. Pokud byste měli i pro podnikání jen účet osobní, bude pod drobnohledem vše, nejen vaše podnikání. Třeba příjmy a výdaje celé rodiny, když je soustředíte na jeden účet. Ještě horší se situace stane v době, když se budete muset registrovat k DPH. Tehdy se číslo účtu dokonce zveřejňuje. Vždy je lepší zveřejnit OSVČ bankovní účet než soukromý.

Důvod pátý: S podnikatelskými účty jsou v bance často nabízeny rozšířené služby, které se k účtům běžným vůbec nenabízejí. Jmenujme například pojištění (provozu, faktur), možnost propojení účtu s platebním terminálem nebo s online bránou, hromadné platby, tvorba podrobných záložek v účtu, víceúrovňová oprávnění (například pro účetní), více cizoměnových účtů a další užitečné služby.

Důvod šestý: Podnikatelská půjčka se dá vyřídit jen a pouze s účtem pro podnikatele. Na účet běžný nikdy nesmí být poskytnuta. Navíc se u podnikatelských účtů odkrývají mnohem vyšší úvěrové limity u kontokorentů, kreditních karet nebo i dalších půjček zaměřených na podnikání. Nezapomínejme ale, že pro osobní potřebu si i podnikatelé mohou vyřídit běžnou online půjčku.

Důvod sedmý: Jestliže by došlo ke krachu vaší živnosti, a vy přitom měli podnikání na osobním účtu, bude vám celý tento účet zablokován a budou z něj odcházet exekuční srážky. Ke svým osobním penězům byste se vůbec nemuseli nějakou dobu dostat. OSVČ sice ručím celým svým majetkem, ale proces exekuce má pravidla konkrétního postupu. Takže když si povedete účty odděleně, okamžitou a úplnou blokaci všech svých peněz si prožít nemusíte.

Účet propodnikatele však nenese jen plusy

Podnikatelské účty mohou mít jedno velké mínus, a tím je cena. Jinými slovy poplatky za vedení, za transakce, platební kartu a i za další typy služeb. Zvýhodněné balíčky služeb jsou často spojeny pouze s těmi účty, kde se odehrávají vyšší transakce, nebo kde si třeba připlácíte za vedení účtu v cizí měně, případně s jinými službami, které nakonec ani nevyužijete. Na druhou stranu ale dodejme, že tyto náklady jsou daňově uznatelné, takže vám je stát částečně vrátí na nižším daňovém základu.

Ale i tady už konkurence v podobě nízkonákladových bank hýbe s nabídkou, a tak si i některé účty pro podnikání můžete dopřát zcela zdarma a bez podmínek - jen musíte vybírat ty, které tuto možnost opravdu dávají, včetně založení a zrušení zdarma. Zároveň vždy zkoumejte i rámec služeb, co jsou podnikatelskému účtu zdarma nabízeny.

Než uděláte konečné rozhodnutí, zvažte i fakt, že u podnikatelského účtu chybí ta široká ochrana jeho majitele, na jakou jste zvyklí u účtů běžných, spotřebitelských. Rozhodování se o tom, zda si zřídit podnikatelský účet nebo ne, je poměrně složité. Vždy je potřeba si proti sobě postavit všechna plus i mínus.

Podle čeho vybírat ten nejlepší podnikatelský účet 2023?

Nastavení jednotlivých kritérií vždy bude na vás samotných, protože vy bnejlépe víte, co od účtu potřebujete. Někdy to bude co nejnižší cena, jindy maximum cizoměnových účtů, možnosti nastavení firemního pojištění nebo API bankovnictví, bankovní identita a spousta dalších služeb. Rychlý přehled o nejzajímavějších nabídkách bank získáte například na stránkách Finparáda.cz.

Podnikatelský nebo obchodní?

Narazili jste už i na účet obchodní? Možná jste si jej spletli s podnikatelským. Obchodní účet se totiž od podnikatelského významně odlišuje, přestože náplní mnoha podnikatelů je právě obchod. Zatímco podnikatelský účet slouží k vedení financí v rámci podnikání, ten obchodní je určen pro investování, a to i běžným lidem, kteří vůbec nemají živnost.

zdroje: PortálPohoda.cz / Finance.cz / Banky.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více