Zřídit nebo nezřídit podnikatelský účet, když se stanete OSVČ?

Čtení na 5 minut Publikováno: 29.11.2018
Zřídit nebo nezřídit podnikatelský účet, když se stanete OSVČ?

Zákon vás k tomu sice nenutí, protože povinnost mít podnikatelský účet není podnikatelům stanovena. Ale nutit vás ke zřízení podnikatelského účtu budou praktické události každodenního života podnikatele. Jaké výhody nabídne podnikatelský účet oproti klasickým běžným účtům?

V hotovosti jen do 270 tisíc

Začněme zákonným omezením, které říká, že podnikatelé mohou provádět platební operace v hotovosti pouze do 270 tisíc korun. Jakmile jde o částky vyšší, je nutné je poslat přes bankovní účet. V případě fyzické osoby podnikatele může převod proběhnout i přes běžný účet, ten podnikatelský není vyžadován. Co si však zajistíte zřízením podnikatelského účtu?

Podnikatelský účet se hodí minimálně z těchto čtyř důvodů

Důvod první: Pokud byste si ponechali pouze účet osobní, respektive běžný, budou se vám plést osobní příjmy a výdaje do těch z podnikání. A to není zrovna praktické. Navíc podnikatelské účty nabízejí třídění dle různých filtrů, které jsou podrobnější než na účtech běžných-

Důvod druhý: z podnikatelského účtu se dá snadno překlápět data (exportovat) do účetních programů. Odpadá díky tomu spousta ručního zadávání informací do účetního systému. A minimalizuje se možnost udělání chyby z přepisu.

Důvod třetí: pokud zahájíte podnikání, musíte na finanční úřad nahlásit svůj bankovní účet, který k podnikání používáte. Pokud byste měli i pro podnikání jen účet osobní, bude pod drobnohledem vše, nejen vaše podnikání. Třeba příjmy a výdaje celé rodiny, pokud soustředíte vše na jeden účet.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Důvod čtvrtý: jestliže by došlo ke krachu vašeho podnikání, dostali byste se třeba až do exekuce, přitom měli podnikání na osobním běžném účtu, bude vám celý tento účet zablokován a budou z něj odcházet exekuční srážky. Ke svým osobním penězům byste se vůbec nemuseli nějakou dobu dostat. Kdežto když si povedete účty odděleně, je po této stránce po starostech.

Podnikatelské účty však nenesou jen plusy

Podnikatelské účty mají jedno velké mínus. A tím je cena. Jinými slovy poplatky za vedení, za transakce, platební kartu a i za další typy služeb. Navíc zvýhodněné balíčky služeb jsou často spojeny pouze s těmi účty, kde se odehrávají vyšší transakce, nebo kde si třeba připlácíte za vedení účtu v cizí měně.

Na druhou stranu ale dodejme, že tyto náklady jsou daňově uznatelné, takže vám je stát částečně vrátí na snížení daňového základu. Rozhodování se o tom, zda si zřídit podnikatelský účet nebo ne, je poměrně těžkou záležitostí. Vždy je potřeba si proti sobě postavit všechna plus i mínus.

Komentáře