Okamžité platby 24 hodin denně - koncem roku 2018 snad už i v ČR

Publikováno: 09.01.2018
Okamžité platby 24 hodin denně - koncem roku 2018 snad už i v ČR

Představa převodu z účtu na účet,  kdy vaše platba přijde na účet u jiné banky během několika vteřin, je u nás zatím v rovině sci-fi anebo toužebných přání zejména mladých lidí. Pokud totiž převádíme peníze mezi bankami, trvá převod jeden pracovní den. Když dáme příkaz k úhradě v pátek, často ho příjemce obdrží dokonce až za tři dny, tedy v pondělí. Za necelý rok to však může být jinak.

Expresní versus okamžité platby

Můžete namítnout, že máme k dispozici službu s názvem „Expresní platba“. Ta se ale s platbou okamžitou absolutně nedá srovnávat. Jednak jde o službu velmi drahou, kdy její cena je v řádu 100 – 200 korun. A jednak ji lze provést jen tehdy, když ji zadáte nejpozději brzy odpoledne, a to ještě ke všemu pouze v pracovní den.

Expresní platba vlastně neznamená nic jiného než posunutí zadané platby na čelo fronty mezibankovních peněžních operací schvalovaných ČNB v rámci systému CERTIS. Takže je garantované pouze to, že platba dorazí ve stejný pracovní den, jako byla zadána.

Naproti tomu platby okamžité jsou záležitostí několika vteřin. Jsou dostupné neustále, tedy 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Stojí zlomek ceny expresní platby a příjemce platby může s nabytými penězi ihned po jejich připsání volně manipulovat.

Jak nyní probíhají platby mezi bankami?

Platby mezi bankami v současnosti trvají minimálně několik hodin. Zatím jde o nutnost vyžadovanou technickým řešením mezibankovních plateb. Každý převod z účtu na účet mezi bankami musí jít přes již zmíněný systém CERTIS (Czech Express Real Time Interbank Gross Settlement system).

Ten je prozatím jediným systémem mezibankovního platebního styku v České republice. Jednak zvládne jen určitý počet operací (dle informací ČNB jde o jeden a půl milionu operací za hodinu) a jednak je v provozu jen v pracovní dny. Jenže pracovní doba, a tím pádem i účetní den, končí sedmnáctou hodinou odpolední.

Každá banka musí mít u ČNB veden účet mezibankovního platebního styku v českých korunách. A na něm ČNB provádí zadané převodní operace. Vše je samozřejmě za poplatek, který banky musejí zaplatit. Aby byl běh operací plynulý, jsou příkazy zadané ráno a dopoledne levnější než příkazy zadané po poledni nebo dokonce chvíli před koncem pracovní doby.

Takže když dáte příkaz k úhradě ještě v noci (v brzkých ranních hodinách), může se stát, že jej vaše banka odešle do CERTIS hned ráno. A tím pádem bude převod hotový během jednoho dne. Nejde však o pravidlo.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak bude vypadat převod formou okamžité platby?

Okamžité platby jsou platby, které jsou, dle vyjádření České bankovní asociace, připsány příjemci na účet téměř okamžitě po jejich zadání. A to bez ohledu na víkendy a svátky. Dokonce za zlomek ceny expresních plateb.

Pravidla a infrastrukturu pro okamžité platby v ČR připravovala pracovní skupina složená ze zástupců ČNB, České bankovní asociace a také komerčních bank, které o službu projevily zájem. Z bank, které poskytují služby i drobným klientům, jsou tu zapojeny v podstatě všechny banky. Projekt je technicky již zhruba dořešen.

Příjemce platby bude mít peníze ihned fakticky k dispozici jak pro další okamžitou platbu, tak pro výběr z bankomatu nebo pro platbu kartou u obchodníka. Takže pokud budete mít na svém běžném účtu málo peněz, ale přesto budete chtít nakoupit, může půjčka od přátel, rodiny nebo i úvěrové společnosti být již koncem tohoto roku opravdu vteřinovou záležitostí.

Banky teď čeká technická příprava a pak ještě testování

Podle České bankovní asociace si ČNB a banky již dohodly funkcionalitu celého systému. Postupně se přistupuje k jeho zavádění. ČNB odhaduje technickou přípravu okamžitých plateb na zhruba šest měsíců. Pak bude následovat několikaměsíční testování. To se uskuteční ve druhé polovině příštího roku. A před koncem roku 2018 bychom se služby měli snad již dočkat.

Okamžité platby jsou svým způsobem revolucí

A to revolucí rychlostní. Umožní jednak větší rozhýbání trhu se zbožím a službami, ale i rychlejší půjčky, rychlejší splátky, prostě převod peněz v takřka reálném čase. Důležitým prvkem projektu je cena okamžité platby. Ve srovnání s cenou expresní platby (100 – 200 Kč) by měla být jen zlomková.

I podle výzkumů si Češi přáli okamžité platby již dávno

Agentura STEM/MARK prováděla výzkum na téma okamžitých plateb. Jednak zjistila, že přibližně polovina z pěti set dotázaných Čechů by přivítala okamžité platby. A že jsou ochotní za ně zaplatit 10 – 20 Kč (tedy za jednu okamžitou platbu).

A kdo se o okamžité platby zajímal nejvíce? Byli to lidé mladší (nejčastěji ve skupině do 29 let) a současní uživatelé expresních plateb. V plánu tito lidé mají 1 – 3 okamžité platby za měsíc.

Nezájem o tuto službu převažuje u lidí nad 45 let, kteří mají maturitu a nevyužívají expresní platby. Jednak za tuto službu nechtějí platit, ani v případě, že by byla za 10 – 20 Kč. A jednak ji nepotřebují, protože podle svých slov své platby neodkládají na poslední chvíli, takže současná rychlost standardní platby jim prostě stačí.

Podle starších průzkumů si Češi přejí okamžité platby již delší dobu. Tak snad se dočkáme ještě v roce 2018!