Jak dlouho bankám trvají převody?

Datum publikování: 25.07.2017
Jak dlouho bankám trvají převody?

Ano, ptáme se na převod peněz po té, co jsme zadali příkaz k úhradě. Někdy je nám zcela jedno, za jak dlouho peníze na druhý účet doputují. Ale jsou situace, kdy počítáme každou hodinu – třeba když zapomeneme nějakou složenku v šuplíku a najdeme ji až v poslední den splatnosti…

Převody trvají různě dlouho

Proč? Protože převody peněz se liší zejména podle toho, kam je provádíme. Tedy, zda do banky stejné, u které máme náš účet, nebo do banky jiné. Ještě také můžeme platit do zahraničí, kde je doba převodu vůbec nejdelší (a převod nejdražší).

Když peníze posíláme na účet ve stejné bance

V případě, že příjemce má účet u stejné banky, jako máme my, je převod hotový v řádu několika hodin, minut nebo i vteřin. Proč? Protože jde pouze o elektronické zpracování dat v rámci jedné banky. Peníze se fakticky nikam neposouvají, mění se jen číselné zápisy na jednotlivých účtech.

Je zcela jedno, zda příkaz k úhradě zadáme v elektronickém bankovnictví nebo přímo na pobočce banky - a to jak u přepážky, tak formou hození papírového příkazu do příkazového boxu. Peníze jsou prostě přepsány (převedeny) během krátké doby. A i tu složenku stihneme zaplatit včas.

Ale pozor na pracovní dobu, víkendy a svátky: pokud zadáte příkaz mimo pracovní dobu, většina bank jej provede až v nejbližším následujícím pracovním dni. Pokud zadáte příkaz v sobotu, peníze dojdou většinou až v pondělí. Stejné je to i v noci, takže pokud zadáte příkaz v jedenáct večer, většinou nepočítejte s tím, že by do půlnoci dorazil. (Výjimkou bývá Silvestr, kdy spousta lidí dohání platby na stavební spoření a jiné náležitosti. Tento den mívají banky nastavenu speciální pracovní dobu a u některých lze zadávat příkazy i těsně před půlnocí a ještě týž den jdou provedeny).

Když mají peníze odejít do banky jiné

Nyní už jde o delší časový interval nutný k peněžnímu převodu, minimálně v řádu hodin. A někdy i dní. Čím je to způsobeno? Zejména tím, že mezibankovní převod musí být proveden přes Českou národní banku, respektive přes jí spravovaný mezibankovní systém CERTIS (pokud se peníze posílají jen v rámci jedné banky, řeší si to banky zcela samy).

Výsledek je takový, že některé banky zvládají převod peněz do jiné banky ještě týž den (pokud jej zadáte dopoledne), jiné automaticky převádějí až ve dni následujícím.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Systém jménem CERTIS

Mezibankovní systém CERTIS (Czech Express Real Time Interbank Gross Settlement system) je jediným systémem mezibankovního platebního styku v České republice. Jednak zvládne jen určitý počet operací (cca jeden a půl milionu za hodinu) a jednak je v provozu jen v pracovní dny. Banka nazývá pracovní den, kdy se provádějí transakce, tzv. účetním dnem. Účetní den začíná v 17 hodin předchozího dne a trvá do čtyř hodin odpoledne.

Každá banka má u ČNB veden účet mezibankovního platebního styku v českých korunách. Na těchto účtech provádí ČNB příkazy k převodu tak, jak je banky (na základě příkazů od svých klientů) zadávají.

Za provedení mezibankovního příkazu platí banky poplatek, ale jedná se o haléřové položky. Čím dříve v daném dni banka příkaz k převodu zadá, tím levnější pro ni transakce je, protože cena je odstupňovaná právě denní dobou (aby se netvořily fronty).

Některé jen ráno, jiné dopoledne a některé dokonce vůbec

O čem je řeč? O provedení příkazu k úhradě do jiné banky. Respektive o době, kdy jej musíte zadat, aby peníze ještě týž den dorazily na účet příjemce.

Vzhledem k tomu, že CERTIS je tím dražší, čím později se ve zúčtovací den příkaz zadá, mají banky časově omezenu dobu, do které můžete zadat příkaz k úhradě peněz do jiné banky, aby peníze přišly ještě týž den.

Zatímco v mBank nebo v Raiffeisenbank to musíte stihnout do osmi hodin ráno, Moneta, Expobank, ČSOB, Air Bank nebo Česká spořitelna vám na to dávají čas až do oběda (do 11:30, resp. 12 hodin). Naopak UnicreditBank, Sberbank, Oberbank, Komerční banka, Fio Banka nebo Equa Bank to neumožňují vůbec.

U těch bank, které nevyžadují poplatky za vedení účtu nebo za platební příkazy, je toto omezení pochopitelné. U těch ostatních se důvod hledá jen těžko.

Jde to i expresně

Lze také zadat požadavek na tzv. expresní platbu, která je bankou zaslána do CERTIS i odpoledne. Ale za tučný poplatek, někdy i v řádu stovek korun.

Když peníze putují do zahraničí

Zahraniční převody peněz jsou ještě složitější a delší. A trvají různě dlouho – podle toho, na jakou cizí měnu peníze převádíte.

Pokud posíláte peníze na eurový účet, bude převod nejrychlejší, nezabere více než dva pracovní dny. Horší je to například s librou, tak transakce sebere i čtyři dny. Mimoevropské měny mohou být převedeny dokonce až za 5 – 10 dní.

A nezapomínejte, že zahraniční transakce mají speciální poplatky, které nejsou zrovna malé. Základní ceny zahraničních plateb v rámci systému SEPA jsme pro vás sledovali a informujeme vás o nich v článcích o bankovních účtech.

Zadarmo ani kuře nehrabe…

Svět bankovních převodů má svá přísná pravidla, převody vyžadují předem daný čas. Zdarma tento čas nezkrátíte. Takže raději pravidelně kontrolujte data splatnosti všech složenek a faktur, aby vás pak jejich dohánění nepřišlo příliš draho.

Komentáře