7 tipů, jak se dostat z dluhové spirály

Datum publikování: 05.10.2016
7 tipů, jak se dostat z dluhové spirály

Dluhová spirála je situace, kdy se člověk nemůže vymanit z příliš velkého zadlužení. V takovém případě často volí cestu „vytloukání klínu klínem“, tedy si půjčuje znovu a znovu. To ovšem není správná cesta, neboť jeho dluhy se tím neustále prohlubují. Jak se tedy dostat z dluhové spirály, pokud se do ní dostanete?

1. Omezte zbytečné výdaje

Tato rada může znít mnohým čtenářům jako zbytečná fráze. Ovšem divili byste se, kolik dlužníků utrácí za zbytečnosti, nezávisle na množství jejich závazků. Mezi nejtypičtější zbytné výdaje patří cigarety, alkohol, sázení apod.

2. Zatlačte na pravidelné výdaje

Náklady na mobilní telefon, plyn nebo elektřinu lze považovat za nezbytné výdaje, které je nutné platit každý měsíc. Přesto to nutně neznamená, že je nelze o něco snížit. Ve všech těchto oborech totiž panuje tvrdá konkurence. Proto je vhodné se poptat u jednotlivých poskytovatelů na jejich nabídky. Je pravděpodobné, že můžete přechodem ke konkurenční firmě buď ušetřit nebo získat jednorázový finanční bonus.

Až budete mít v ruce nějaké konkrétní nabídky, zkuste se ozvat také vašemu současnému poskytovateli. To platí hlavně i mobilních telefonů nebo internetu. Tito operátoři jsou často schopni udělat lepší nabídku jen proto, abyste od nich neodešli.

3. Vyhodnoťte si výhodnost vaší půjčky

Část dlužníků v dluhové spirále ani nenapadne varianta, že jejich aktuální půjčka je příliš nevýhodná. Obvykle se jedná o vysokou úrokovou sazbu, neúměrné poplatky nebo nevhodné termíny a výše splátek. Proto se vždy vyplatí porovnat současný dluh s konkurenční nabídkou. Pokud byste mohli získat výhodnější podmínky, vyplatí se dluh převést jinam.

4. Zkuste dluhy konsolidovat

Konsolidace půjček je další možností, jak se zbavit neúměrného dluhového zatížení. Konsolidace totiž nabízí sloučení několika dluhů do jednoho, navíc většinou za výhodnějších podmínek. Konsolidaci nabízejí bankovní i nebankovní společnosti.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

5. Pozor na kreditní karty

Kreditní karty jsou nepochybně velmi příjemnou záležitostí. Díky nim máte k dispozici peníze ve formě okamžité půjčky vždy u sebe. Kreditní karty jsou lidem navíc mnoha poskytovateli přímo vnucovány. Jenže většinou nemají příliš příznivé podmínky, navíc je potřeba dluhy rychle splácet. Tato kombinace z nich nedělá příliš vhodnou volbu pro lidi s velkými dluhy. Proto pokud kreditní karty máte, zrušte je nebo je alespoň nepoužívejte.

6. Dluhy řešte včas

Jednou z nejčastějších chyb u dluhové spirály je neochota, neschopnost nebo obava svoje finanční problémy řešit. Pamatujte, že pokud dluh nesplatíte v termínu splatnosti a poskytovatele půjčky o svých potížích neinformujete, vše se výrazně prodraží. Mnohem lepší a efektivnější cestou je včasné kontaktování poskytovatele. S ním můžete dosáhnout dohody na odložení, změně nebo prodloužení splátek.

7. Vyhledání odborné pomoci není ostuda

Pokud si nevíte rady nebo chcete získat další informace, neváhejte a navštivte dluhovou poradnu. Zde pracují vyškolení odborníci, kteří vám poradí a nabídnou různé alternativy, jak se z dluhové spirály dostat. Pamatujte, že by se vždy mělo jednat o pomoc zdarma!