- bezúčelová půjčka
- s pojištěním schopnosti splácet
- bez spoluúčastníka a bez zástavy nemovitosti
- rychlé poskytnutí peněz do 24 hodin od schválení
- za řádné splácení bonus
- pouze na bankovní účet žadatele
- nutnost doložit pravidelné měsíční příjmy
- od věku 18 let (plnoletost)
- trvalý pobyt v ČR
- doložení pravidelných příjmů
- vlastní bankovní účet
Úvěr v celkové výši 40 000 Kč, splatnost 36 měsíců, splátka 1 695 Kč, celková splatná částka 61 020 Kč, pevná úroková sazba činí 29.86 % P.A. a RPSN činí 34.31 %. Splátka neobsahuje žádné poplatky za doplňkové služby.
Přesné podmínky půjčky dostanete přímo od poskytovatele, který vás bude kontaktovat.
Kompletní průvodce podnikatelskými úvěry:
- Co je podnikatelský úvěr?
- Proč vybrat zrovna podnikatelskou půjčku?
- Na co se zaměřit při výběru podnikatelského úvěru?
- Jak si zažádat o podnikatelský úvěr ve srovnávači Bezvamoney.cz?
- Časté dotazy
- Shrnutí
Co je podnikatelský úvěr?
Podnikatelským úvěrem myslíme všechny finance poskytované na podnikání, a to jak fyzickým osobám (OSVČ), tak firmám jakékoliv velikosti. Podnikatelská půjčka nespadá do skupiny úvěrů spotřebitelských, proto se na ni nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru. Řídí se pouze obchodním právem a souvisejícími předpisy. Samotné obchodní právo je zakomponováno do Občanského zákoníku.
Všichni, kdo si plánují vzít půjčku na podnikání, včetně půjčky pro začínající podnikatele bez příjmu, si musejí být vědomi faktu, že se na ně v tomto případě nevztahuje ochrana spotřebitele. Poskytovatelé půjček pro podnikatele nepodléhají žádné regulaci, a proto tu potkáte i jiné věřitele než jen ty licencované ČNB.
Podle toho, jak jsou peníze z podnikatelské půjčky využity, se dělí na:
- účelové - většinou investiční, ve smlouvě je stanoveno, na co smí podnikatel peníze využít – koupě, oprava budovy, pořízení strojů atp.
- neúčelové - nejčastěji provozní, slouží k průběžnému financování finančních výpadků, časového nesouladu mezi příjmy a výdaji, peníze je možné použít na cokoliv
- garantované – jde o speciální případ, kdy jako garant/ručitel slouží Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), případně Evropská investiční banka (EIB)
Podnikatelské úvěry, včetně půjček pro živnostníky, nabízejí mnohem vyšší částky než ty běžné spotřebitelské. Často tak potkáte kontokorenty s limity v milionech korun a podnikatelské hypotéky v desítkách milionů. Nabízeny ovšem bývají i částky okolo deseti, padesáti či pěti set tisíc korun, které jsou jak dělané na úvěr pro podnikatele bez zajištění, či na podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele.
Proč vybrat zrovna podnikatelskou půjčku?
Podnikatelská půjčka se v mnohém liší od spotřebitelské – a právě tyto odlišnosti by měly vést k rozhodnutí pro úvěr na podnikání (avšak jen tehdy, když potřebujete peníze do firmy, nikoliv na soukromou spotřebu - pro sebe a rodinu).
Dozvíte se z našeho článku: Proč nesouhlasit s podnikatelskou půjčkou, když jste chtěli běžnou spotřebitelskou?
Hlavní odlišností bývá možnost čerpat vyšší částky než u půjček spotřebitelských, což je například u investičních záměrů vyloženě nutností. Dalším argumentem je daňová uznatelnost nákladů, kdy si zaplacené úroky odečtete ze základu daně z příjmů. Podnikatelské půjčky jsou často i levnější - právě proto, že v jejich světě neplatí tak přísná regulace jako u běžných „spotřebáků“.
Podnikatelský úvěr je vhodným nástrojem jak pro financování rozjezdu podnikání, tak k jeho rozšíření nebo i pro záchranu finančních toků v krizové situaci, například když více odběratelů později proplatí faktury, když je větší objednávku nutné pokrýt dokoupením více zásob, když zrovna nezbývá na zaplacení účtů apod.
Dnes bývá dostupná i půjčka pro podnikatele bez daňového přiznání, která má pomoci všem, kdo s podnikáním sice již začali, ale jejich historie zatím nezahrnuje daňové přiznání za celý rok. Významnou část trhu pokrývá i refinancování.
Dozvíte se z našeho článku: Podnikatelská půjčka - pro koho je určena?
Na co se zaměřit při výběru podnikatelského úvěru?
I v případě podnikatelské půjčky je nutné pečlivě vybírat. Nejdřív byste měli provést srovnání nabídek na trhu, v rámci kterého se budete soustředit zejména na to, jaké nabízí podnikatelský úvěr podmínky. Podívejte se, na co zejména si dát při výběru půjčky pozor.
V online srovnání na Bezvamoney.cz jsou nabídky soustředěny přehledně na jednom místě, včetně možnosti filtrovat v nich podle výšky požadované částky a dalších parametrů.
Důležitá je nejen cena, ale též možnost hýbat se splátkami, zda je nutné ručit, zajistit úvěr, možnost navýšení během splácení, jaké je připojené pojištění, výše případných sankcí z prodlení a další zdánlivé drobnosti. Nenechte se zaskočit půjčkou na směnku, u úvěrů podnikatelských je směnka stále povolená a poměrně běžná.
Podání žádosti je díky srovnávači Bezvamoney.cz poměrně snadné. Stačí u vybraného úvěru kliknout na tlačítko „Požádat o půjčku“ (v základním srovnávači) nebo „Chci si půjčit“ (uvnitř samotného popisu půjčky) a ihned budete přesměrováni do formuláře pro vyplnění žádosti.
Abyste mohli čerpat půjčku na rozjezd podnikání nebo jakýkoliv jiný úvěr pro podnikatele, musíte mít nejen oprávnění podnikat (živnostenský list), ale také mít v bance zřízen podnikatelský účet. Poskytnout podnikatelskou půjčku na běžný účet totiž nelze. Přečtěte si i další specifika podnikatelských účtů.
Poskytovatel po vás bude ve většině případů chtít následující doklady a potvrzení:
- jeden až dva průkazy totožnosti
- živnostenské oprávnění, v případě firemního úvěru výpis z obchodního rejstříku
- doklad o příjmech (daňové přiznání, výpisy z účtů)
- zejména při vyšších částkách může přijít požadavek na doložení bezdlužnosti v podobě výpisu z exekučního a insolvenčního rejstříku a též bezdlužnosti vůči státu
- existenci vašeho podnikatelského účtu
- vlastnictví zajišťovaného majetku (budo-li ručení nebo zástava vyžadovány)
Časté dotazy
Rozhodně nemusíte, coby podnikatel jste také spotřebitelem. Takže kdykoliv potřebujete cokoliv pro svůj soukromý život, můžete nákup zaplatit spotřebitelským úvěrem. Na financování podnikání se vždy lépe hodí půjčky podnikatelské.
Pokud část půjčky použijete na spotřebu a jen část do podnikání, odečítáte z daní jen ty úroky, které zaplatíte z částky využité v podnikání.
Záleží na každém z poskytovatelů. Dočkáte se většinou během několika minut, u složitějších případů (vyšší částka, investiční půjčka) se schvalování protahuje až k několika dnům. Žádné obecné omezení minima neexistuje – vše záleží na poskytovateli, respektive na vaší dohodě s ním.
Opravdu to může být snazší, protože na běžné půjčky od banky se vztahují přísnější pravidla posuzování bonity žadatele. To ale neznamená, že byste měli dávat podnikatelským úvěrům přednost i pro soukromé potřeby, zejména pokud vás banka vyhodnotí jako nedostatečně bonitní. Každé zadlužení je nutné předem zvážit hlavně po stránce schopnosti splácet!
Ano, i konsolidace je u podnikatelských půjček běžná a také výhodná.
Nenašli jste odpovědi na všechny vaše otázky? Více odpovědí souvisejících se srovnávačem Bezvamoney.cz a s úvěry obecně najdete v sekci Dotazy.
Shrnutí
Podnikatelské půjčky jsou určeny jak velkým firmám, tak i pro začínající OSVČ bez daňového přiznání. Jejich smyslem je zaplatit nákup investic, zásob, či jen udržet provoz v době, kdy se firmě nedaří zachovat plynulé cash-flow, a chybějí tak peníze na zaplacení nájmu, faktur, či jiných pohledávek.
Vyřízení podnikatelské půjčky je snadné, samotný proces schvalování žádostí umí být méně přísný než u těch spotřebitelských. Úroky lze odečíst z nákladů, což dělá úvěry na podnikání ještě výhodnějšími. Pro jejich poskytnutí je nutné mít živnostenské oprávnění (být OSVČ) a založit si u banky podnikatelský účet.
Nenašli jste odpovědi na všechny vaše otázky? Více odpovědí souvisejících se srovnávačem Bezvamoney.cz a s úvěry obecně najdete v sekci Časté otázky a odpovědi.