P2P půjčky jako fenomén současnosti. Proč jsou tolik oblíbené?

Čtení na 5 minut Publikováno: 27.11.2018
P2P půjčky jako fenomén současnosti. Proč jsou tolik oblíbené?

Každý z nás měl jistě někdy hluboko do kapsy. Mnozí tuto situaci řešili rezervami z dřívějška, jiní zamířili pro půjčku k bance anebo nebankovní instituci. Problémem bankovních půjček jsou poměrně přísné podmínky. Ne každý tak má šanci půjčku od banky získat. U nebankovních půjček jsou sice podmínky o něco benevolentnější, jistou nevýhodou jsou ale vyšší úroky a vysoké sankce spojené s porušením smluvních podmínek. Naštěstí ale existuje kategorie P2P půjček, které jsou známé jako půjčky od lidí pro lidi. Kde tenhle produkt vznikl a jak vlastně funguje? To bude součástí následujících řádků.

Kde se vzaly P2P půjčky

Půjčky P2P jsou zkratkou anglických slov peer-to-peer lending anebo person-to-person lending a představují produkt, na jehož jedné straně stojí soukromí investoři (nikoli banka anebo nebankovní společnost) a na straně druhé zájemci o půjčku. P2P půjčky se jako první objevily v Anglii. Tam je začala nabízet jistá společnost Zopa, založená v roce 2005, která za dobu svého působení vyplatila více než dvě miliardy britských liber.

Z Británie do USA a ČR

Úspěchem společnosti Zopa se nechal inspirovat další velký hráč na trhu - společnost Funding Circle. Tato společnost byla založená v lednu 2010 a do roku 2017 rozpůjčovala další téměř dvě miliardy liber. Z Británie se obliba P2P rozšířila také do USA a ani Česká republika nezůstala pozadu. První společností, která u nás začala P2P půjčky nabízet, byla platforma Bankerat, kterou následovala společnost Zonky.

Jak P2P půjčky vlastně fungují?

Jak jsme zmínili již výše, do procesu P2P půjček nevstupuje banka ani nebankovní společnost. Půjčky fungují na základě online platforem, které můžeme přirovnat k takovému malému virtuálnímu tržišti. Na jedné straně zde stojí zájemci o půjčku, kteří přijdou s žádostí. Pokud tato žádost zaujme investory, kteří mají volné prostředky ke zhodnocení, rozhodnou se vybranému žadateli půjčit. P2P půjčky, ostatně jako celá sdílená ekonomika, stojí na myšlence přímého spojení klienta a vlastníka statku.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Výhody P2P půjčky

V čem jsou P2P půjčky přínosné pro žadatele o úvěr? Výhodu můžeme spatřovat zejména ve způsobu, jakým jsou vyřizovány. Protože do procesu nevstupuje banka ani nebankovní společnost, půjčky jsou o mnoho levnější. Zároveň existuje vyšší šance na kladné posouzení žádosti a následného zapůjčení finančních prostředků. Výhody pro investory jsou zjevné – mohou své volné prostředky zhodnocovat v bezpečném online prostředí a díky svému rozhodnutí pomáhají plnit sny ostatních.

Rizika a nedostatky P2P půjčky

Protože má ale každá mince dvě strany, i s P2P půjčkami jsou spojeny jisté nevýhody. Na straně žadatele o půjčku jde o to, že ne každá žádost může být kladně posouzena. Podmínky pro jejich schvalování se různí platforma od platformy. U investorů existuje riziko v investici do půjčky, jejíž žadatel přestane splácet a investor je tak nucen zapůjčenou částku vymáhat. Toto riziko lze však minimalizovat správným výběrem vhodného žadatele, který může například doložit svůj příjem a nemá negativní záznam v registru dlužníků.

Komentáře