Neplatná exekuce? Možná i ta vaše!

Čtení na 5 minut Publikováno: 21.08.2019
Neplatná exekuce? Možná i ta vaše!

Krajský soud v Ostravě rozhodl počátkem roku 2019, že exekutoři budou muset vracet peníze z neplatných exekucí. Jedná se až o 133 tisíc případů. Možná půjde i o ten váš nebo někoho z okolí. V čem je nezákonnost takové exekuce? Většinou v neplatně stanovené rozhodčí doložce, kdy konkrétní jméno rozhodce nebylo předem uvedeno ve smlouvě o úvěru, jejích součástí rozhodčí doložka byla.

Do situace se vkládá vláda

Po mnoha letech řešení sporů mezi exekutory a povinnými a mezi exekutory, povinnými a soudy se do situace vkládá vláda, konkrétně na popud ministryně spravedlnosti. Ministerstvo během června 2019 kontaktovalo soudy se seznamem dotčených exekucí s podezřelými rozhodčími doložkami.

Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti, sdělil médiím, že: „V září letošního roku se ministerstvo opětovně obrátí na všechny okresní soudy, aby sdělily, jakým způsobem v zastavování nezákonně vedených exekucí pokročily a jaké konkrétní problémy v této souvislosti případně identifikovaly.“

Exekutor má smůlu

Nelekejte se, to není projev zlomyslnosti autora textu, nýbrž název služby. Jejím zakladatelem je právník Petr Němec. A s její pomocí zastavil už na tři tisíce exekucí. Ale není jediný, kdo s neplatnými exekucemi bojuje. 

Jsou tu i stovky úspěšně zastavených exekucí v podání neziskových organizací. Například zde můžete využít webovou aplikaci, s její pomocí exekuci založenou na neplatném podkladu zastavíte. Aplikace vám také sdělí, zda je rozhodčí doložka (a s ní i celá exekuce) neplatná či nikoliv.

Politici pochopili, že musejí aktivně řešit

Petr Němec se dlouhodobě snaží tlačit na politiky a přesvědčuje je, že oni, nikoliv soudy, jsou ti, kdo musejí aktivně konat. Soudy jsou pasivní institucí, která může konat až na základě žaloby. Jenže běžný občan o možnosti žaloby, jejího podání a procesních postupů většinou neví vůbec nic. Navíc se obává dalších nákladů na soudní řízení, což by jeho situaci ještě zhoršilo.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vláda povzbudila soudy

Letošní duben byl dalším milníkem na cestě ke spravedlivým exekucím. Vláda totiž apelovala na soudy, aby, i s ohledem na judikaturu Nejvyššího soudu, samy začaly aktivně vyhledávat a řešit případy nezákonných exekucí. Doposud totiž soudy podle některých zjištění vůbec aktivní nebyly, konaly až na základě někým podaného návrhu na zrušení neplatné exekuce.

Samotný předseda vlády Andrej Babiš se přiznal, že tento problém se snaží řešit už dlouhodobě. „Jde o stovky neplatných exekucí, což potvrdily už i Nejvyšší a Ústavní soud. Už běžící exekuce by příslušné soudy měly automaticky zastavovat. Někde se tak sice děje, ale většinou bohužel ne. Proto jsme společně s poslancem Patrikem Nacherem připravili několik kroků. A úzce při tom od začátku spolupracujeme s ministerstvem spravedlnosti,“ dodal Babiš.

Soudy mají k dispozici kompletní seznamy

Ministerstvo spravedlnosti zaslalo v červnu soudům kompletní seznamy exekucí, které byly zahájeny na základě rozhodčího nálezu. Pokud byla dlužníkem právnická osoba, je v seznamu uvedeno i její identifikační číslo (IČ), adresa sídla a název. Díky tomu mají soudy ušetřeny spousty času a práce a mohou začít jednak aktivně.

Nic není jen růžové

Ale čistá radost na místě také není. Sice se pozastavují exekuce započaté na základě neplatných rozhodčích doložek, ale situace se ve skutečnosti příliš nemění. Podle advokáta Tomáše Sokola, který je zakladatelem Společnosti pro rozhodčí řízení, je „právní stav, v němž ze zcela uměle vykonstruovaných důvodů náhle přestaly být exekuovatelné pohledávky přiznané v rozhodčím řízení, ostudou těch, kteří jej navodili. Namísto rozhodců přitom dnes vydávají soudy elektronické platební rozkazy a vše jede dál. Jen pod pláštěm justice.“  

A jaký je k tomu podle Sokola důvod? „Někteří soudci plánovitě usilovali o likvidaci rozhodčího řízení. Bylo zjevné, že základním důvodem je odpor k němu, a myslím si, že i u nás věčně bující závist." Na rozhodčích řízeních se totiž podle něj dalo slušně vydělávat. Možnost se nyní přesunula k justici.

Komentáře