Exekutorem nezabavitelná částka se po roce opět zdvihne

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 28.04.2020
Exekutorem nezabavitelná částka se po roce opět zdvihne

Životní minimum se zdvihá od dubna. Kolik budou od července exekutoři muset dlužníkům z výplaty ponechat zcela, o kolik se rozdělit a od jakého výdělku nahoru budou zabavovat úplně všechno?

V červenci 2019 byla výrazně navýšena exekutorem nezabavitelná částka, jak jsme informovali v našem článku. A po roce, tedy v červenci 2020, dojde k dalšímu systémovému navýšení založenému na změně výpočtu, kterému ve výsledku pomůže i zvýšení životního minima.

Růst životního minima

Nejprve si připomeňme, že od dubna 2020 poroste životní minimum, a to poprvé po dlouhých osmi letech. Nárůst činí 13,2 procenta, takže základní částka životního minima dosáhne na 3 860 Kč, existenční minimum stoupne na 2 490 Kč měsíčně. V podrobném rozpise bude životní minimum nastaveno následovně:

  • 3860 Kč pro jednotlivce
  • 3550 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
  • 3200 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
  • 1970 Kč pro dítě do 6 let
  • 2420 Kč pro dítě od 6 do 15 let
  • 2770 Kč pro nezaopatřené (studující) dítě od 15 do 26 let

Dosavadní výpočet nezabavitelného minima

Nezabavitelné minimum, na které nesmí sáhnout exekutor lidem v exekuci nebo v insolvenci, stoupne od dubna právě v souvislosti se změnou životního minima, stoupla i v lednu v souvislosti se zvýšením nákladů na bydlení.

Ale od července stoupne znovu, a to díky změně výpočtu. Rozhodnutí schválila vláda, přičemž vládní nařízení je dostačující, zákonem tyhle otázky řešit netřeba.

Od července 2019 se nezabavitelné minimum počítá jako dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu u nájemního bytu v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. V současnosti je tedy 6 608 korun.

Dlužníci, co vyživují děti nebo jinou osobu, kterou může být v jistých situacích i manžel se samostatnými příjmy, mají nezabavitelné minimum o něco vyšší, přičemž navýšení dělá čtvrtinu ze základní nezabavitelné částky na každou osobu, tedy 1 652 Kč na dalšího vyživovaného člena domácnosti.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak se bude nezabavitelné minimum počítat od července 2020?

Změna výpočtu nezabavitelné částky spočívá v tom, že místo dvou třetin se od července 2020 budou brát tři čtvrtiny výše zmíněného součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu.

Vzhledem k tomu, že životní minimum roste od dubna o více než 13 %, je výsledné navýšení nezabavitelné částky opravdu znát. Stupá totiž na 7 772 Kč pro jednotlivce. Ale to není vše. Na každou vyživovanou osobu se od července bude počítat plus jedna třetina základu (nyní se počítá jen jedna čtvrtina), takže navýšení je 2 591 Kč za každou dlužníkem vyživovanou osobu.

Názorně

Když vezmeme příklad rodiny s jedním dítětem a s vyživovanou manželkou, v současnosti dosahuje exekutorem nezabavitelná částka 9 912 Kč, od července to bude 12 954 Kč. Rozdíl tří tisíc měsíčně rozhodně půjde v rodině znát.

Zmenší to šedou zónu v ekonomice?

Hlavním motivem zvýšení nezabavitelné částky je šedá zóna, ve které spousta dlužníků pracuje. Své skutečné příjmy zatajují a přiznají jen minimální mzdu, aby měli pak z čeho živit sebe i rodinu. Vláda doufá, že když se nezabavitelná částka dostatečně zvýší, pominou i hlavní důvody k obcházení zákona v této oblasti.

Dlužníci v exekuci nebo v osobním bankrotu při nízké nezabavitelné části mzdy také nejsou motivováni k tomu, aby si přivydělávali nebo aby vůbec pracovali. To s sebou samozřejmě nese obrovské náklady na státní rozpočet.

Ovlivněny budou i osobní bankroty - potřebné minimum měsíční splátky stoupne

Každá mince má dvě strany, jak upozornilo Ministerstvo spravedlnosti ČR. U dříve zahájených insolvencí by se totiž mohli dlužníci dostat do situace, že nebudou mít na minimální měsíční splátku, která se zvyšuje také. Soud pak bude muset přistoupit k individuálním zkoumáním, zda bylo vynaloženo „veškeré úsilí“ dlužníka a zda insolvenci nakonec schválí.

Bez změny výpočtu zůstává hranice, od níž se veškerý zbytek sráží ve prospěch věřitelů

Výše mzdy, nad níž se sráží vše a posílá se věřitelům, stále dělá více než dvojnásobek součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení. Letos se jedná o čistou mzdu nad 26 432 korun - pro člověka bez vyživovací povinnosti. Jak ale v dubnu vzroste životní minimum, tato hranice se též bude posouvat.

Obecné nezabavitelné minimum se totiž navýší na 11 658 Kč, maximální nezabavitelná částka bude pak 23 316 korun. K ní připočtěme minimální exekutorem nezabavitelnou částku ve výši 7 772 Kč - a jsme na výsledných 31 088 korunách.

Nad touto hranicí půjde vše pouze věřitelům, v pásmu mezi minimální nezabavitelnou částkou a touto maximální se věřitelům odvádějí dvě třetiny příjmů. Coby motivace k vyšším přiznaným výdělkům by tohle posloužit mohlo.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více