Exekutorem nezabavitelná částka se po roce opět zdvihne

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 28.04.2020
Exekutorem nezabavitelná částka se po roce opět zdvihne

Životní minimum se zdvihá od dubna. Kolik budou od července exekutoři muset dlužníkům z výplaty ponechat zcela, o kolik se rozdělit a od jakého výdělku nahoru budou zabavovat úplně všechno?

V červenci 2019 byla výrazně navýšena exekutorem nezabavitelná částka, jak jsme informovali v našem článku. A po roce, tedy v červenci 2020, dojde k dalšímu systémovému navýšení založenému na změně výpočtu, kterému ve výsledku pomůže i zvýšení životního minima.

Růst životního minima

Nejprve si připomeňme, že od dubna 2020 poroste životní minimum, a to poprvé po dlouhých osmi letech. Nárůst činí 13,2 procenta, takže základní částka životního minima dosáhne na 3 860 Kč, existenční minimum stoupne na 2 490 Kč měsíčně. V podrobném rozpise bude životní minimum nastaveno následovně:

  • 3860 Kč pro jednotlivce
  • 3550 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
  • 3200 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
  • 1970 Kč pro dítě do 6 let
  • 2420 Kč pro dítě od 6 do 15 let
  • 2770 Kč pro nezaopatřené (studující) dítě od 15 do 26 let

Dosavadní výpočet nezabavitelného minima

Nezabavitelné minimum, na které nesmí sáhnout exekutor lidem v exekuci nebo v insolvenci, stoupne od dubna právě v souvislosti se změnou životního minima, stoupla i v lednu v souvislosti se zvýšením nákladů na bydlení.

Ale od července stoupne znovu, a to díky změně výpočtu. Rozhodnutí schválila vláda, přičemž vládní nařízení je dostačující, zákonem tyhle otázky řešit netřeba.

Od července 2019 se nezabavitelné minimum počítá jako dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu u nájemního bytu v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. V současnosti je tedy 6 608 korun.

Dlužníci, co vyživují děti nebo jinou osobu, kterou může být v jistých situacích i manžel se samostatnými příjmy, mají nezabavitelné minimum o něco vyšší, přičemž navýšení dělá čtvrtinu ze základní nezabavitelné částky na každou osobu, tedy 1 652 Kč na dalšího vyživovaného člena domácnosti.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak se bude nezabavitelné minimum počítat od července 2020?

Změna výpočtu nezabavitelné částky spočívá v tom, že místo dvou třetin se od července 2020 budou brát tři čtvrtiny výše zmíněného součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu.

Vzhledem k tomu, že životní minimum roste od dubna o více než 13 %, je výsledné navýšení nezabavitelné částky opravdu znát. Stupá totiž na 7 772 Kč pro jednotlivce. Ale to není vše. Na každou vyživovanou osobu se od července bude počítat plus jedna třetina základu (nyní se počítá jen jedna čtvrtina), takže navýšení je 2 591 Kč za každou dlužníkem vyživovanou osobu.

Názorně

Když vezmeme příklad rodiny s jedním dítětem a s vyživovanou manželkou, v současnosti dosahuje exekutorem nezabavitelná částka 9 912 Kč, od července to bude 12 954 Kč. Rozdíl tří tisíc měsíčně rozhodně půjde v rodině znát.

Zmenší to šedou zónu v ekonomice?

Hlavním motivem zvýšení nezabavitelné částky je šedá zóna, ve které spousta dlužníků pracuje. Své skutečné příjmy zatajují a přiznají jen minimální mzdu, aby měli pak z čeho živit sebe i rodinu. Vláda doufá, že když se nezabavitelná částka dostatečně zvýší, pominou i hlavní důvody k obcházení zákona v této oblasti.

Dlužníci v exekuci nebo v osobním bankrotu při nízké nezabavitelné části mzdy také nejsou motivováni k tomu, aby si přivydělávali nebo aby vůbec pracovali. To s sebou samozřejmě nese obrovské náklady na státní rozpočet.

Ovlivněny budou i osobní bankroty - potřebné minimum měsíční splátky stoupne

Každá mince má dvě strany, jak upozornilo Ministerstvo spravedlnosti ČR. U dříve zahájených insolvencí by se totiž mohli dlužníci dostat do situace, že nebudou mít na minimální měsíční splátku, která se zvyšuje také. Soud pak bude muset přistoupit k individuálním zkoumáním, zda bylo vynaloženo „veškeré úsilí“ dlužníka a zda insolvenci nakonec schválí.

Bez změny výpočtu zůstává hranice, od níž se veškerý zbytek sráží ve prospěch věřitelů

Výše mzdy, nad níž se sráží vše a posílá se věřitelům, stále dělá více než dvojnásobek součtu životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení. Letos se jedná o čistou mzdu nad 26 432 korun - pro člověka bez vyživovací povinnosti. Jak ale v dubnu vzroste životní minimum, tato hranice se též bude posouvat.

Obecné nezabavitelné minimum se totiž navýší na 11 658 Kč, maximální nezabavitelná částka bude pak 23 316 korun. K ní připočtěme minimální exekutorem nezabavitelnou částku ve výši 7 772 Kč - a jsme na výsledných 31 088 korunách.

Nad touto hranicí půjde vše pouze věřitelům, v pásmu mezi minimální nezabavitelnou částkou a touto maximální se věřitelům odvádějí dvě třetiny příjmů. Coby motivace k vyšším přiznaným výdělkům by tohle posloužit mohlo.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře