Co si exekutor nikdy nesmí odnést?

Čtení na 5 minut Publikováno: 07.03.2019
Co si exekutor nikdy nesmí odnést?

Exekuce není příjemným zážitkem. Ovšem plány nevyjdou vždycky na výbornou, a tak se i dobře zajištěnému dlužníkovi může stát, že současná půjčka bude nad jeho síly. O to se umí postarat nemoc, zranění, úmrtí člena rodiny nebo jen prachobyčejná ztráta zaměstnání na několik měsíců. Když už tedy exekutor přijde, měli bychom vědět, co rozhodně si nikdy nesmí odnést. Minule jsme si pověděli, kolik peněz musí exekutor ponechat ze srážek z příjmů, dnes se zaměříme na to, co musí ponechat v bytě nebo v domě.

Nezbytná hotovost

Když vás doma navštíví exekutor, tak to neznamená, že skončíte bez koruny v kapse. Exekuční řád stanoví, že v domácnosti povinného (toho, kdo podléhá exekuci), se musí ponechat nezbytná hotovost, a to až do výše dvojnásobku životního minima, v roce 2019 tedy 6 820 Kč.

Obvyklé a zároveň nezbytné vybavené domácnosti

Zákon č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád, vyjmenovává, co ještě exekutor nesmí odnést. Vedle peněz jsou to takzvané „věci, jejichž prodej je podle zvláštních předpisů zakázán“. Konkrétní seznam věcí chybí, protože situace je v každé domácnosti jiná. I přesto by možná stálo za to definovat nejzákladnější vybavení domácnosti podobně, jako to už udělali třeba na Slovensku.

Co je nezbytné vybavení domácnosti? Obecně jde o věci denní životní potřeby, bez kterých se nelze obejít. To ostatní se může odnést a prodat, jsou to totiž nadstandardní a luxusní věci, které k životu v domácnosti nejsou nezbytné. Pojďme se na obvyklé věci a nezbytné vybavení domácnosti vyloučené z exekuce podívat podrobněji.

Většinou se jedná o:

  • běžné oděvy, včetně prádla a obuvi povinného a jeho domácnosti
  • obvyklé nutné vybavení domácnosti, jako jsou stůl, židle (podle počtu členů domácnosti), postel, peřiny a ložní prádlo, kuchyňská linka a nádobí, lednička, sporák, pračka (ne vždy)
  • topení, palivo k topení (když jde o tuhá paliva)

Výše jmenované věci se ponechávají dlužníkovi, pokud jejich hodnota nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti. Když jde o luxusní kousky, může je exekutor zabavit. Pak se nahrazují vybavením té nejzákladnější kvality.

Školní potřeby a dětské hračky

Mezi nezabavitelné věci patří i školní potřeby dětí a dospělých členů domácnosti. A dále dětské hračky, protože jsou pro dětské členy domácnosti prokazatelně nezbytné. Vedle studijních potřeb je zakázáno exekučně zabavit i náboženskou literaturu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Domácí mazlíčci

Ani domácí mazlíček se nesmí stát předmětem exekuce. Hospodářské zvíře však ano. V čem je rozdíl? V tom, že domácí mazlíček je brán jako společník, hospodářské zvíře jako zdroj příjmu, účelem jeho chovu je totiž právě hospodářský efekt. Zabavení domácího mazlíčka by odporovalo dobrým mravům.  

Osobní cennosti s vnitřní hodnotou

Exekutor nesmí odnést ani osobní věci s vysokou vnitřní hodnotou, kterou však mají jen pro svého majitele. Například snubní prsteny, audio a video záznamy ze života dlužníka, ani nosiče těchto záznamů (pokud nelze záznamy přenést jinam). Nejde zabavit samozřejmě ani fotografie, fotoknihy a osobní dokumentaci.

Zdravotnické potřeby

Byť se to zdá jako samozřejmost, že zdravotnické potřeby musejí zůstat dlužníkovi, protože je nutně potřebuje, našli se v minulosti i takoví exekutoři, kteří byli schopní odnést právě i zdravotnické potřeby, zejména dražší zdravotnické pomůcky.

Proto se do zákonné úpravy dostalo i ustanovení zákazu exekučního zabavení zdravotnických potřeb a jiných věcí, které dlužník sám nebo člen jeho domácnosti potřebují, protože trpí chronickou nemocí či tělesnou anebo duševní vadou.

Televize, gauč, mikrovlnka, sušička?

Tohle jsou typické věci, které exekutor může směle zabavit, a to v podstatě kdykoliv. Jedná se totiž o zbytné věci, bez kterých se většina domácností s přehledem obejde. Doma vám musí zůstat rádio, ale televize nikoliv. Sedět můžete na židlích, gauč je jen nadstandard. Prádlo můžete sušit na sušáku a jídlo si ohřejete na vařiči nebo na sporáku, k tomu mikrovlnka není nezbytná.

Sporné bývají třeba pračky. Soudy je ponechávají tam, kde jsou v domácnosti malé děti nebo lidé s takovou nemocí, která vyžaduje časté praní. Podobně je to třeba se skříněmi, ne vždy se povede se s exekutorem dohodnout, která skříň je ještě nezbytná a která už ne. Rozhodnutí soudu bývají stěží předpověditelná, přesné definování pojmu „nezabavitelné věci“ u nás stále ještě chybí.

Komentáře