Co jsou úvěrové registry a k čemu slouží

Datum publikování: 17.10.2016
Co jsou úvěrové registry a k čemu slouží

Většina lidí se s pojmem úvěrový registr nebo taky registr dlužníků setká až ve chvíli, kdy žádá o nějakou půjčku. Málokdo si požádá předem o výpis, aby si zjistil, jaké informace o něm tyto registry skrývají. Oč tedy jde? V úvěrových registrech jsou informace o jednotlivých klientech členských institucí, což mohou být banky, nebankovní úvěrové společnosti, ale také třeba mobilní operátoři nebo distributoři energií. 

V ČR existují takové registry tři – Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací a Solus. První dva jsou pozitivní, tzn., že v nich jsou i informace o splacených úvěrech, poslední je negativní, takže shromažďuje jen informace o nesplacených půjčkách. Ve všech se pak objeví informace, o tom, zda jste pozadu se splácením, jak dlouho a kolik dlužíte. 

Bankovní registr klientských informací

Bankovní registr klientských informací (BRKI) je databáze údajů o úvěrových vztazích mezi bankami a jejich klienty. V praxi to znamená, že pokud si vezmete u nějaké členské banky půjčku, do registru se zapíší vaše osobní údaje a výše půjčky. Od svého vzniku tvoří BRKI databázi, která vypovídá o bonitě a důvěryhodnosti klientů členských bank. Přístup do databáze má jen členská banka a to po předchozím písemném souhlasu klienta. Přístup je přesně definován a banka se může vždy zeptat na jednoho konkrétního klienta a vždy v souvislosti s žádostí o nový úvěrový produkt. 

Výhodou je možnost klientů vytvořit si pozitivní úvěrovou historii. To mu může pomoci, když si žádá o nový úvěr. V tomto registru jsou informace o fyzických osobách, včetně podnikajících fyzických osob, kteří u některé z bank načerpali úvěr, nebo o něj právě žádají. Objevují se v něm i informace o neuzavření půjčky. 

Informace jsou v BRKI uchovány po celou dobu splácení úvěrového produktu a ještě 4 roky po uhrazení. V případě, že úvěr klient nezíská, informace o této žádosti jsou v registru jeden rok od podání žádosti. Všem, kteří splácejí řádně a včas, může jejich pozitivní zpráva pomoci k novému produktu.  Více o BRKI zde.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Výpis není zbytečný luxus

V BRKI i NRKI si můžete požádat o výpis své úvěrové historie a uvidíte přesně to, co i o vás přečte potenciální věřitel. Není to zbytečnost, naopak. Někdy se totiž může stát, že váš věřitel třeba omylem neuvede údaje správně. Pokud na výpisu zjistíte jakýkoli chybný údaj, například je v něm uvedeno prodlení splátky, které ale v reálu neexistuje, můžete provozovatele registru požádat o jeho opravení. O zprávy se dá zažádat online, poplatky jsou v podstatě symbolické. Více o možnosti získat úvěrové zprávy z BRKI a NRKI zjistíte zde.

Solus

Výhradně negativní registr se jmenuje Solus. Jsou to vlastně registry dva – registr fyzických osob a registr IČ, kam jsou shromažďovány informace o úvěrech podnikající fyzické nebo právnické osoby. Negativními informacemi jsou míněny nesplácené úvěry nebo jiné závazky klienta po lhůtě splatnosti. Sem patří například i neuhrazené platby za telekomunikační služby. Mnoho lidí si neuvědomuje, že jedna nezaplacená faktura v řádu stokorun jim může zhatit nebo alespoň značně zkomplikovat třeba cestu k milionové hypotéce na byt. Negativní informace jsou uchovávány po celou dobu splácená úvěru a k tomu navíc ještě až tři roky.  Aktuální seznam členských společností a více informací o Solusu najdete zde.

Jak se dá vymazat záznam z úvěrových registrů?

Jednoduše splaťte úvěr a pak počkejte příslušnou lhůtu. Jiné řešení neexistuje, i kdyby vám to někdo sliboval. Pozor také na podvodníky. Existuje u nás například web Centrální registr dlužníků, který tvrdí, že shromažďuje informace o dlužnících, ale veškeré informace má jen z otevřených zdrojů. Úvěrová zpráva od této instituce je tak případnému dlužníkovi úplně k ničemu, protože do databází skutečných úvěrových registrů se nemá šanci nijak dostat. Nikdo proto za žádné služby provozovateli tohoto webu neplaťte, byly by to vyhozené peníze.

Komentáře