Boj proti neplatným exekucím sklízí první velké úspěchy

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 28.07.2020
Boj proti neplatným exekucím sklízí první velké úspěchy

Home Credit oznámil, že nadále už nebude vymáhat po svých klientech peníze z exekucí, které byly soudem hromadně označeny za neplatné. Jde o exekuce vyhlášené na základě neplatných rozhodčích doložek, tedy těch, kde chybí jméno konkrétního rozhodce. I Home Credit sestavoval smlouvy o úvěru s neplatnými doložkami, po několika neúspěších u soudů se rozhodl obrátit strategii ve svůj prospěch, do pozice poskytovatele, který už nebude vymáhat peníze z neplatných exekucí. Kteří další poskytovatelé se tak rozhodli? A kteří ve vymáhání stále pokračují?

Příběh rozhodčí doložky skončil

Příběh rozhodčí doložky skončil. Klienti jsou bez dluhů. Exekuce vedené podle doložek jsme už zastavili. Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám a ztrátu z toho tak neseme sami,“ uvedla skupina Home Credit na svém Twitterovém profilu.

Tato skupina je majetkem nejbohatšího Čech Petra Kellnera společně s Jiřím Šmejcem. Pro Seznam zprávy řekli, že odepsali dluhy asi za 300 milionů korun. Tím ale ztráta nekončí, ještě budou muset zaplatit alespoň částečné vynaložené náklady exekutorům.

Za koncem nepříjemného příběhu stojí zejména české iniciativy „Exekutor má smůlu“ právníka Petra Němce, či aplikace Doložkomat.cz od Člověka v tísni. Bez nich by věřitelé jen stěží slepě poslouchali výnosy soudů o tom, že doložky bez uvedeného konkrétního rozhodce jsou neplatné.

Současnému rozhodnutí předcházel urputný boj o peníze

O tom, že se stát vydává do boje proti neplatným exekucím a jak je poznat, jsme vás informovali již zhruba před rokem. Po celou dobu a dlouhé roky před konkrétnějšími kroky státu se společnost Home Credit pilně snažila dostat k penězům z neplatných zástav majetku a obstavení účtů.

Svůj boj přivedl Home Credit dokonce až k Ústavnímu soudu, kde samozřejmě neuspěl. Na webu společnost klienty varovala, že „Zastavování“ exekucí je mazaný byznys advokátů, na který doplatí dlužník.“ Text je na stránkách Homecredit.cz dostupný dodnes (14.7.2020).

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Otočku Home Creditu ocenil i Člověk v tísni

Přestože má zastavení vymáhání neplatných exekucí pohnutou historii, ocenil rozhodnutí zastavit jej i Člověk v tísni, který se soustředí také na problematiku půjček, resp. dluhů a předlužení. Z jejich činnosti často vznikají podrobné analýzy různých půjček nebo jejich poskytovatelů, například tato.

Yes! Největší česká nebankovka zastavuje všechny neoprávněně vedené exekuce. Trvalo to hodně dlouho, ale jsem rád, že se Home Credit konečně vypořádal se svojí minulostí. Řada bank tuhle odvahu dosud nenašla, tak snad teď…,“ napsal na Twitter Divid Borges, analytik společnosti Člověk v tísni

Společnost také vyzvala ostatní věřitele, aby rozhodnutí Home Creditu následovali: „Máme radost, že tlak na věřitele přinesl výsledky. Zastavení nezákonných exekucí je správné rozhodnutí a Home Credit tím potvrdil, že chce být férovým poskytovatelem půjček. Najdou ke stejnému kroku odvahu i Komerční banka, ESSOX, Raiffeisenbank, Hello Bank a Profi Credit?

Již prodaných dluhů se rozhodnutí o zastavení vymáhání netýká

Home Credit často prodává své pohledávky do zahraničí, tradičně zejména do Holandska. Již prodané pohledávky jsou bohužel vymáhány i nadále, což vnáší značnou míru nespravedlnosti pro ty, jejichž dluhy byly prodány. Pro zastavení by pomohlo jen, kdyby se rozhodnutí o neplatnosti doložek stalo evropským.

ESSOX od komerční banky pokračuje v nezákonném vymáhání i nadále

Jak se ukazuje v rozborech úvěrových smluv Komerční banky a jejích společností, patří k poskytovatelům půjček s neskutečně nefér podmínkami nastavenými například v oblasti promlčení pohledávky nebo právě s vytrvalým vymáháním neplatných dluhů. Právě u banky jsou podobné praktiky, dříve typické spíše pro nebankovní společnosti, dost šokující.

Proto i při podepisování smlouvy o půjče v bance je nutné se mít na pozoru a vše si řádně pročíst, promyslet, porovnat s nabídkami jiných poskytovatelů.

Zdroje: Homecredit.cz / Peníze.cz / Twitter / iRozhlas.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře