Vymazání z registru dlužníků

Publikováno 30.06.2023

Zjistili jste, že jste zapsáni v některém z registrů dlužníků? A chcete se nechat vymazat? Ukážeme vám jak na to, když jste v registrech zapsáni neprávem, a když naopak v souladu s vaší současnou situací. Přečtěte si, jak na výmaz ze SOLUSu, ale i dalších registrů, jako je BRKI, NRKI, REPI, EUCB nebo CEE.

Vymazání z registru dlužníků

Klíčové informace

icon

Registr dlužníků je databáze, která ukazuje finanční zdraví jednotlivců nebo firem, a je využívána především pro rozhodování o úvěrech nebo službách poskytovaných na bázi pravidelných splátek.

icon

Záznamy v registru dlužníků mohou být pozitivní (řádné plnění závazků) nebo negativní (problémy s plněním závazků), a také oprávněné (odpovídající skutečnosti) nebo neoprávněné (např. chybně zapsané nebo přetrvávající déle, než by měly).

icon

Neoprávněný záznam musí provozovatel registru odstranit, a to do 3 měsíců od doručení žádosti o smazání.

icon

Oprávněný záznam se z registru maže automaticky po uplynutí registrem nastavené lhůty, která se liší u jednotlivých registrů.

Registry dlužníků - malé „opáčko“ na úvod

Registry dlužníků jsou pomocnými databázemi. V čem pomáhají? Ukazují, jak je na tom člověk nebo firma s finančním zdravím. K čemu je to dobré? Především pro správné rozhodnutí ohledně úvěrů nebo služeb poskytovaných na bázi pravidelných splátek.

Proto registry dlužníků využívají pro své rozhodování banky, nebankovní společnosti, soukromí poskytovatelé půjček. A dále splátkové společnosti, leasingové firmy, dodavatelé energií, mobilního a internetového připojení, pronajímatelé bytů atd.

Pozitivní a negativní záznam

V registrech dlužníků se vedou dva druhy záznamů: pozitivní a negativní. Zatímco pozitivní záznamy říkají, že využíváte nějakou službu, za kterou také pravidelně a bez problémů platíte, ty negativní hovoří o přesném opaku. S dohodnutou platbou jste se někde opozdili, případně jste ze splácení zcela vypadli, již před několika měsíci.

Je jasné, že nám škodí především záznamy negativní. Ale někdy i ty pozitivní mohou být komplikací. Jak je to možné? Například kreditní karta a kontokorent. Máte oba a chcete si vzít klasickou půjčku. Jenže banka vám ji odmítá schválit, protože v registru máte již vysokou dlužnou částku (součet kreditky a kontokorentu), i když s dobrou minulostí.

Záznam oprávněný a neoprávněný

Vedle pozitivního a negativního může být v registru též záznam oprávněný (odpovídající skutečnosti) nebo záznam neoprávněný, chcete-li myslný, nepřesný, případně opožděný - už po uplynutí doby, kdy měl být viditelný. U každého z těchto záznamů probíhá jeho výmaz trochu jinak. Jakožto spotřebitelé máte právo na jiný postup ze strany provozovatele registru.

Jak na výmaz neoprávněného záznamu

Je-li záznam neoprávněný, musí jej provozovatel registrů odstranit. Že si přejete smazání neoprávněného záznamu, musíte dát do registru vědět vy sami. Většina z nich nabízí online podobu komunikace, kdy vyplníte formulář a odešlete jej, podobně jako při vyřizování půjčky.

Zákon o ochraně spotřebitele přikazuje provozovatelům registrů, aby neoprávněná data smazali do 3 měsíců od doručení žádosti. Většina z nich to však provede mnohem rychleji. Potřebují prověřit, zda je záznam neoprávněný. A pokud zjistí, že v jejich databázi opravdu nemá co dělat, promptně jej mažou. Aktualizace se většinou projeví do měsíce.

Co je neoprávněný záznam?

Většinou záznam setrvávající v registru déle, než měl. Nebo chybně zapsané prodlení se splátkou, když se do zpoždění s úhradami nikdy nedostali. Někdy se stane, že půjčka vedená na manžela se vede na vaše jméno i v momentě, kdy nejste (na smlouvě podepsaným) spoludlužníkem.

Jak na výmaz pozitivního záznamu o kreditce a kontokorentu

Jestliže už nechcete mít vedenou kreditku, ani kontokorent (většinou mívají vysoké úvěrové rámce), musíte je nejprve zrušit. Vypovědět bance smlouvu o těchto produktech. Výpovědní doba je u obou služeb jeden kalendářní měsíc. Další měsíc bude trvat, než se změna propíše do registrů. Počítejte proto s cirka dvouměsíční prodlevou, než záznam o těchto finančních produktech zmizí.

Jak na výmaz záznamu oprávněného

Oprávněný záznam se z registrů maže automaticky, ale až po uplynutí registrem nastavené lhůty. Ta není jednotná, u jednotlivých registrů vypadá následovně:

 • 3 - 4 roky od úplného doplacení půjčky nebo dorovnání jinak vzniklého dluhu, včetně prodlení. Platí pro SOLUS, BRKI, NRKI, REPI, EUCB
 • 15 dní od ukončení exekuce - platí pro Centrální evidenci exekucí (CEE)
 • 5 let od ukončení insolvence - platí pro Insolvenční rejstřík (ISIR)
 • 1 rok po doplacení dluhu vedeného v SOLUS, ale jen pokud jste dlužili mobilnímu operátorovi.

Pokud by záznam v registrech přetrvával déle, stává se z něj záznam neoprávněný.

Kouzlo jménem „Ochrana osobních údajů“ vás z registrů dostane rychleji

Je tu jedna cesta, jak se z registrů dostat dříve, přestože původní záznam je oprávněný. Jde především o registr SOLUS, výmaz zde opřete o osobní údaje. Jak na to?

 1. po doplacení celého vzniklého dluhu vypovězte všechny své smlouvy u společnosti, kde jste byli v prodlení se splácením a která vás do SOLUS zapsala
 2. spolu s výpovědí smlouvy vypovězte i souhlas se zpracováním osobních údajů. Zde je vzor výpovědi
 3. vyžádejte si potvrzení o bezdlužnosti u této společnosti
 4. když jste odvolali souhlas, už vás SOLUS nesmí nadále v registru vést (v registru jste byli na základě souhlasu s pokynutím vašich dat třetím osobám). Proto požádejte SOLUS o výmaz z registru na základě odvolání souhlasu a na základě potvrzení o bezdlužnosti. Jaký je na SOLUS kontakt? V tomto případě na pověřence ochrany údajů: poverenec@solus.cz.
 5. pokud SOLUS odmítne záznam smazat, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů, který musí zajistit nápravu situace.

Formuláře pro výmaz neoprávněných záznamů z jednotlivých registrů

Chcete-li podat žádost o vymazání z registru dlužníků, vzor, respektive formulář přímo ze stránek jednotlivých registrů vám bude dobrým pomocníkem. Přinášíme vám odkazy rovnou do jednotlivých registrů a jejich formulářů, nebo informace jak postupovat tam, kde formulář chybí:

 • SOLUS - záznamy do SOLUS umisťují přímo věřitelé. Proto pokud je v SOLUS neoprávněný záznam, musíte kontaktovat tu společnost, která vás do registru neoprávněně zapsala. Stačí sepsat jednoduchou žádost a odeslat ji na adresu dané společnosti. Pokud je záznam neoprávněný, ona jej z registru odstraní sama. Odstranění si pak ověřte dalším výpisem.
 • BRKI - formulář zde
 • NRKI - formulář zde
 • REPI - formulář zde
 • EUCB - i sem zapisují data přímo věřitelé (poskytovatel půjčky nebo jiné splátkové služby). S žádostí o výmaz je proto nutné se obrátit přímo na tu společnost, která do registru záznam zanesla
 • CEE - evidenci spravuje Exekutorská komora ČR, ale záznamy provádějí jednotliví exekutoři. Pokud je v registru záznam déle, než dovoluje exekuční řád, obraťte se na příslušného exekutora. Pokud záznam do několika dní neodstraní, kontaktujte přímo Komoru, která má povinnost situaci prověřit
 • ISIR - Insolvenční rejstřík je spravován soudy. Do registru se dostane jen osoba, které byla povolena insolvence a která získala svého insolvenčního správce. Pokud záznam v ISIR přetrvává příliš dlouho (nad 5 let od ukončení oddlužení), je nutné kontaktovat insolvenčního správce, případně krajský soud, který insolvenci povolil a následně i ukončil.

Registrem CERD se vůbec nezabývejte

Pokud vám vyběhne nabídka prohlédnutí si svých záznamů v Centrálním registru dlužníků, neboli CERD, ignorujte ji. Nejde o registr, ale o podvodný projekt v USA sídlícího podnikatele, který jen z důvěřivých Čechů tahá peníze za neplatné výpisy. Není napojen na žádné oficiální registry, ani nespolupracuje s poskytovateli půjček a služeb založených na pravidelných splátkách.

Autor:

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.

Zobrazit profil

Další články, které by vás mohly zajímat:

Půjčky

19.09.2023

Vyplatí se předčasné splacení úvěru?

Banky si smí od roku 2016 účtovat za předčasné splacení úvěru pouze zákonem omezenou výši poplatku. Na kolik vás přijde předčasné splacení půjčky?

Půjčky

12.09.2023

Spoludlužník versus ručitel - jaký je v tom rozdíl?

Kdy jste spoludlužníkem z půjčky, a kdy ručitelem? Jak se jejich pozice liší a za co který z nich odpovídá? Kdy o půjčce musíte být informování, a kdy ne?

Půjčky

05.09.2023

Jak vrátit půjčku, když ji už nechcete?

Co dělat, když už o půjčku nestojíte? Můžete ji vrátit? Jak? A kolik vás to bude stát? Kdy je nárok na vrácení půjčky? Dá se půjčka vrátit úplně zdarma?