Kreditka, aneb platební karty nejsou jen debetní

Datum publikování: 19.01.2017
Kreditka, aneb platební karty nejsou jen debetní

Kreditka a debeteka – dva pojmy, které jsou spojeny zejména s elektronickým bankovnictvím, běžným účtem, převážně u bank a také s účty úvěrovými. Zároveň jsou to dva pojmy, které si dost často pleteme.

Debetní karta

Na rychlovku začněme méně známým pojmem, ale častěji používanou kartou. Z nějakého důvodu se u nás pro platební kartu, která je navázána na běžný účet u banky, zabydlel pojem kreditka. Je to však absolutně špatně.

Platební karta, kterou nám banky vydávají k našim běžným účtům, pomocí které platíme v obchodech, na internetu, vybíráme u pokladen supermarketů anebo v bankomatech, nese název karta debetní. 

Proč debetní? Protože na ní máme kladný zůstatek a naopak banka nám tuto částku dluží. My máme na účtu uloženy naše peníze a jsme s nimi v „plusu“, banka nám má tyto peníze dát. A právě levá strana účtu v účetnictví, strana „má dáti“ se označuje jako debet.

Debetní karta je tedy platební karta přímo spojená s bankovním účtem majitele, která umožňuje provádět výše zmíněné finanční operace. Ale to jen tehdy, když je na účtu klienta dostatek peněz.

Kreditní karta

Sestřička debetní karty, kterou s ní tak často zaměňujeme, tedy karta kreditní, je vázána k úvěrovému účtu jejího majitele. Je to karta, pomocí které čerpáme předem schválený úvěr. Proto název kreditní – my sice jdeme do mínusu, ale banka u nás má jakýsi kredit – má od nás něco dostat. A právě pravá strana účetnictví označovaná „dal“ nese též název kredit.

Na kreditní kartě máme předem nastavený obnos peněz, které sice patří bance, ale my je můžeme utratit. A pak samozřejmě zase vrátit. Takže i když v daný moment nemáme na našem běžném účtu ani korunu, můžeme stále nakupovat.

Co kreditka umí

Kreditní kartou lze dělat stejné operace jako kartou debetní. Jen s tím rozdílem, že nás to bude stát více peněz – zejména na poplatcích. Takže než si kreditku necháme zřídit (a s ní i úvěrový účet), zjistěme si nejdříve všechny poplatky s nimi spojené.

Nejstrašnější je asi ten za výběr z bankomatu - nikdy kreditní kartou nevybírejme peníze z bankomatu – je to setsakramentsky drahé (někde i v řádu stokorun). Kreditka je nastavena pro placení u obchodníků, nikoliv pro vybírání hotovosti z bankomatů.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Předschválený úvěr není zadarmo

Jak jsme již zmínili, kreditní karta je kartou k úvěrovému účtu, který máme přichystaný k tomu, abychom z něj kdykoliv čerpali. Předem schválený úvěrový účet není samozřejmostí. Musíme o něj zažádat a banka na základě posouzení našich příjmů tento účet povolí (nebo nepovolí) a zároveň předem stanoví úvěrový limit, který nám dá k dispozici.

Pozor však na poplatky – mnohdy banky vyžadují poplatek za vedení karty, poplatek za vedení úvěrového účtu. Pokud chceme měnit výši úvěrového limitu, kterou nám banka nastavila, i za to zaplatíme stanovený poplatek.

Úroky z dluhu na kreditní kartě

Kreditní karta má jedno velké kouzlo. Půjčka z ní je na nějakou dobu bez úroků. Jinými slovy: pokud zvládneme splatit vypůjčené peníze včas, nebudeme z nich platit úroky, půjčka tedy bude zdánlivě zdarma. Proč zdánlivě? Protože vždy musíme počítat s jinými poplatky – právě za vedení účtu nebo karty.

Ale pozor: jakmile se s vrácením vypůjčených peněz opozdíme i o jeden jediný den, započítá nám banka úroky za celou dobu, kdy jsme měli peníze vypůjčené. I za ty dny, které původně byly zdarma. A úroky opravdu nejsou malé, pohybují se ve výši okolo dvaceti procent, někde se blíží i ke třicítce! Zpoždění je v případně kreditních karet drahé. A právě na to banky čekají a spoléhají.

Bonusy z kreditky

Banky často lákají klienty na zřízení kreditní karty právě pomocí bonusů u obchodníků. Jak to funguje? Když zaplatíte u jakéhokoliv obchodníka, dostanete nějaké procentíčko zaplacené částky zpět. Většinou se jedná o půl až dvě procenta.

Pokud zaplatíte u obchodníka, který je partnerem banky (o partnerství se dozvíte přímo u obchodníka, v případě na webových stránkách banky nebo v brožuře, kterou ke kreditce jistě obdržíte), banka vám za provedenou platbu pošle zpět vyšší procento z platby. Někde je to až 20% zaplacené částky (většinou se však jedná o 2 – 5%). Takže váš nákup může být ve výsledku i výrazně levnější.

Na první pohled se to zdá velmi výhodné. Na druhý pohled ale můžete někde přijít na to, že partnery banky jsou obchodníci, kteří dané zboží prodávají mnohem dráž než jiní. Takže i když za nákup u nich dostanete bonus z kreditky, stále jste ve výsledku zaplatili více, než kdybyste nakoupili u toho z obchodníků, který si nechává nižší marži a je levnější.

Toto se samozřejmě netýká kulturních akcí a vstupného na ně. Zde jsou bonusy reálné.

Kreditní karta vs. charge karta

U kreditních karet je možno setkat se s označením charge karta. Jde o karty, kde musí být půjčka splacená do určité doby. Tedy je stanoven termín, kdy na účtu musí být vynulováno, všechno splaceno.

Běžná kreditní karta tak, jak je název zabydlen ve finančním světě, je kartou k revolvingovému úvěru, kde se průběžně čerpá i splácí. Procesy tedy probíhají simultánně, takže i když splácíte, můžete dále čerpat.

Na kreditce lze vydělat …

… ale i setsakramentsky prodělat. Vždy přemýšlejme, než po kreditní kartě sáhneme!

Komentáře