Když nemáte finanční rezervu, pomůže kreditní karta nebo kontokorent

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 14.04.2020
Když nemáte finanční rezervu, pomůže kreditní karta nebo kontokorent

Komu se to někdy nestalo? Pračka nečekaně vypověděla službu, auto nechce startovat nebo přestal fungovat jiný důležitý spotřebič ve vaší domácnosti. Nejen tyto případy nás mohou často dostat do situace, kdy potřebujeme sáhnout na účet či do kapsy a využít našetřenou rezervu k pokrytí nenadálých výdajů. Ale co když finanční rezervu vytvořenou nemáme? Jak jednoduše a bez velkých poplatků pokrýt nečekané výdaje?

Češi spoří, ale málo

Češi jsou spořivý národ a moc dobře vědí, na čem šetřit. Ze zprávy o finanční gramotnosti Čechů vyplývá, že stranou si z výplaty odkládá alespoň malý obnos naprostá většina Čechů. Nejčastěji jde o částku mezi 1 000 – 2 500 Kč. Zásadní však je, jak dlouho bychom s naspořenými penězi dokázali vyjít . Každý pátý dotázaný přiznal, že by z uspořených peněz dokázal vyžít pouze měsíc, další třetina by to zvládla alespoň čtvrt roku.

Disponovat finanční rezervou je přitom velmi důležité. V období nenadálých výdajů ji můžeme využít bez čekání a nutnosti vyřizování případného úvěru. Odborníci se shodují, že by výše naspořené rezervy měla pokrýt výdaje domácnosti alespoň na šest měsíců . Mnoho lidí však důležitost finanční rezervy podceňuje. V případě nečekaných výdajů či ztráty zaměstnání pak může pro některé jedince nastat situace, kdy potřebuje rychle finanční prostředky a obrací se na bankovní či nebankovní instituci s žádostí o krátkodobý úvěr.

Kreditní karta

Kreditní karta je forma revolvingového neboli stále se opakujícího úvěru, který jejímu držiteli nabízí možnost mít po ruce neustále dostatek peněz a řešit i nečekané výdaje. Snadno s ní zaplatíte na internetu, dobře může sloužit také jako finanční záloha, když jedete na dovolenou. Při rezervaci hotelu nebo zapůjčení auta je úvěr ve formě kreditní kart

„Kreditka“ dokáže svému držiteli velmi dobře sloužit, aby však tato karta nedostala svého majitele do dluhů, je zapotřebí držet se při jejím používání některých zásad:

  1. Kreditní karta není vázána na běžný účet, jedná se o úvěrový produkt, proto si před jejím pořízením porovnejte nabídky více společností.
  2. Bezúročné období – jedná se o dobu, po kterou po vás banka či jiná úvěrová společnost nebude chtít platit úroky. Délka bezúročného období bývá zpravidla od 40 – 60 dnů , záleží na konkrétním produktu. Pokud chcete využívat kartu a vyhnout se platbě úroků, je nutné splatit celý dluh do této doby, pokud tak neučiníte, nebo zaplatíte pouze část peněz, zbývající dlužná částka bude úročená dost vysokým úrokem.
  3. Úroky a další poplatkybezhotovostní platby a výběry hotovosti bývají zpravidla úročeny jinou úrokovou sazbou, navíc výběry z bankomatu mají často vyšší poplatek. Zajímejte se o to, za jakých podmínek může být vedení karty zdarma (např. povinný obrat na kartě) nebo kolik vás bude stát zaslání výpisu z karty.
HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kontokorent

Kontokorent neboli povolený debet („mínus“) na účtě je v podstatě úvěrový produkt v podobě finanční rezervy do smluveného limitu na vašem běžném účte. Peníze můžete čerpat kdykoli prostřednictvím platby kartou, výběru z bankomatu či platebního příkazu ve prospěch druhého příjemce. Výhodou tohoto produktu je posílení vaší platební schopnosti, protože máte jistotu, že pravidelné platby odejdou i v případě, že na vašem účtě není dostatek finančních prostředků.

Se splátkami si hlavu příliš lámat nemusíte. Vyčerpaná částka se automaticky doplní z peněz převedených na běžný účet. I tento druh úvěru lze čerpat opakovaně a v „mínusovém zůstatku“ se můžete pohybovat i několik měsíců v řadě. Vyčerpaný debet je ve většině případů zapotřebí doplnit v průběhu jednoho roku, záleží na konkrétním poskytovateli.

Úroky platíte jen z toho, co opravdu vyčerpáte, a účtovat se vám začínají v okamžiku, kdy se na účtě dostanete do mínusu. Úroková sazba bývá mnohem vyšší než u klasických spotřebitelských úvěrů, proto se i v tomto případě vyplatí jednat obezřetně a vypůjčené peníze na účet co nejdříve doplnit.

Zdroje: Česká Bankovní Asociace / financnivzdelavani.cz / finance.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře