Vánoční půjčka - kdy ano a kdy rozhodně ne

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 15.11.2022
Vánoční půjčka - kdy ano a kdy rozhodně ne

K vánočnímu zadlužení nás většinou vede očekávaná radost z toho, že můžeme obdarovat své blízké, těšení se na jejich reakci. Anebo naopak povinnost, že bychom přece měli pod stromeček položit něco většího, když už jsou teda ty Vánoce… Jenže Štědrým večerem to nekončí. Právě naopak!

Vánoční půjčky se musejí splácet i po Vánocích, kdy jsme většinou dost „vycucnutí“ z peněz po všech Vánočních nákupech a akcích. Ne každý je schopen začít splácet hned v lednu nebo v únoru. A opožděná splátka se pak hodně prodraží. Z původní radosti zbudou jen oči pro pláč.

Pro mnoho dlužníků se stane problémem dlouhodobější povinnost splácet. Je náročné se splácením vytrvat během celého půlroku, roku, zase až do dovolené nebo do dalších Vánoc. Půjčku uzavřou v euforii z krásného dárku pro blízké, ale často nedomyslí svou následnou finanční situaci, o ceně půjčky ani nemluvě!

Vánoce 2022 budou výjimečné i ohromnou nejistotou budoucího vývoje

Extrémně vysoká inflace, nejisté dodávky energií, obavy ze ztráty zaměstnání - a to je jen několik střípků, které tvoří základ současné ekonomické nejistoty. Tu musejí vnímat všichni, předem s ní počítat i do dalších měsíců, přestože nechtějí svým dětem a dalším příbuzným zkazit Vánoce. Pokud vám už letos nezbývalo na spoření na vánoční dárky, příští měsíce nebudou o nic lepší! A budete muset vyšetřit na splátky své vánoční půjčky.

Na vánoce bychom si měli našetřit. Až na výjimky

Mezi zásadami pro udržení zdravého rodinného rozpočtu najdeme mimo jiné: nepůjčovat si na zbytečnosti, nezadlužovat se kvůli krátkodobému potěšení, či pravidelně spořit, aby vždy bylo dost i na jiné než pravidelné výdaje.

K neobvyklým výdajům rozhodně patří i výdaje na vánoční dárky a s Vánocemi související dekorace nebo sváteční menu. Nejde ale o výdaj nečekaný. Že budou Vánoce, víme vlastně už rok předem – takže už od ledna je spousta příležitostí k tvorbě úspor právě pro vánoční účely.

A co ty výjimky? Na ně se podíváme hned v dalším odstavci.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 20 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 250 000 Kč

Půjčky na Vánoce se dají vzít chytře a ještě na nich ušetřit

Nic není jen černé nebo bílé. Takže i vánoční půjčky se mohou vyplatit, když k nim přistoupíme s rozumem, chladnou hlavou a hlavně s dostatečnými rezervami v měsíčním příjmu, které použijeme na pravidelné splácení. To je totiž jeden z mála způsobů, jak se zadlužit bezpečně.

Které půjčky na Vánoce se dají pokládat za přijatelné nebo dokonce výhodné? Jde vždy jen o ty, které vás budou ve výsledku stát méně, než dělá výše poskytnuté slevy při nákupu dárků. Zkrátka cena půjčky nesmí převýšit slevu, s níž dárek kupujeme. Další možností je nákup na splátky bez navýšení, ale přitom nakoupit za cenu obvyklou, či dokonce levněji než u jiných obchodníků.

Letos je specifická situace způsobená vysokou inflací. Takže pokud se rozhodnete pořídit dárek, ten je ze skupiny zdražujícího se zboží, pak se právě teď vyplatí půjčka mnohem víc než na kýženou věc spořit a koupit ji, až našetříme. Tehdy už totiž bude její cena s velkou pravděpodobností o dost vyšší, než součet dnešní ceny a nákladů na vánoční úvěr. Prognózy roku 2023 odhadují vysokou inflaci i nadále. Podívejte se, na co ještě se při výběru rozumné půjčky zaměřit.

Čekají nás novoroční výprodeje

Jedna nákupní horečka skončí den před Vánoci, ta druhá začne hned po nich. Vánoční a novoroční výprodeje už se staly tradicí i u nás. Jestliže na ně dostanete pod stromečkem peníze, je to v pořádku a můžete směle utrácet až do výše svého daru (když peníze nutně nepotřebujete na něco užitečnějšího).

Ale pokud přemýšlíte nad zadlužením kvůli výprodejům, přečtěte si tento článek znovu - a namísto „vánoční půjčky“ a „Vánoc“ si do textu dosaďte povánoční a novoroční období.

Zadlužit se? Ano, ale jen když je to nezbytně nutné

Odpověď na otázku: „Zadlužit se na Vánoce?“ může být i kladná. Ano, může to být dobrý krok, ale při splnění dvou základních podmínek:

  • na vánoční půjčku pořizujete užitečné věci, které vám budou sloužit dlouho. Typicky se to týká vybavení do domácnosti, bez kterého se dá jen stěží obejít. 
  • půjčky a jejich podmínky si řádně porovnáte a neskočíte na nabídku prvního poskytovatele v prvním obchodě, do kterého vstoupíte (ať už fyzicky, nebo přes internet).

Do porovnávání se vám příliš nechce, protože si nevěříte, že dokážete zvolit tu nejvýhodnější nabídku od poskytovatelů? Pak to nechte na odbornících. Stačí vyplnit nezávaznou žádost, ve které uvedete, kolik peněz byste potřebovali. Obratem se vám ozvou s variantami, které již prošly prvním sítem. A zbytek už doladíte. 

Pamatujte: dokud nepodepíšete smlouvu, k ničemu se nezavazujete. A navíc: do 14 dní od podpisu smlouvy se dá půjčka beztrestně vrátit, pokud byste si ji rozmysleli. Platit budete jen úroky za dny, co jste měli peníze u sebe.

 

Zdroje: MFČR

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více