Vánoční půjčka: ano či ne?

authorLenka RutteováČtení na 5 minutPublikováno: 16.12.2021
Vánoční půjčka: ano či ne?

Období Vánoc by mělo být časem pohody v rodinném kruhu. Pro mnohé z nás je ale nejvíc stresujícím obdobím roku. I z pohledu finančního stresu. Protože musíme řešit otázky: Zvládneme financování Vánoc? Budeme si muset půjčit peníze na Vánoce? A tedy Vánoční půjčka ano, nebo ne? 

Průzkumy vycházejí už dlouhá léta podobně: 10 % dotázaných si bude na Vánoce půjčovat

Česká bankovní asociace zveřejnila výsledky předvánočního průzkumu 2021. I tentokrát se deset procent respondentů vyjádřilo, že budou mít Vánoce na dluh. Plánují přitom utratit necelých 13 tisíc korun, z toho „za dárky v průměru přes osm tisíc korun (8 058 Kč), dalších téměř tři a půl tisíce (3 408 Kč) za jídlo a pití a přes tisíc korun (1 206 Kč) za vánoční výzdobu“. Jejich vánoční půjčka bude ale většinou nižší – do 10 tisíc korun.

Co se dárků týká, kupovat budou účastníci průzkumu zejména spotřební elektroniku a hračky pro děti. K zadlužení je vedou jak reklamy na výhodné podmínky půjček, tak zboží za zajímavé ceny, ovšem i nedočkavost (neochota napřed si naspořit), touha potěšit své blízké nebo zajímavé akce na nákupy na splátky a bez navýšení.

Na první pohled žádná tragédie. Co ale ukáže pohled druhý?

Obecně nejsou výsledky průzkumu nijak strašné. Ovšem jen do doby, než si uvědomíme typickou strukturu dlužníků, kterých se půjčka na Vánoce týká nejčastěji. Velmi často se totiž právě kvůli Vánocům zadlužují lidé, kteří už zadlužení jsou.

Na splácení svých závazků totiž každý měsíc posílají příliš velkou částku na to, aby dokázali ještě našetřit na vánoční výdaje. Jenže nechtějí zklamat své děti, své partnery a příbuzné. Jednou za rok prostě chtějí dát bohatých pár dní. Že za půjčky na Vánoce budou platit i déle než celý následující rok, jim v předvánoční euforii ne vždycky dochází.

A toho využívají zejména poskytovatelé tolerující vyšší míru úvěrového rizika. Svou vánoční půjčku bez registru poskytnou i žadatelům, kteří mají v záznamech nějaký ten vroubek, případně jsou zatíženi poměrně vysokými splátkami. Za podstoupené riziko nesplácení si pak ještě započítají vyšší cenu, než požaduje většina bank a ostatních nebankovek.

Opravdu si myslíte, že splněným snem na Vánoce odčiníte celý rok?

V posledních letech se k Vánocům stavíme jako k období hojnosti, nadělování drahých dárků, předvádění se před ostatními, kolik jsme toho mohli pořídit. Někteří se dokonce domnívají, že když nadělí velké a drahé dary, odčiní tím spoustu křivd a nevlídné chování za celý uplynulý rok.

Jenže Vánoce mají být spíše duchovní záležitostí, i pro ateisty. Jde o pocit pospolitosti, sounáležitosti, o těch pár dní, které můžeme strávit v klidu a se svými blízkými. Za toho, kdo se ke svému okolí chová po celý nemile, neodčiní ani ty nejdražší dárky světa vůbec nic. Pro spoustu lidí jsou jistě přijatelnější Vánoce bez peněz a s milovanými lidmi, než pozlátko drahých dárků, jejichž účelem je jen vykoupit předchozí zlé skutky.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 250 000 Kč

Na vánoce bychom si měli našetřit. Až na výjimky

Mezi zásadami pro udržení zdravého rodinného rozpočtu najdeme mimo jiné: nepůjčovat si na zbytečnosti, nezadlužovat se kvůli krátkodobému potěšení, či pravidelně spořit, aby vždy bylo dost i na jiné než pravidelné výdaje.

K neobvyklým výdajům rozhodně patří i výdaje na vánoční dárky a s Vánocemi související dekorace nebo sváteční menu. Nejde ale o výdaj nečekaný. Že budou Vánoce, víme vlastně už rok předem – takže už od ledna je spousta příležitostí k tvorbě úspor právě pro vánoční účely.

A co ty výjimky? Na ně se podíváme hned v dalším odstavci.

Půjčky na Vánoce se dají vzít chytře a ještě na nich vydělat

Nic není jen černé nebo bílé. Takže i vánoční půjčky se mohou vyplatit, když k nim přistoupíme s rozumem, chladnou hlavou a hlavně s dostatečnými rezervami v měsíčním příjmu, které použijeme na pravidelné splácení. To je totiž jeden z mála způsobů, jak se zadlužit bezpečně.

Které půjčky na Vánoce se dají pokládat za vhodné nebo dokonce chytré? Jde vždy jen o ty úvěry, které vás budou ve výsledku stát méně, než je výše poskytnuté slevy při nákupu dárků. Zkrátka cena půjčky nesmí převýšit slevu, s níž dárek kupujeme. Další možností je nákup na splátky bez navýšení, ale přitom nakoupit za cenu obvyklou, či dokonce levněji než u jiných obchodníků.

Letos je specifická situace způsobená vysokou inflací. Takže pokud se rozhodnete pořídit dárek, je ze skupiny zdražujícího se zboží, právě teď se vyplatí půjčka s malým navýšením víc, než na kýženou věc spořit a koupit ji až za půl roku, rok. Tehdy už totiž bude její cena s velkou pravděpodobností o dost vyšší, než součet dnešní ceny a nákladů na vánoční úvěr. Podívejte se, na co ještě se při výběru rozumné půjčky zaměřit.

Čekají nás novoroční výprodeje

Jedna nákupní horečka skončí den před Vánoci, ta druhá začne hned po nich. Vánoční a novoroční výprodeje už se staly tradicí i u nás. Jestliže na ně dostanete pod stromečkem peníze, je to v pořádku a můžete směle utrácet až do výše svého daru (když peníze nutně nepotřebujete na něco užitečnějšího).

Ale pokud přemýšlíte nad zadlužením kvůli výprodejům, přečtěte si tento článek znovu - a namísto „vánoční půjčky“ a „Vánoc“ si do textu dosaďte povánoční a novoroční období.

Zadlužit se? Ano, pokud je to nezbytně nutné a na věci dlouhodobé spotřeby. Navíc s chladnou hlavou a velmi dobře propočítanými splátkami i celkovým přeplatkem! Současná vysoká inflace nahrává nákupům na dluh. Nesmějí nám však přerůst přes hlavu!

Zdroje: Česká bankovní asociace / Asociace občanských poraden

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více