V souhrnu

Cenově zajímavá nebankovní půjčka, která se však nedá vyřídit zcela online – na poštu budete muset s podepsanými dokumenty. Na oplátku je možné si vzít až milion korun za cenu podobnou levné bankovní půjčce. Tento úvěr ale nedovoluje sebemenší úpravu splátkového kalendáře (vyjma předčasného splacení, které je tu za poplatek), ani navýšení během čerpání.

Cena+ nižší úroky než u většiny nebankovních půjček
- předčasné splacení je zpoplatněno zákonem povolenou sazbou
- při prodlení si poskytovatel účtuje nejen náklady na vymáhání, ale i smluvní pokutu
Flexibilita+ peníze odesílány do 24 hodin po podpisu smlouvy
- nutno poslat dokumentaci poštou (i když bezplatně)
- nelze jakkoliv hýbat se splátkami
- nelze navýšit půjčku během splácení
Transparentnost+ na první pohled srozumitelné parametry úvěru
+ jednoduše a přehledně napsaná smlouva o úvěru i informace o volitelném pojištění
Zákaznická podpora+  vzdělávací blog („Obecně o půjčkách“) a detailní informace přímo na webu
+ možnost kontaktu přes Facebook a Messenger
- zákaznická linka a online chat jen v pracovní dny mezi 8 a 19 h

BezvaMoney skóre: (3,3/5)

Na celkovém skóre půjčky se v tabulce uvedená kriteria podílejí následovně: cena 50 %, flexibilita 20 %, transparentnost 15 % a zákaznická podpora 15 %.

Cofidis půjčka ve zkratce

Bez poplatku za zřízení+ Ano
Bonus za online sjednání- Ne
Správa půjčky zdarma+ Ano
Možnost pojistit schopnost splácet+ Ano
Možnost zvolit výši splátek+ Ano
Bez potvrzení o trvalém příjmu od zaměstnavatele+ Ano*
Předčasné splacení zdarma- Ne
Změna splátkového kalendáře nebo odklad splátek zdarma- Ne
Navýšení půjčky během jejího trvání- Ne
Bonus za řádné splácení- Ne
Poskytnutí půjčky i během víkendu- Ne

*pouze u úvěrů do 200 000 Kč. Nad 200 000 Kč jsou požadovány dva kompletní a vytisknuté výpisy z účtu a k tomu potvrzení o výši příjmu podepsané zaměstnavatelem.

Reprezentativní příklad

Splácení úvěru v celkové výši 200 000 Kč: pevná zápůjční roční úroková sazba: 11,10 %, doba splácení 48 měsíců, měsíční splátka 5 179 Kč, RPSN 11,68 %, celková částka splatná spotřebitelem 248 592 Kč, poplatek za sjednání a vedení úvěru 0 Kč, žádné další poplatky nejsou účtovány. Pojištění není povinné a platby na pojistné nejsou v RPSN zahrnuty. Touto nabídkou nevzniká na poskytnutí úvěru právní nárok.
Přesné podmínky půjčky dostanete přímo od poskytovatele, který vás bude kontaktovat.

Průběh žádosti

Proces vyřízení půjčky u Cofidis bohužel není kompletně online. Proto je o dost zdlouhavější než u jiných nebankovek. Odměnou se žadateli stává nízká cena úvěru. Vyplnit žádost o úvěr je snadné, ale ověření úvěruschopnosti a doručení dokumentace na adresu Cofidis může zabrat i několik pracovních dní.

Společnost Cofidis hodnotí úvěrové skóre každého žadatele a výsledné hodnocení mu ve výsledku sdělí. Vyšší hodnotu skóre dostávají klienti s vyšší pravděpodobností řádného splacení úvěru. Pokud byste reakci od poskytovatele neobdrželi, pravděpodobně máte překlep v emailové adrese nebo telefonu.

1. Vyjádřete zájem o půjčku

Klikněte na políčko „Chci si půjčit“ a budete přesměrováni na webové stránky Cofidis, přímo do kalkulačky půjček.

2. Nastavte si parametry půjčky

Zvolte si sumu a také dobu jejího splácení. Kalkulačka vám ukáže, kolik asi budete splácet. Poté klikněte na „Sjednat půjčku. Nezávazně“.

​3. Vyplňte nezávazný formulář

Ve formuláři budete dotázáni na skutečnosti důležité pro ověření vaší úvěruschopnosti. Lze přidat i spolužadatele, což zvyšuje šanci na schválení úvěru.

​4. Vyčkejte na vyhodnocení žádosti

Systém Cofidis hned provede automatický scoring pomocí bodové škály. Ten rozhodne, zda jste schopni úvěr splácet či nikoliv.

5. Podepište a zašlete dokumenty

Následně vám Cofidis domů zašle papírové dokumenty k podpisu, bude přiložena odpovědní obálka. Teprve podpisem a odesláním smlouvy je žádost závazná.

6. Peníze jsou vaše

Po doručení dokumentů následuje ještě manuální schválení vaší žádosti. Peníze se pak ihned odesílají na váš účet.

Časté dotazy

1. Můžu získat milion korun i bez spolužadatele?
Ano, můžete, ale jen v případě, že máte dostatečnou rezervu ve svých pravidelných příjmech na to, abyste dokázali takto vysokou půjčku splácet. Účastí spolužadatele se šance na schválení samozřejmě zvyšuje.
2. Opravdu se tady posílají papíry poštou? A nešlo by je donést na pobočku? Poštovné se mi fakt platit nechce…
Ano, papíry se tu opravdu posílají poštou. Domů dostanete smluvní dokumentaci v papírové podobě, kterou je potřeba podepsat. Přiložíte výpisy z účtu a případně potvrzení od zaměstnavatele o vašem pravidelném příjmu (u půjček nad 200 tisíc). Vše vložíte do odpovědní obálky a pošlete zpět.

Poštovné platit nebudete, už je předplaceno formou odpovědní obálky. Pokud byste se přece jen chtěli dostavit na pobočku, je možné dokumenty přinést na adresu: Bucharova 1423/6, Stodůlky, 158 00 Praha 5.
3. Jak dlouho trvá odesílání peněz z půjčky?
Odesílání peněz je záležitostí několika vteřin. Poskytovatel je odešle totiž ihned poté, co definitivně schválí závaznou žádost, kterou jste poslali v papírové podobě nebo doručili osobně na pobočku.
4. Je Cofidis půjčka vhodná pro studenty, ženy na mateřské nebo pro důchodce?
Všechny žádosti o úvěr jsou u Cofidis vyhodnocovány individuálně, a proto tolik nezáleží na společenské roli žadatele, jako na jeho pravidelných příjmech a povinných výdajích. V případě žen s malými dětmi se doporučuje přidat partnera/manžela/jiného dospělého člena rodiny do žádosti coby spolužadatele.
5. Dá se tato půjčka získat v exekuci?
Nikoliv, při exekuci se Cofidis půjčka získat nedá. Cofidis si pečlivě ověřuje všechny negativní záznamy v registrech – a řádné splácení předchozích závazků, tedy absence zápisů v negativních registrech, jsou jednou z podmínek získání této půjčky.
6. Co když někdy nebudu mít na splátku?
V případě nesplácení jsou ve smlouvě o tomto úvěru stanoveny sankční poplatky. Stejně jako u každého jiného poskytovatele tu zdůrazňujeme, že je potřeba o neschopnosti splácet informovat okamžitě, ještě před datem splátky, na kterou právě nemáte. S poskytovatelem pak společně najdete nejlepší možné řešení.

Sankce za nesplácení jsou nastaveny následovně:
  • 500,- Kč za 1. písemnou upomínku, 600,- Kč za 2. upomínku, 1500,- Kč v případě ukončení smlouvy o úvěru ze strany věřitele z důvodu prodlení spotřebitele trvajícího alespoň 3 měsíce.
  • u opožděných plateb úrok z prodlení v zákonné výši
  • smluvní pokuta za porušení povinnosti řádně splácet úvěr ve výši 0,1 % denně z částky, ohledně níž je spotřebitel v prodlení.

Poznámka: až budete na webu hledat vzor smlouvy nebo sazebník poplatků (a sankcí), je nutno hledat pod názvem „COFIKLASIK“, přestože je úvěr prezentován pod názvem „Půjčka pro jednotlivce“. K zesplatnění půjčky dochází po třech měsících nesplácení, následuje prodej pohledávky jinému subjektu, nejčastěji inkasní agentuře.
7. Půjčí mi Cofidis, i když už dlužím jinde?
Záleží na tom, jak velký dluh jinde máte, jak velkou půjčku si plánujete vzít u Cofidis a zda máte dostatečné příjmy na to, abyste bezpečně zvládli další půjčku splácet. Jestliže však dlužíte kdekoliv po splatnosti (i například za telefon, internet, elektřinu apod.), s vyhověním vaší žádosti spíše nepočítejte.
8. Předčasné splacení je za poplatek – ale za jak velký?
U Cofidis Půjčky pro jednotlivce je účtován zákonem povolený poplatek za předčasné splacení, což je 1 % z předčasně splacené části, přesahuje-li doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem úvěru jeden rok; není-li tato doba delší než jeden rok, činí výše poplatku max. 0,5 % z předčasně splacené části celkové výše spotřebitelského úvěru.
9. Jaká rizika kryje pojištění schopnosti splácet u Cofidis?
Pojištění schopnosti splácet kryje následující pojistné události: smrt, invalidita III. stupně, pracovní neschopnost a ztráta zaměstnání.

Ale pozor, pojistné plnění se neposkytuje prvních 60 dnů v případě dočasné pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání. Navíc se pojištění ztráty zaměstnání stane aktivním až po uplynutí 90 denní čekací lhůty (reálně tedy nekryje nezaměstnanost v prvních pěti měsících trvání úvěru).

V případě úmrtí nebo invalidity III. stupně bude z pojištění uhrazen celý zbývající dluh. V případě pracovní neschopnosti se pojistitel zavazuje uhradit maximálně 12 splátek úvěru, u ztráty zaměstnání je to až 24 splátek úvěru (ale při jednom propuštění ze zaměstnání max. 12 splátek – pojišťovna tedy uhradí až dvě výpovědi z práce po dobu trvání jedné půjčky).

Recenze

Půjčka pro jednotlivce od společnosti Cofidis patří k tradičním nebankovním úvěrům vyřizovaným „starou dobrou“ papírovou cestou. O úvěr se sice žádá online a též hlavní informace o žadateli jsou vyplňovány online formulářem, ale veškeré dokumenty k půjčce už putují na papíře.

Žadatel, který projde prvním kolem schvalování, obdrží poštou domů závaznou žádost, smlouvu o půjčce a o pojištění schopnosti splácet (když o něj projevil zájem), poskytovatelem je také vyzván k podpisům, doložení výpisů z účtu a potvrzení o příjmu podepsaného zaměstnavatelem (u půjček nad 200 tisíc Kč). V zásilce je přiložena odpovědní obálka, do níž žadatel všechny dokumenty vloží a zdarma odešle poštou nazpátek. K vyplacení půjčky dojde až po obdržení všech papírových dokumentů a jejich opětovném vyhodnocení.

Tato skutečnost může odradit od půjčky ty zájemce, kteří na peníze spěchají. Ale ti, kdo jsou trpěliví a plánují výdaj dostatečně dopředu, budou v případě Cofidis půjčky odměněni jednou z nejlevnějších půjček na nebankovním trhu. Vedle příjemně nízkých úroků se neplatí v podstatě žádné další poplatky, vše v souvislosti s řádným průběhem půjčky je zdarma. Velmi nákladným se stane až případné nesplácení.

Neschopnost splácet je možné si u Cofidis pojistit, ale podmínky pojištění nijak výhodné nejsou, pojištění nedokáže pomoci v běžných situacích. Detaily jsme rozepsali v odpovědi na jednu z často kladených otázek. Předčasné splacení samozřejmě povoleno je (to nařizuje zákon), ale u Cofidis je zpoplatněno. Půjčka pro jednotlivce se dříve jmenovala Cofidis Klasik – a podle toho je doposud na stránkách společnosti pojmenována i veškerá dokumentace. Abyste si prošli smlouvu o úvěru a s ní související dokumenty, je nutno najít „CofidisKlasik“.

Poskytovatel

COFIDIS s.r.o.
Bucharova 1423/6
158 00 Praha 5


Tel.: 810 700 810
E-mail: informace@cofidis.cz
Web: www.cofidis.cz

COFIDIS s.r.o. logo
COFIDIS s.r.o., Bucharova 1423/6, 158 00 Praha 5