Zamítnutý úvěr - nejčastější důvody, proč v bance nepůjčí

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 12.03.2020
Zamítnutý úvěr - nejčastější důvody, proč v bance nepůjčí

Snad každý z nás se někdy v životě ocitne v situaci, kdy nutně potřebuje finanční prostředky. Pokud nemáte dostatek peněz uložených na spořícím účtě nebo třeba doma pod matrací, řešením může být žádost o úvěr. V případě, že se věřiteli jevíte jako bezrizikový klient, vaší žádosti vyhoví a peníze vám půjčí. Může však nastat opačná situace a vaše žádost o poskytnutí úvěru bude zamítnuta. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky a co vše věřitele při prověřování žádosti o úvěr zajímá?

Proč mi zamítli půjčku?

Každé vyřízení žádosti o úvěr začíná prověřením bonity klienta. Bonita představuje schopnost klienta dostát svým závazkům a často bývá rozhodujícím faktorem, zdali vám finanční instituce peníze půjčí či nikoliv. Příliš nízká bonita může být pro věřitele důvodem k zamítnutí žádosti o úvěr.

K posouzení důvěryhodnosti klienta využívají instituce nástroj zvaný scoring. V rámci prověřovacího procesu se hodnotí řada kritérií:

  • věk a pohlaví žadatele,
  • dosažené vzdělání a profese,
  • rodinný stav a počet dětí,
  • úvěrová historie a platební morálka,
  • celkové příjmy a výdaje domácnosti.

Pokud výsledná bonita klesne pod stanovenou hodnotu, banka vyhodnotí žadatele jako rizikového klienta a žádost o úvěr zamítne. Za nízkou bonitou může stát špatná platební morálka, negativní záznam v úvěrovém registru nebo např. nedostatečný příjem.

Nedostatečná výše příjmu

Jedním z hlavních faktorů, jenž rozhoduje o schválení úvěru, je výše příjmů. Základem jsou příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, některé instituce uznávají jako dodatečné příjmy také příjmy z pronájmu či některé typy důchodů. Celková výše příjmů by měla pokrýt veškeré výdaje, za které se považují především náklady na živobytí, splátky na dosavadní úvěry, kreditní karty, pojištění apod. Nedostatečná výše příjmu je důvodem k zamítnutí žádosti o úvěr.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Negativní záznam v úvěrových registrech, Exekuce nebo Osobní bankrot

Platební morálka každého klienta se zaznamenává do bankovních a nebankovních registrů. Pokud své úvěry splácíte bez problémů, získáváte tím na větší důvěryhodnosti. Pokud se opozdíte se splátkami, do historie se zaznamená negativní záznam. Ten může být překážkou ke kladnému vyřízení úvěru.

Oddlužení fyzických osob neboli osobní bankrot, stejně jako exekuce, znamená pro většinu poskytovatelů automatické zamítnutí žádosti o úvěr. Exekuce věřiteli napovídá, že klient není schopen dostát svým závazkům. V osobním bankrotu musí dlužník nejdříve vypořádat své dluhy. Navíc i několik let po řádném ukončení oddlužení může být konečné stanovisko k žádosti o nový úvěr u některých poskytovatelů bankovních půjček stále negativní.

Výpovědní či zkušební lhůta

Každého věřitele bude zajímat, jaká je profese zájemce o úvěr, stejně jako pracovní smlouva, na základě které danou činnost vykonává. První překážkou může být smlouva na dobu určitou. Zamítavého stanoviska k žádosti o úvěr se dočká klient, který žádá o úvěr s dobou splatnosti delší, než je doba sjednaná v pracovní smlouvě. Automatické zamítnutí úvěru nastává také v případě, že žadatel nemá záruku pravidelného příjmu ze zaměstnání, tedy když se nachází ve výpovědní či zkušební lhůtě.

Nesplnili jste podmínky úvěru

Každá banka či nebankovní společnost poskytující úvěry má stanovené své podmínky pro poskytnutí finanční půjčky. V nich je uvedeno, komu vybraná společnost úvěr poskytne a za jakých podmínek. Důvodem k zamítnutí žádosti o úvěr pak může být nesplnění některého z daných kritérií:

  • plnoletost či minimální věková hranice pro získání úvěru,
  • občanství, trvalý pobyt, případně bydliště na území ČR,
  • aktuální kontaktní údaje – správně vyplněné telefonní číslo, platná emailová adresa,
  • trvalý příjem žadatele,
  • vedení bankovního účtu.

Zdroje: kurzy.cz, finance.cz, ipodnikatel.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře