Revolvingový úvěr, aneb jak být stále v dluzích

Čtení na 5 minutPublikováno: 29.01.2019
Revolvingový úvěr, aneb jak být stále v dluzích

Na českém trhu s půjčkami se stále více rozmáhá trend instantního zadlužení. Ten najdeme v podobě kontokorentního účtu u bank nebo revolvingového úvěru u nebankovních společností. Tohoto trendu si všimly společnosti, které pravidelně analyzují vývoj úvěrového finančního trhu.

Poznání, že jsme dluzích v podstatě permanentně, je poměrně překvapující. Rostoucí ekonomika, vysoká zaměstnanost a stále vyšší příjmy českých domácností vedou na finančním trhu zcela jiným směrem, než bychom čekali.

Revolving? Kontokorent? Děkuji, nechci

Výsledkem analýzy úvěrových trendů poslední doby jsou poznatky o stále častějším využívání možnosti zadlužit se kdykoliv a bez předchozího schvalování. Jde o takzvané revolvingové úvěry nebo kontokorentní účty. Co to je?

Jde ve své podstatě o instantní zadlužení. Klient má schválenou rámcovou částku, do které se může kdykoliv zadlužit (jít na účtu do mínusu), kdykoliv si totiž může v bankomatu nebo na pobočce či u smluvního partnera vybrat předem schválenou částku, případně z tohoto účtu či úvěru zaplatit v e-shopu, a to opravdu až do výše předschváleného „dna“.

Rizikovost revolvingu je právě v instantním zadlužení

V čem je háček? V tom, že revolvingový úvěr se schvaluje jednou, ale následné půjčování je pak opakované, úvěr je k dispozici na spoustu let dopředu. A pokud má klient jednou schválený úvěrový rámec, nemusí před každým vybráním z něj žádat o další schválení.

Takže se klient dostane k půjčce i v situaci, kdy jeho bonita pokulhává a kdy by mu třeba banka už rozhodně nepůjčila – a některé nebankovky už také ne. Jenže u předschváleného kontokorentu nebo revolvingu je to fuk, nikdo současnou bonitu nesleduje – a ani nemusí.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vybrali jste z revolvingu, i když jste věděli, že nebudete mít na splácení?

Pak přicházejí nezvratné následky. Přijdou na řadu upomínky, poplatky za ně, negativní zápisy v registrech a v horších případech i exekuce nebo dokonce až insolvence. Vše je však v mezích zákona, takže u soudu v podstatě nenapadnutelné – pokud soud nepřistoupí na variantu jednání v rozporu s dobrými mravy.

Revolvingový úvěr nebo kontokorentní účet je velmi výhodný pro jeho poskytovatele, ale vysoce rizikový pro jeho klienta. Úvěrové společnosti jsou spokojené, protože mohou půjčovat spousty peněz, aniž by opakovaně posuzovaly úvěruschopnost klienta. Ušetří mnoho nákladů a času. A vydělají spousty peněz na úrocích a poplatcích za svůj produkt.

Výplaty rostou a s nimi i půjčky

Růst platů a celkových příjmů českých domácností se promítá i do růstu celkového zadlužení domácností. S jídlem roste chuť, takže když máme vyšší jistotu, že budeme mít na splátky, hned si půjčujeme více peněz, abychom mohli hned více nakupovat a hned si užívat vymožeností moderní civilizace v podobě chytré elektroniky a dalších lákadel.

Tak doufejme, že zaměstnanost vydrží i nadále vysoká, abychom také zvládli všechno bez úhony splatit. Jestliže i vy máte kontokorentní účet nebo revolvingový úvěr, chovejte se k nim obezřetně. Jsou velmi drahé a velmi lákavé. Ale vedou do pekla, i když se vám z otěží vysmeknou jen malinko.

 

Komentáře