Zrušení daně z nabytí nemovitosti versus odpočty úroků z hypoték

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 30.06.2020
Zrušení daně z nabytí nemovitosti versus odpočty úroků z hypoték

Ministerstvo financí přišlo během koronakrize s návrhem na rušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z celkové kupní ceny, k tomu však ještě přidalo návrh na zrušení odpočtu úroků z hypotečních úvěrů od základu daně z příjmů, které se ale uplatní o dva roky později. Koncem května schválila Sněmovna návrh na oba chystané kroky, a to hned v prvním čtení. Cílem je podpořit trh s již stojícími nemovitostmi, kde okamžité statisícové úspory mohou s pokulhávající poptávkou dost pomoci. A jak to vypadá na trhu s hypotékami, lidé na toto opatření slyší - hypoték lámou rekordy.

Schválení i se zpětným účinkem

Vládní návrh zákona, který již schválila Sněmovna, ruší daň z nabytí nemovitých věcí, a to dokonce i se zpětným účinkem. Ten se datuje až k prosinci 2019. Kdo tedy nemovitost nabyl od prosince 2019 dále, ten z jejího nebytí nebude odvádět čtyřprocentní daň.

Změna potkala i odpočty za úroky z hypoték či stavebního spoření

Součástí tohoto návrhu zákona je i změna možnosti uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení coby nezdanitelné části základu daně – jinými slovy si o úroky snížit základ daně, tím snížit i celkovou daň z příjmů po celou dobu splácení hypotéky či stavebního spoření.

Konkrétní návrh vypadá tak, že odpočty úroků si ještě bude moci uplatňovat každý, kdo nabyl nemovitost nejpozději v prosinci 2021. Později koupené nemovitosti, respektive úvěry na ně, už nebude možné zařadit do odpočtů ze základu daně.

Přechodné období prosinec 2019 – prosinec 2021

Pokud bude návrh přijat i Senátem a podepsán prezidentem, vznikne dvouleté přechodné období, kdy lidé, kteří si koupí starší nemovitost k bydlení, z ní nebudou odvádět daň z nabytí. Ale přitom si ještě budou moci odpočítávat úroky z úvěru na ni ze základu daně.

Cílem tohoto zvýhodnění pro jednu skupinu obyvatel je podle vyjádření ministerstva financí podpora a povzbuzení trhu s nemovitostmi určenými k bydlení, který teď je negativně ovlivněn koronavirovou krizí. V řádech statisíců ušetřených na dani se tak zlepší dostupnost vlastního bydlení.

Opatřením nejen pomáháme topícímu se realitnímu trhu, ale podáváme ruku především mladým rodinám, které tím povzbudíme k pořízení si vlastního bydlení. Čtyři procenta z kupní ceny bytu dnes v Praze znamenalo klidně 200 – 300 tisíc korun navíc. Platí zpětná účinnost návrhu a daň z nabytí tak nezaplatí nikdo, jemuž byl proveden vklad na katastru nemovitostí v prosinci 2019 nebo později. Není tedy žádný důvod vyčkávat s převody,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Zrušení daně z nabytí nemovitosti pomůže jen těm, kdo kupují starší byty a domy

Návrh zákona se v oblasti daně nijak nedotkne lidí, kteří si staví nový dům nebo pořídí nový byt v právě stavěném bytovém domě. Daň se týká pouze převodu nemovitostí, které už prvního (nebo i dalšího) vlastníka měly. Jen ti, kdo kupují starší nemovitost, ušetří již nyní na dani z nabytí – pokud dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později.

Podle ministryně financí je jedná o: „množinu lidí, kterým stát v rámci liberačního balíčku odsunul úhradu daně z nabytí až do konce srpna. Nyní by tuto daň nemuseli platit vůbec. Těm, kteří ji už v předstihu zaplatili, vznikne přeplatek, o jehož vrácení mohou požádat.“

A proč tuto změnu „odskákaly“ i úrokové odpočty na dani z příjmů?

Rozhodnutí, proč zrušit i úrokové odpočty na dani z příjmů komentovala ministryně Schillerová cílem zachování spravedlnosti pro ty, kdo v minulosti již daň z nabytí nemovitosti zaplatili. Pak je tu cíl druhý, který se snaží o minimalizaci daňových výjimek a snížení byrokracie.

No a je tu i cíl číslo tři: přestat podporovat život na dluh, viz komentář Aleny Schillerové: „Každá daňová výjimka ve svém důsledku generuje zvýhodnění jedné skupiny na úkor jiné. Uplatnění odpočtu úroků z hypotečních úvěrů nabízí úlevu těm, kteří pro financování bydlení využijí úvěrů od finančních institucí, zatímco znevýhodňuje ty, kdo mají naspořeno z vlastního nebo jim např. půjčí rodiče. Tím se fakticky podporuje život na dluh. Se samotnou daní zanikne i povinnost podávat formuláře k dani z nabytí. Díky méně papírování budeme moci snížit počty úředníků o přibližně 500 míst, což ušetří řádově stamiliony korun. Jde o pragmatické řešení, na kterém vydělá každý.“

O odpočty přijdou i lidé, kterých se daň z nebytí nemovitosti nikdy netýkala

Podle poznatků serveru Peníze.cz přijdou o daňové odpočty i lidé, kteří doteď daň z nabytí platit nemuseli. Typicky jde o ty, kdo si vezmou hypotéku na stavbu rodinného domu nebo nákup novostavby. Jsou totiž zahrnuti do cíle s názvem Přestat podporovat život na dluh. Návrh, který ministryně doručila na jednání vlády, totiž, podle výše zmíněného zdroje, s výjimkou pro novostavby vůbec nepočítal.

Nedotažené zpřísnění daně z prodeje investičních bytů

Neměla by nám uniknout ještě další změna v tomto návrhu, kterou je prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí NEurčených k vlastnímu bydlení, a to z 5 na 10 let. Časový test znamená období, po které nebude možné nemovitost prodat bez následné daně z příjmu z prodeje nemovitých věcí, lhůta se prodlouží od ledna 2021.

Tady jde o omezení spekulace na trhu s bydlením (investiční byty), která žene ceny nemovitostí i nájmů vzhůru mnohem rychleji, než by zvládla přirozená poptávka po bydlení. Rozdíl mezi přirozenou a investičně vyšroubovanou cenou jsme mohli vidět třeba v dění okolo dopadů nouzových opatření na tzv. Airbnb byty.

Michal Pich, provozovatel realitního portálu RealityČechy.cz popsal pro server Golemfinance.cz, proč si myslí, že je je současný návrh na prodloužení časového testu namířen všude jinam, jen ne na investiční byty: „Netýká se totiž ani tak investičních bytů, ty jsou z toho venku, protože většina vlastníků tyto byty pronajímá dlouhodobě, klidně i 15, 20 či více let. Netýká se to ani spekulantů, kteří koupí, opraví a se ziskem prodají, ti to většinou “otočí” během půl roku a s daní ze zisku počítají. Nejvíce se to dotkne lidí, kteří nakoupí za účelem bydlení, např. mladých rodin. Stačí, aby se lidé vzali a po 8 letech rozvedli. V tomto případě by šla úhrada daně ze zisku na jejich bedra. Samozřejmě, pokud by měli s danou nemovitostí spojen trvalý pobyt, tak je to v pořádku, ale i v tom čekám ještě možnou korekci ze strany MF, například prodloužení současné 2leté lhůty na 5 let apod.“

Nechme se tedy překvapit, jak zákonodárný proces ještě dopadne a jak poté zareaguje realitní trh.

Zdroje: Ministerstvo financí ČR / Peníze.cz / Golemfinance.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře