Zpřísnění hypoték zasáhlo více než třetinu žadatelů

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 31.12.2019
Zpřísnění hypoték zasáhlo více než třetinu žadatelů

Více než rok po zavedení omezení ve schvalování hypoték, které Česká národní banka zavedla loni v říjnu, už se dají hodnotit reálné dopady tohoto kroku. A jak ukazují statistiky největších českých developerů a společností sledujících vývoj na trhu s hypotékami, v přímé návaznosti na zatím poslední omezení klesla profinancovanost nových bytů hypotékami o více než třicet procent. 

Propad i o padesát procent

Stavební společnosti ve svých statistikách dokonce zaznamenaly pokles profinancování nových bytů hypotékami o padesát procent. Situace se začíná postupně otáčet zpět k hypotékám, a to zejména díky rostoucímu příjmu domácností a také možnosti brát si hypotéku na opravdu dlouhou dobu, což snižuje splátky. Ve prospěch schvalování hypoték hraje roli též jejich opět klesající cena.

Propad s novými schválenými hypotékami se vyvíjel postupně, protože nejdříve byli lidé takzvaně předzásobeni hypotékami, zažádali o ně totiž ještě v době, než začalo platit plánované omezení. Proto až do konce roku se ještě dokončovaly smlouvy o hypotečních úvěrech, které lidé uzavírali během léta a na začátku podzimu. 

Například Central Group zveřejnila poznatek ze svých prodejů, kdy: „Až do listopadu loňského roku byl na prodejích i zájmu o hypotéku patrný vliv takzvaného předzásobení. Takže účinek nových restrikcí se ukázal až na prosincových číslech,“ jak uvedla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Omezení celkového dluhu i jednotlivých splátek

Připomeňme, o kterých omezeních se v souvislosti s hypotékami bavíme. Jedná se samozřejmě o již několik let uplatňovanou LTV, kdy hovoříme o výši hypotéky vzhledem k ceně nemovitosti. Hypotéka nesmí být vyšší než 80 procent ceny nemovitosti (samozřejmě až na výjimky).

Novým omezením zavedeným loni v říjnu pak byly ukazatele DTV a DSTV, tedy. To znamená, že výše dluhu žadatele (případně spolužadatelů) nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. A zároveň je tu druhé omezení, kdy na splátku dluhu smí klient vynakládat maximálně 45 procent svého čistého měsíčního příjmu

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Růst příjmů má zatím malý vliv

V posledních dvou letech poměrně razantně stoupají příjmy domácností, i když vysoká inflace z nich také dost ukrajuje, a to i v oblasti ceny nemovitostí. Nicméně je již trochu znát zpomalení poklesu poptávky po hypotékách, protože jak najdeme ve statistikách třeba na stránkách Hypoindex.cz, rozdíly v počtech nových hypoték a v jejich objemu v roce 2018 a v roce 2019, v dělení na jednotlivé měsíce, se začínají srovnávat. 

Pokud bychom porovnali měsíc, kdy nebylo znát předzásobení hypotékami, a to jak v roce 2018, tak v roce 2019, můžeme se podívat třeba na březen. V březnu 2018 se sjednalo 9 087 nových hypoték, v březnu 2019 to bylo jen 6 658 nových úvěrů na bydlení. 

Objemově byly rozdíly také velké, protože v březnu 2018 dělal celkový objem nových hypoték 19,247 miliardy korun, ale v březnu 2019 už jen 14,746 miliardy korun. V objemu dělá meziroční snížení v březnu 23,4 procenta a v počtech nových úvěrů je to 26,4 %.

Září vrcholilo

Ale pokud se podíváme na září, kdy v roce 2018 vrcholil zájem o nové hypotéky, a na září letošního roku, jsou meziroční poklesy o něco větší. Nutno však dodat, že září není ke srovnávání příliš vhodné právě proto, že nová omezení byla vyhlášena s platností od října. Nejsilnějším měsícem na hypotéky navíc letos byl červenec, kdy lidé podlehli tlaku rostoucích úrokových sazeb.

 V září roku 2018 bylo sjednáno 9 153 nových hypoték, bylo to v září 2019 jen 6 359 nových smluv. A co se objemu týká, v září 2018 dělaly hypotéky celkem 20,8 miliardy korun, kdežto v září 2019 už jen 15 miliard korun. 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře