Znáte kuchyň bez odpadu? Ušetří vám mnoho peněz!

Datum publikování: 05.09.2017
Znáte kuchyň bez odpadu? Ušetří vám mnoho peněz!

V posledních několika letech se v České republice začíná pomalu rozjíždět iniciativa s názvem Zero Waste, která převzala anglické označení pro bezodpadovost, tedy dřívějším slovníkem řečeno tzv. bezodpadové hospodářství. Jde o hnutí, které učí lidi, jak jednak nezatěžovat své okolí velkým odpadem, ale hlavně jak ušetřit poměrně velké množství peněz jen na tom, že budou dopředu rozmýšlet a plánovat svou spotřebu. Mohou poradit i vám.

Chovat se bezodpadově je nejjednodušší v kuchyni

Proč? Protože zrovna kuchyně nabízí nejvíce příležitostí k plánování budoucí spotřeby. A tím vlastně předcházíte nejen plýtvání, ale také tvorbě mnoha odpadů. Odpady, které přece jen u vás vzniknou, důsledně třiďte.

Podstata bezodpadové kuchyně

V čem spočívá podstata bezodpadové kuchyně? V tom, že si budete dopředu plánovat jídelníček, podle něj uzpůsobíte nákupy. Už jistě máte odhad na to, kdo toho kolik sní (s výjimkou domácnosti s malými dětmi, kterým se mění potřeba jídla v podstatě denně, u nich je to trošku sázka do loterie).

Přednostně nakupujte v obchodech, kde se prodává i nebalené zboží (pokud máte tu možnost), také si zásadně berte své vlastní pytlíky, nádobky či krabičky. A samozřejmě tašky. Moderní váhy to zvládnou zohlednit. Pokud si ušijete pytlíčky na zboží z tenké látky, například starší hustě tkané záclony, nebo z triček, lněných košil, budete za hvězdu a ještě ušetříte i mnoho odpadu.

Skladování udělá hodně

Abyste předcházeli plýtvání s potravinami, je nutné plánovat nejen jejich nákup a spotřebu, ale také dobře rozmyslet skladování. Pokud nakupujete denně, je to asi téměř bezpředmětné, ale při nakupování na delší dobu dopředu musíte i správně skladovat, abyste nemuseli zbytečně vyhazovat.

Některým potravinám je nejlépe v lednici a bez přístupu vzduchu (například již uvařené jídlo), jiné v té lednici musejí větrat (zelenina, sýry). Pak jsou zase potraviny, které umístěním v lednici vyloženě trpí (banány, lilek, rajčata), a tak je skladujte ve spíži, nejlépe ve tmě.

Jiné potraviny, jako třeba olejnatá semínka a oříšky, se nemají rády se vzduchem. Zavírejte je do skleniček, které zatáhnete šroubovacím víčkem. Naopak namletá strouhanka přístup vzduchu potřebuje. Všimli jste si, že v obchodě ji najdete vždy v papírových sáčcích?

Sledujte, co nepatří k sobě

Rozhodně blízko k sobě nedávejte cibuli, brambory a jablka. Navzájem se ovlivňují tak, že se jejich životnost zkracuje. Všem třem se ale daří v chladnějších místech a bez světla, s přístupem vzduchu. Mohou být sice uloženy v jedné spíži, ale každé na jiném konci. Poklud na ně budete mít ušité látkové pytlíky a budete je kupovat na váhu, opět máte o kus odpadu méně. A i levnější nákup.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Co jde zkompostovat, to zkompostujte. I ve městě

V mnoha městech už najdete hnědé popelnice na bioodpad. Takže slupky ze zeleniny a ovoce, vnější listy ze zelí a salátů, případně zbytky po zeleninové večeři můžete skladovat v kyblíku určeném právě do bioodpadu.

Můžete mít ale vlastní kompostér. A to buď venku - pokud vlastníte zahrádku, jste součástí komunitní zahrady nebo máte dvorek, kam se kompostér vejde. Jestliže byste kompost nevyužili na vlastní zahradničení (ani na trávník nebo na kytičky okolo domku či činžáku), nabídněte jej a uvidíte, že zájemce se najde rychle.

Existují i kompostéry přímo do domácnosti, najdete je pod názvem vermikompostér. Tekutou část využijete pro přihnojování pokojovek a bylinek (nebojte se, nesmrdí to). Ten zbytek se dá dobře „udat“ někomu na zahrádku.

I údržba domácnosti jde bezodpadově – a levněji

Jak? Tím, že budete nakupovat čisticí prostředky ve stáčírnách, kde si je necháte nalít do vašich vlastních nádob. Pokud takovou stáčírnu na dosah nemáte, zkuste alespoň nakupovat větší objemy čisticích prostředků a postupně z nich odlévat nebo odsypávat do vlastních menších nádobek.

Ale čisticí prostředky můžete vyrobit i sami doma. Základními surovinami jsou ocet, soda a kyselina citronová. Vše lze koupit ve větších baleních tak, aby zatěžování okolí odpady a výsledná cena byly co nejmenší. Postupně si vyzkoušejte, jak je to jednoduché. Například lednici nejlépe vymyjete jedlou sodou a poté octovou vodou. V podstatě každé čištění se dá zvládnout se sodou, octem pak čištění dokončit.

Možná jste v obchodech potkali i sodu na praní. Vyrobit si ji můžete i doma tím, že v troubě přepečete běžnou jedlou sodu. Sodu na praní využijete jednak právě pro praní (stejně je základní složkou všech pracích prostředků), jednak i třeba do myčky. A místo leštidla dejte vodu s kyselinou citronovou nebo neředěný ocet.

Až budete prát v prací sodě, dejte do přihrádky pro aviváž ocet a vodu s vonnou esencí, případně vodu s kyselinou citronovou. Budete překvapení tou měkkostí!

Věděli jste, že houbičku na nádobí si můžete vypěstovat?

Houbičku jde totiž udělat z houbové tykve, jinak řečeno z cukety na nádobí. Její přesný název je lufa válcovitá. Tu vypěstujete, usušíte a máte houbičky, které vydrží třeba i rok. Na omak je lufa tvrdá, ale ve vodě změkne a můžete s ní mýt i to nádobí, které si vyžaduje jemné zacházení. Perfektně jde použít i na úklid v koupelně nebo základní mytí oken. 

A pokud vám doslouží bavlněná trika, ušijte si z nich hadříky na nádobí či do koupelny, nebo upleťte právě houbičku. Až doslouží jak tykev, tak bavlněný hadřík, oba mohou na kompost. Odpad bude nulový.

Kvalitní mikrohadřík je investice na dlouhou dobu

Pokud přece jen chcete používat profesionální hadřík, zainvestujte do kvalitního mikrohadříku. Když se o něj budete dobře starat, nenechávat ho špinavý anebo dlouho mokrý, jednou za čas ho properete v teplé mýdlové vodě, vydrží vám mnoho let. Mokrým stírejte i mastné povrchy, suchý na sebe dobře nabalí prach.

Kde se tedy najdou ty úspory?

Když budete plánovat, budete prostě i méně nakupovat. To stejné se týká domácího pěstování nebo recyklace. Pokud budete nakupovat zboží bez obalu, jistě bude levnější – a to jak ekologické čisticí prostředky, tak třeba oříšky.

Spoustu drahých věcí můžete nahradit jednoduchými a hlavně levnějšími – třeba už zmíněné čisticí prostředky anebo houbičky. Stejné je to například i s domácí kosmetikou. Úspory mohou jít až do tisíců ročně, stačí přemýšlet a plánovat!

Komentáře