Zlepšujeme se ve splácení dluhů

Čtení na 5 minut Publikováno: 20.12.2018
Zlepšujeme se ve splácení dluhů

Ekonomický růst pomáhá řešit situace dlužníků. Díky vysoké zaměstnanosti a také růstu průměrné i minimální mzdy jsme se v roce 2018 výrazně zlepšili ve splácení dluhů. Zprávu o zlepšení stavu vydal Czech Banking Credit Bureau (CBCB), tedy provozovatel Bankovního registru klientských informací (registru dlužníků - BRKI). Společnost má samozřejmě úzké vazby na NRKI, tedy Nebankovní registr klientských informací. Stav úvěrového trhu a zejména proces splácení sledují společně. Jak to s naším splácením tedy za poslední rok vypadá?

Nejlépe si vede Praha

Všeobecně nejméně ohrožených dluhů je v Praze. Ke konci druhého čtvrtletí letošního roku dlužili Pražané na bankovních a nebankovních půjčkách dohromady 382 miliardy korun. A nesplácením byly ohroženy pouze 3,35 miliardy korun, tedy ani ne jedno procento celkových dluhů.

Výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl prohlásil, že: „z hlediska splácení úvěrů na spotřebu si nejlépe vedou obyvatelé Prahy, kde podíl klientů s ohroženým krátkodobým dluhem činil jen 8,19 %. Praha vede také ve splácení úvěrů na bydlení, pouze jeden klient ze sta má se splácením takového úvěru problémy“.

Na Jihu Moravy se také držíme dobře

Velmi dobře je na tom Jižní Morava. V Jihomoravském kraji je nesplácením ohroženo 1,35 procent celkového dluhu obyvatel u bankovních a nebankovních poskytovatelů úvěrů. Teprve za Jižní Moravou najdeme Středočeský kraj, kde je dluh obyvatel ohrožen z 1,38 procent. Připomeňme si jen, že ohrožený dluh je ten, kde dlužník vynechal splácení po dobu tří měsíců a déle.

Nejrychleji se zlepšují v Pardubickém kraji

Východní Čechy, zejména Pardubický kraj, dlouhodobě patří k regionům s nejnižšími mzdami. I proto zde situace se splácením nebyla nikdy zcela dobrá. Ale díky ekonomickému růstu dostaly Pardubice a okolí možnost si zlepšit úvěrovou reputaci. A stalo se. Pardubický kraj byl ve druhém čtvrtletí roku 2018 krajem, kde nejrychleji ubýval ohrožený dluh. Dokonce o 14,4 procenta.

Na druhém místě, z pohledu zlepšení se ve splácení bankovních i nebankovních půjček, je kraj Karlovarský, kde se podařilo situaci vylepšit o 13,2 procenta. Třetí místo drží kraj Ústecký, kde lidé ve splácení uspěli o 12,7 procenta lépe než ve stejném období předchozího roku.

Ohrožený krátkodobý dluh se snižuje hlavně na Ústecku

Situace s ohroženými dluhy se sleduje také v rozdělení na dluhy dlouhodobé (hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a jiné větší dluhy většinou použité na investici) a dále na dluhy krátkodobé (rychlé půjčky, mikroúvěry, půjčky před výplatou, půjčky bez registru a obecně půjčky do doby splatnosti v trvání jednoho roku).

Z pohledu krátkodobých půjček se nejvíce zlepšili lidé v kraji Ústeckém. Meziročně zde klesl objem ohroženého krátkodobého dluhu o 10,94 procenta, konkrétně z 3,09 na 2,75 miliardy korun. V závěsu za Ústeckem bylo ve zlepšení krátkodobých úvěrů i Karlovarsko, protože zde klesl objem ohroženého krátkodobého dluhu na 1,1 miliardu korun, pokles činil 10,89 procenta. Následovalo Pardubicko s poklesem o 9,82 procenta na výsledné 1,03 miliardy korun.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Problematické regiony se z krize dostávají jen pomalu

Problematické regiony republiky ale stále zůstávají hluboko za lídry. Vše je dáno výší příjmů, koncentrací obyvatel s nižším finančním (i obecným) vzděláním a celkově situací na trhu práce a v oblasti sociální pomoci státu, protože právě v těchto regionech na ni spoléhá nejvíce lidí.

Nejhůře jsou na tom dlouhodobě kraje Karlovarský a Ústecký. Jak konstatuje CBCB: „v Karlovarském kraji nesplácí řádně své úvěry na bydlení 3,47 % klientů, u úvěrů na spotřebu je to 15,42 %. V případě Ústeckého kraje jsou ohroženy úvěry na bydlení u 3,31 % klientů, úvěry na spotřebu u 16,01 % klientů.“

I proto je příjemné sledovat, že ve zlepšování situace jsou nyní nejrychlejší právě ony nejvíce ohrožené kraje. Eklonomický růst došel konečně i sem a lidé se tu mohou ve větší míře postavit na vlastní nohy.

Po strukturální krizi obou regionů, která nastala zničením předcházejícího průmyslového změření kraje, to vypadá na první známku vzpamatování se těchto oblastí z velmi nepříznivé situace navozené radikální změnou politických i ekonomických poměrů před třiceti lety.

Praha je na opačné straně žebříčku

Praha je se svými nejvyššími příjmy v republice tradičně také nejlepší se splácením úvěrů, a to jak bankovních, tak těch krátkodobých a nebankovních. Jiří Rajl z NRKI potvrzuje tento fakt následujícími slovy: „Z hlediska splácení úvěrů na spotřebu si nejlépe vedou obyvatelé Prahy, kde podíl klientů s ohroženým krátkodobým dluhem činil jen 8,19 %. Praha vede také ve splácení úvěrů na bydlení, pouze jeden klient ze sta má se splácením takového úvěru problémy.“

Úvěry na bydlení jsou u těch nejlepších pod dvěma procenty

V krajích, kde si lidé vedou nejlépe, je procento ohrožených dluhů na bydlení velmi nízké, nepřesahuje dvě koruny ze sta. Obyvatelé Jihočeského, Jihomoravského, Pardubického, Plzeňského, Středočeského kraje a kraje Vysočina vedou žebříček bezpečného splácení úvěrů na bydlení. Šest krajů ze 14 mezi nejlepšími, to je vynikající skóre.

Nejvíce jsou zadlužení Pražané, kde je hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření průměrně na 2,76 milionech korun. Ve Středočeském kraji jsou lidé již skromnější a dluží v průměru 1,86 milionů korun na jednom úvěru na bydlení. Nejnižší hypotéky a úvěry ze stavebního spoření si berou lidé z Ústecka (1,13 miliónu korun) a z Karlovarska (1,14 miliónu korun).

Komentáře