Záznam v registru dlužníků může být velmi užitečný

Čtení na 5 minut Publikováno: 24.09.2019
Záznam v registru dlužníků může být velmi užitečný

Registr dlužníků, to je slovní spojení, které ve většině lidí budí respekt, mnoha běžným lidem však přímo nahání hrůzu. Možná jste doposud vůbec neslyšeli o tom, že záznam v registru dlužníků může mít i čistě pozitivní dopad. Jak je to vůbec možné? Nejde o nic nepochopitelného, podstatou všeho je doložitelná historie klienta.

Negativní registr

Registry dlužníků jsou v České republice dvojího typu. Prvním je registr negativní, který je ze všech registrů u nás nejstarší a shromažďuje pouze negativní zápisy o úvěrech a jiných dluzích, které dlouhodobě nejsou správně spláceny. Záznam v tomto registru samozřejmě nijak pozitivní efekt nevyvolá. Čistě negativním registrem u nás je SOLUS. Jako jediný v nás má právo vyvolávat opravdu negativní pocity.

Pozitivní registry

Ostatní registry, které v České republice fungují, jako jsou Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) nebo třeba Registr platebních informací (REPI), slouží k zápisu pozitivních i negativních informací o dluhu klienta. 

Jakmile si vezmete zboží na splátky, rychlou půjčku do výplaty, hypotéku, úvěr ze stavebního spoření, z kreditní karty nebo jakoukoliv jinou formu úvěru, jste zapsání do jednoho z těchto registrů, v závislosti na poskytovateli konkrétní služby. 

Pokud řádně splácíte, v registru se objeví jen pozitivní záznamy. A vy si vytvoříte dobrou úvěrovou historii. Pokud byste se se splátkami výrazněji opozdili, dostanete černý puntík, tedy zápis negativní. A hned se také objevíte v registru SOLUS. 

Takže pozor, pozitivní efekt vyvolají jen zápisy dokumentující řádné splácení.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak na správnou úvěrovou historii?

Jestliže si úvěry vezmete opakovaně (alespoň dva) a opakovaně je budete řádně splácet, budete pro banky, nebankovní společnosti i stavební spořitelny nebo pro poskytovatele nákupů na splátky dokonalý klient, který díky bohaté a dobré splátkové historii může dosáhnout na ty nejnižší úrokové míry. 

Avšak k základnímu vytvoření historie klienta stačí i jeden úvěr – vždycky je lepší než vůbec nic. Nemusíte se ani bát, že byste na tvorbě vlastní úvěrové historie museli prodělat kalhoty. Na trhu totiž potkáte bankovní půjčku téměř zdarma (mBank) nebo širokou nabídku nebankovních úvěrů v podobě první půjčky zdarma. 

Záměrná tvorba dobré úvěrové historie se vyplatí hlavně v době, kdy se chystáte vzít si větší úvěr, například hypotéku nebo několikasettisícovou půjčku, u níž budou nižší získané úroky znamenat velkou úsporu na ceně půjčky. 

Proč má opakovaný dlužník větší důvěru?

Riziko z poskytnutí finančních prostředků právě vám, tedy opakovanému dlužníkovi, který vždy dobře splácel, je pak totiž díky vaší dobré historii minimální. Tohle je jedna z velmi důležitých zákonitostí finančního trhu, o které se moc často nemluví a o které lidé běžně ani nevědí. Pak si zbytečně berou drahé půjčky bez registru jen proto, že záznam v jakémkoliv registru je prostě děsí. 

A přitom je to naopak, záznam v registru může být ve výsledku opravdu dost užitečný.

Komentáře