Zamotali jste se do více půjček včetně té vánoční?

Čtení na 5 minut Publikováno: 08.01.2019
Zamotali jste se do více půjček včetně té vánoční?

Máte více půjček, protože se na vás sesypalo více životních událostí najednou? Máte hypotéku na bydlení, půjčku na auto, a ještě nějaké ty rychlejší půjčky na dovolenou nebo na Vánoce? Možná jste si nastavili maximální možnou výši splátek u všech půjček, ale na konci každého výplatního období jste zcela vyždímaní ze všech finančních prostředků.

Půjčky chcete mít rychle z krku, a tak splácíte všemi penězi, které máte každý měsíc k dispozici. Jenže co když přijdou další výdaje? Co když se pokazí lednice? Budete její nákup řešit další půjčkou? A z čeho ji budete splácet? Ruku na srdce, vysoké tempo splácení se nedá vydržet moc dlouho. Dříve nebo později na to dojedete. Raději zavčas konsolidujte současné půjčky a nastavte si novou a celkově nižší splátku.

Konsolidace je elegantní řešení více půjček najednou

Konsolidace současných půjček, to je speciální kategorie mezi spotřebitelskými úvěry. Jde o sloučení více půjček pod jednu novou. Staré půjčky se konsolidací splatí, pak už vy splácíte jen tu jednu novou, konsolidovanou a nastavenou na celkové nižší měsíční splátky.

Hypotéku vám sice do konsolidace jen tak nezahrnou, ale půjčku na auto, na dovolenou a na Vánoce jistě ano. Navíc je u těchto půjček velká pravděpodobnost, že jsou spojeny s vysokými poplatky za vedení úvěrového účtu - proto převod více půjček pod jednu bude spojen i s ušetřením za zmíněné poplatky. Podrobně jsme konsolidaci půjček a s ní spojené šetření v našem magazínu už popisovali.

Široká nabídka vyžaduje přehledné srovnání

I v konsolidacích je dnes velká konkurence, a to jak na straně bank, tak na straně nebankovních společností. V jejich nabídkách sice může být náročné se vyznat, ale toho není třeba se obávat. V online srovnávači najdete prověřené nabídky půjček nebo jejich konsolidací na jednom místě. A můžete si je v klidu a v pohodlí vašeho domova postupně porovnat.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Výsledkem konsolidace pak mohou být tyto plusy:

  • nižší měsíční splátka
  • jeden poplatek za vedení úvěrového účtu
  • všechny konsolidované dluhy jsou vyřešeny, takže odpadá nutnost orientovat se ve více půjčkách najednou
  • někdy možnost navýšení celkové půjčené částky
  • v rámci nabídkových akcí se někdy namane:
  •   odpuštění určitého počtu splátek
  • krátkodobé snížení úrokové sazby
  • období bez poplatků
  • zajímavý dárek nebo finanční odměna

Najdou se i mínusy

Konsolidace s sebou nese i jedno větší mínus, a tím je prodloužení doby splácení (aby mohlo dojít k výraznějšímu snížení celkové měsíční splátky). Ve výsledku může být půjčka po konsolidaci dražší, protože ji budete splácet déle, což můžete vnímat jako další mínus.

Ale pozor, kýžený efekt je jinde! Konsolidace má snížit aktuální zatížení klienta měsíčními splátkami tak, aby byl schopen si postupně tvořit finanční rezervy a pružně reagovat na situace, kdy se objeví nečekané výdaje nižšího rozsahu - například nedoplatek za energie nebo oprava pračky. Finanční rezervy prostě musíme mít, jinak se upůjčkujeme. A to není zrovna „nadějná vyhlídka“.

Konsolidace v rámci celé rodiny? I to je možné!

Když už se bavíme o konsolidacích, stojí za to připomenout, že konsolidovat můžete i úvěry, které máte v jedné domácnosti. Není nutné, abyste vy osobně měli více půjček, a ty se pak konsolidovaly. Klidně můžete mít vy jednu, partner nebo partnerka druhou. A případně dospělé dítě žijící s vámi pod jednou střechou další půjčku, včetně kreditních karet nebo kontokorentních účtů.

I v takovém případě půjdou konsolidovat všechny půjčky do jedné. O rodinných konsolidacích už jsme vám také říkali. Jejich podrobnější podmínky si můžete přečíst tady.

Komentáře