Zaměstnanci již dlouho nebyli v tak příznivé pozici

Publikováno: 05.12.2017
Zaměstnanci již dlouho nebyli v tak příznivé pozici

Poměrně velký ekonomický růst, který se nastartoval nezvykle rychle, zaskočil spoustu českých firem. Přestože je nezaměstnaná ještě spousta lidí, nedaří se firmám najít buď dostatečně kvalifikované pracovníky anebo (což je častější případ) pracovníky dostatečně ochotné pracovat. A firmy na to musejí reagovat.

Reakce firem je někdy drahá. Ale stále se jim vyplatí

Firmy se kvůli nedostatku zaměstnanců musejí v posledních měsících uchylovat k postupům, které by pro ně ještě před rokem či dvěma byly nemyslitelné. Jde zejména o zvyšování výhod pro zaměstnance současné. Ale také zavedení náborového příspěvku nebo třeba odměny za doporučení kandidáta. Jaký je mezi těmito platbami rozdíl?

Náborový příspěvek

Na platbu v podobě náborového příspěvku má nárok uchazeč po nástupu do firmy a ještě po té, co splní firmou stanovené podmínky.

Odměna za doporučení kandidáta

Odměnu za doporučení kandidáta může dostat pouze stávající zaměstnanec, a to tehdy, když dostatečně kvalitní pracovní sílu do firmy přivede.

Kde se s těmito platbami setkáváme nejčastěji?

V současné době jsou nejvíce používány ve výrobě a v oblasti IT. Konkrétně například na pozice dělník, operátor výroby, skladník a programátor. Tady jde většinou o tisíce korun. U kvalifikovanějších pozic jsou to i desítky tisíc.

Rekord prozatím drží brněnská engineeringová společnost, která obsazovala několik pozic zkušených softwarových vývojářů. Těm nabízela statisícové částky. Byly vypláceny jak formou náborového příspěvku, tak také formou odměny za doporučení.

Co se týká oborů, najdete platby zejména ve strojírenství, automobilovém průmyslu, informačních technologiích a ve zdravotnictví. V Praze, na Ostravsku a ve Středočeském kraji tyto platby moc nečekejte. Ale pokud žijete v kraji Královéhradeckém, na Jižní Moravě nebo na Olomoucku, můžete se s nimi potkat.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kdy bývá platba vyplácena?

Nejčastěji k tomu firmy přikročí tak, že příspěvek či odměnu vyplatí po té, co si zaměstnance ověří. Takže po skončení zkušební doby. Bývá logicky většinou vázán na pokračování pracovního poměru po zkušební době.

V menším počtu případů to bývá až po půl roce nebo po roce – ale zde jde většinou o platby v objemu desítek tisíc na kvalifikovanějších pozicích, kde ověřování zaměstnance jednak dlouho trvá a jednak firma potřebuje, aby zaměstnanec čerstvě po zapracování neutekl jinam.

Jste v současném zaměstnání nespokojení? Nyní je nejvhodnější doba na jeho změnu!

Pravděpodobnost, že si změnou zaměstnavatele polepšíte alespoň finančně, je vysoká. Může se stát i to, že současný zaměstnavatel se vašeho přání odejít zalekne natolik, že vám podmínky v zaměstnání zlepší. Pozice zaměstnanců je teď výsostná, protože jich je prostě málo.

Ale pozor, i tak je to trochu sázka do loterie – podávat výpověď v práci, kde jste nespokojení, se proto vyplatí až tehdy, když víte, že vás zaměstnají jinde. 

Komentáře