Zájem o stavební spoření navzdory krizi roste

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 29.09.2020
Zájem o stavební spoření navzdory krizi roste

Stavební spořitelny se radují z nebývale příznivých čísel, která ukazují, že Češi mají letos o stavební spoření rekordní zájem. Potvrzují to také aktuální výsledky Barometru obliby spoření, podle kterého „stavebko“ opět získalo na oblibě, a to ve většině sledovaných forem. V letošním srpnu navíc stavební spoření pokořilo velký milník. Od roku 1993 poskytly spořitelny úvěry v celkové hodnotě jednoho bilionu korun.

Zájem o stavební spoření roste

Výsledky za letošní rok z oblasti stavebního spoření jsou velmi dobré. Podle údajů ministerstva financí bylo za prvních šest měsíců roku uzavřeno 238 tis. nových smluv o stavebním spoření s celkovou hodnotou cílové částky 103,5 mld. Kč. Průměrná cílová částka u smluv, které uzavřely fyzické osoby, dosáhla výše 434 tis. Kč. V porovnání se stejným obdobím roku 2019 bylo uzavřeno v první polovině letošního roku o 33 tis. smluv více (16,4 %), při současném nárůstu průměrné cílové částky o 7,2 tis. korun. Růst celkové cílové částky nového stavebního spoření souvisí s ochotou lidí více spořit, ale také s potřebou vyššího úvěru na bydlení v budoucnu.

„S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018,“ hodnotí výsledky Jan Jeníček, předseda Asociace Českých stavebních spořitelen (AČSS). Také aktuální výsledky Barometru obliby spoření dokazují, že spoření opět získává u Čechů na oblibě ve většině sledovaných forem. V rámci oblíbenosti se na prvním místě nacházejí drahé kovy (57 %), pomyslnou druhou příčku obsadilo stavební spoření (56 %), na třetím místě je penzijní spoření (52 %).

Jak funguje stavební spoření

Stavební spoření je finanční produkt, který slouží ke spoření a zhodnocování finančních prostředků. Využíváno je také k financování stavby, rekonstrukce či koupě nemovitosti prostřednictvím úvěru. Ve spořící části si klient stanoví tzv. cílovou částku, tedy sumu, kterou chce našetřit. Na ni pak pravidelně spoří u vybrané stavební spořitelny. Dalším z důvodů, proč se stavební spoření vyplatí, je možnost čerpat státní podporu při splnění zákonných podmínek. V budoucnu může klient využít díky stavebnímu spoření úvěr, jehož maximální výše je zpravidla omezena právě výškou cílové částky.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Snadnější cesta k financování bydlení

Podle nedávného průzkumu společnosti IBRS pro AČSS uvedli dotazovaní respondenti, že stavební spoření vnímají především jako pomocníka pro financování bydlení. Jako spořící produkt s podporou státu vnímá „stavebko“ 50 % dotázaných.

Obr. 1 Jak především vnímáte stavební spoření?

/data/bezvamoney.cz/multimedia/documents/jak-vnimate-stavebni-sporeni3.png

Zdroj: ACSS

Krize nás donutila více myslet na budoucnost

První vlna pandemie koronaviru nás donutila více uvažovat a přemýšlet do budoucna. Mnoho lidí si uvědomilo nutnost finanční rezervy, obzvláště ti, kterých se citelně dotknul výpadek příjmu z důvodu ztráty zaměstnání. „Stavebko dlouhodobě prokazuje svou smysluplnost především v dobách různých finančních krizí, poklesů finančních či akciových trhů. Přestože na jaře po vypuknutí této zvláštní dob došlo k poklesu zájmu, v následujících měsících se zájem o stavební spoření zase vrátil do starých kolejí a například v červnu jsme uzavřeli nejvíce smluv v jednom měsíci za posledních pět let,“ uvádí pro server idnes.cz Tomáš Kofroň, mluvčí ČMSS (Lišky).

Na bydlení půjčily stavební spořitelny už bilion korun

V srpnu letošního roku padl jeden důležitý milník. Celkový objem poskytnutých úvěrů stavebními spořitelnami od počátku existence stavebního spoření v roce 1993 dosáhl částky jednoho bilionu korun. Úvěry stavebních spořitelen se těší velké oblibě především díky jejich velké variabilitě. Úvěr lze využít na nákup nemovitosti, rekonstrukci, vyřešení majetkových vztahů či refinancování méně výhodných úvěrů na bydlení.

Výše poskytovaných úvěrů se pohybuje od desetitisíců korun na menší rekonstrukce až po několik desítek milionů na pořízení domu. Nejčastěji si lidé ve stavebních spořitelnách půjčují právě na rekonstrukce – zhruba ve 45 % případů. Na koupi nemovitosti připadá 27 % poskytnutých úvěrů. Na úvěry v řádech statisíců korun není nutné zajišťovat úvěr zástavním právem k nemovitosti, což ocení především ti, kteří nemohou nemovitost k zástavě využít. Pokud přemýšlíte nad tím, jak vybrat ideální stavební spoření právě pro vás, můžete vyzkoušet např. server stavebky.cz, kde naleznete srovnání jednotlivých nabídek, výnosy i poplatky.

Zdroje: Asociace českých stavebních spořitelen/ Ministerstvo financí/ idnes.cz/ finance.cz/ stavebky.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více