Za pět let jsme si řekli o deset miliard

Čtení na 5 minut Publikováno: 13.08.2019
Za pět let jsme si řekli o deset miliard

Takto v souhrnu vypadá pět let dotačního programu Nová zelená úsporám. Od roku 2014 jsme si my Češi řekli už o deset miliard korun na podporu zateplení, fotovoltaiky, solárních ohřevů nebo pořízení tepelných čerpadel. V nabídce jsou desítky až stovky tisíc korun na jeden dům.

Zateplení, pasivní domy a ekologická energie

Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman vysvětluje, že program Nová zelená úsporám „míří do třech hlavních oblastí: zateplení a rekonstrukce obytných domů, výstavba nízkoenergetických budov a instalace ekologických zdrojů energie.“ Žádosti o dotace jsou přijímány krajskými pracovišti Státního fondu životního prostředí ČR.

Zažádáno o deset, proplaceno pět

Prozatím bylo na dotacích proplaceno pět miliard korun. Příjemci dotací jsou tisícovky domácností, konkrétní číslo je 28 304 uspokojených žadatelů. Celkově však fond dostal už 44 724 žádostí o dotaci, a to za celkovou částku 10,25 miliardy korun.

Ministr životního prostředí si program chválí

Jak sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec, je program mezi lidmi dost populární: „Zájem o dotace je mimořádný a každým rokem roste. Jen za loňský rok jsme lidem na energeticky úsporná opatření vyplatili 1,5 miliardy korun.“

Za zvyšování zájmu může i fakt, že se program během svého trvání zjednodušuje. Nyní se dotace dají získat na projekty, jako je zateplení fasády, střechy, stropů, podlah, dále výměna oken a dveří, ale také venkovní rolety a žaluzie, jež podle pozorování přinesou ve výsledku ještě větší energetické úspory.

Nejvíce čerpáme na zateplování

Největší částka, která byla vydána z dotačního programu Nová zelená úsporám, se týká zateplování rodinných domů. Tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR Lucie Früblingová sdělila, že: „Z celkového počtu přijatých žádostí tyto tvoří 45 %. Poměrně vysoký je také zájem o solární systémy na ohřev vody i výrobu elektřiny, ty dohromady představují celkem 32 procent žádostí.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Zateplování také nejčastěji řeší energetičtí poradci v poradenských střediscích napříč republikou. Například Karel Srdečný, který je jedním z poradců, potvrdil zájem o zateplování následovně: „V našem poradenském středisku se nejčastěji setkáváme se zájemci o zateplení starších rodinných domů. V tomto případě je totiž nutné sladit parametry zateplení s technickými i finančními možnostmi majitele objektu a požadavky dotačního programu.“ Hned na pomyslném druhém místě je výměna zdrojů tepla

Svépomocí? I to je možné!

Na podzim toku 2018 umožnil stát realizovat projekty svépomocí, což je v podstatě revoluční novinka. Do té doby musel být projekt na klíč. A co se v takovém případě fakturuje? Podle Lucie Früblingové v tomto případě zahrnete do nákladů faktury za materiál, zápůjčku nářadí, ale i nezbytný technický dozor.

Avšak pozor, dotace se uděluje jen na takové realizace energetických úspor, které jsou podloženy projektem. Zcela svépomocí to tedy nikdy nezvládnete. Projekt je navíc nutné přizpůsobit podmínkám programu. 

S největšími problémy se v tomto ohledu setkává fond při projektování novostaveb. Obyčejný projekt z katalogu nebo kopie od souseda totiž nestačí. Do projektu je nutné zainvestovat, aby byl originální a splňoval požadavky programu nová zelená úsporám. Ve výsledku se však dražší projekt vyplatí. Jak dodává Karel Srdečný: „Dobrý projekt se ale vyplatí. Stavebník totiž získá kvalitní dům. Platí, že není-li dům kvalitně naprojektován a postaven, nemůže být pasivní.

Peníze už za devět týdnů

Pokud je vše administrativně v pořádku, je vyřízení žádosti snadné a hlavně rychlé. V takovém případě může mít žadatel peníze na účtu už za 9 týdnů od podání žádosti. Příspěvek se může vyšplhat až na 550 tisíc korun. A podle Petra Valdmana ovlivní výslednou dotaci: „rozsah a kvalita provedených úprav. Tedy čím kvalitnější zateplení a nižší energetická náročnost budovy, tím vyšší podpora. Vyplatí se proto dobře počítat a zkombinovat i více úsporných opatření najednou.

Komentáře