Z bankovnictví rovnou na úřad. A daně konečně online!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 10.07.2020
Z bankovnictví rovnou na úřad. A daně konečně online!

Pandemie koronaviru u nás popohnala online aplikace a možnost vyřízení spousty věcí přímo z domu, včetně finančních nebo daňových. A tak si již brzy budeme moci konečně zajistit ještě více věcí přímo z domova. Mezi nově schválené online projekty patří jak SONIA/BankID, tak portál MOJE daně. Pojďme se podívat, co nám nabídnou, v čem pomohou a co se pro možnost jejich využití budeme muset naučit.

SONIA/BankID

O tom, že úřední záležitosti si budete moci vyřídit přímo z online bankovnictví, jsme vás informovali před zhruba tři čtvrtě rokem. Tehdy ještě nebylo známo, jak rychle se podaří projekt zrealizovat a hlavně prosadit v legislativním procesu, ale pandemická situace nahrála do karet všem, kdo jej tvořili a chtěli dovést do úspěšného konce. Připomeňme si, o co jde.

Národní bod pro identifikaci a autentizaci, neboli elektronická identifikace občana na jednom místě a pro všechny zúčastněné úřady, včetně bank. To byl první krok k tomu, abychom si pak mohli z jednoho online místa vyřídit vše, co potřebujeme (SONIA).

Nejen komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení nebo s místní samosprávou, ale také platby z našeho účtu, které zrovna potřebujeme zadat, případně komunikaci s dodavatelem energií. Tím to ovšem nekončí, k mání bude i propojení na evropské instituce.

Přístup do celého systému propojených úřadů a bank bude navíc umožněn právě z portálů online bankovnictví, což je cílem projektu BankID. Jeho zakotvení v legislativě je již podepsáno prezidentem. Jakmile se přihlásíte pomocí bankou přiděleného BankID, budete rovnou už přihlášení do celého SONIA systému, využít půjde i jako elektronický podpis. Jde o vyšší level otevřeného bankovnictví, který je také zakotven ve směrnici PSD2. Těšit se na něj můžete už v následujícím roce, snad již ve druhém čtvrtletí.

MOJE daně

Portál MOJE daně, tedy daně Moderní a Jednoduché, bude sloužit jako online prostředí, kde si veškeré daňové záležitosti vyřídíme pohodlně online, bez nutnosti návštěvy finančního úřadu. Vznik portálu zapadá do plánované internetizace veřejných služeb pro občany a bude propojen skrze identifikaci právě i se SONIA projekty, s národním bodem.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Daňový řád dostal několik důležitých změn, které umožní další stupeň elektronizace daňového systému, tedy zcela online správu daňových záležitostí fyzických i právnických osob, a to přímo z kanceláře nebo z domova. Navíc bude poskytnuta o měsíc delší lhůta k podání daňového přiznání pro všechny, kdo si zvolí cestu přes MOJE daně.

Podpora zjednodušení a elektronizace daňového systému je dlouhodobou prioritou Ministerstva financí. Z ambice nastartovat projekt on-line finančního úřadu proto neustoupíme. Současné události dokládají, jak důležitá je možnost elektronické komunikace s úřady. Proto jsem novelu v kompromisním znění znovu Vládě předložila. Věřím, že opozici leží digitalizace opravdu na srdci, a proto zavedení on-line finančního úřadu podpoří,“ uvedla pro média ministryně financí Alena Schillerová.

MOJE daně přinášejí i další úlevy a výhody

Online podání daňového přiznání nebo o měsíc delší lhůta pro jeho podání, to nejsou jediné výhody plynoucí z nového daňového portálu. Nově mohou být nesporné částky nadměrného odpočtu DPH vraceny dříve než za měsíc. Sankce pro nedoplatky budou nově sníženy o šest procentních bodů, a o ze 16 % na 10 %, účtovat se budou až od 1 000 Kč.

Dalším benefitem je fakt, že nedoplatky na DPH už nemusejí ochromit činnost firmy, protože vedle původních exekucí se bude moci použít například i prohlášení o majetku nebo zástavní právo. To nezablokuje přístup firmy k penězům.

Příjemné je i setrvání možnosti individuálního prominutí pokut ve změněném daňovém řádu nebo stanovení kompenzací na dvounásobnou výši pro všechny, po kom bude vymáhána nesprávně stanovená či zajištěná daň. MOJE daně budou k dispozici od ledna 2021.

Co se budeme muset naučit?

Oba nové projekty jsou založeny na principu jednoduchosti a hlavně snadného přístupu pro většinu národa. Vzhledem k tomu, že zkušenosti s online bankovnictvím má již většina z nás, byla zvolena právě podoba online bankingu jako ta, kterou budeme schopni nejsnáze přijmout. A to i v portálu MOJE daně.

Takže kdo se běžně pohybuje v online bankovnictví, nebude se muset učit téměř nic, snad až na pár maličkostí. Jestliže s bankovnictvím na internetu ještě zkušenosti nemáte, nevadí. Nikdy není pozdě začít. Požádejte svou banku o aktivaci online bankovnictví u vašeho účtu, postupně se s jeho internetovým ovládáním seznamujte. V klidu, po jednotlivých krocích. Času je dost.

Zdroje: ČBA / MOJEdaně.cz / Ministerstvo financí

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře