Vzít si půjčku a ještě za to dostávat zaplaceno? V Dánsku to jde!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 08.10.2019
Vzít si půjčku a ještě za to dostávat zaplaceno? V Dánsku to jde!

Dánská ekonomika je v trochu jiné fázi než ta naše. A díky tomu, že dánská centrální banka nastavila zápornou základní úrokovou sazbu, za kterou si banky půjčují peníze od banky centrální, mohly i jednotlivé banky nastavit záporné úročení na úvěrech. První pokus se koná na hypotékách, kdy si lidé hypotéku vezmou, splácejí ji, ale úroky platí banka jim. Jak je to možné?

Banka stále vydělává

Rozhodně nejsou dánské banky žádnými charitami, které by prodělávaly na poskytovaných hypotékách – to samozřejmě ani náhodou. Dánské banky, i když poskytují hypotéky s negativním úrokem a lidem platí za to, že si od nich hypotéku vzali, stále jsou v plusu, protože od centrální banky si půjčují peníze za ještě více negativní úrok. 

Úroková marže se stále koná. Centrální banka platí komerčním bankám za to, že od ní banky vzaly peníze pro svou obchodní činnost. A banky platí mnohem méně klientům za to, že si od nich klienti vzali hypotéku. Banka je tedy ve výsledku stále v plusových číslech, co se zisku týká.

Můžeme si vzít hypotéku od dánských bank?

My Češi si hypotéku od dánských bank nyní brát nemůžeme. Proč? Protože na českém území a pro české klienty dánské banky své služby neposkytují, dokonce ani nemohou, protože neprošly licenčním řízením u České národní banky (a ani o něj doposud nežádaly). 

Navíc, i pokud by bylo možné brát si hypotéku od kterékoliv banky v Evropě, respektive v členské zemi Evropské unie, stále by se nejednalo o čistě ziskovou záležitost. Kurzové riziko by totiž mohlo sehrát velkou roli. Sice se kurz koruny k euru nehýbe v nijak velkých intervalech, ale v případě úrokové míry za několikamilionový dluh se už jedná o možné velké změny, často k horšímu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Proč u nás nemáme na hypotékách záporné úroky?

Jednoduše proto, že česká ekonomika je zatím v celkem dobré kondici, a tak není nutné ji podněcovat k vyššímu výkonu velmi nízkými nebo dokonce zápornými úroky. Navíc je Česká národní banka nakloněna kladným úrokům a změně hodnoty koruny, než úrokům záporným.

Dánské banky jsou první na světě, které dávají hypotéky se zápornými úroky. Doposud jsme se s takovou službou nikde jinde nesetkali, a to dokonce ani v Japonsku, kde byla nulová úroková míra vyhlášena centrální bankou po mnoho let. Jde o první vlaštovku, která ukáže, jak velký psychologický dopad bude takové opatření mít. Ekonomicky se totiž o nic světoborného nejedná, efekt se očekává čistě psychologický.

Dánští střadatelé platí bankám

Musíme si ukázat i druhou stranu mince. Pokud banky vyhlašují negativní úrokové sazby na hypotékách, je více než jasné, že i spořicí produkty budou v mínusech. Včetně běžných účtů. Takže dánští střadatelé, pokud střádají u dánských bank, platí bankám za to, že u nich mohou mít uloženy své peníze a že mohou využívat bankovních služeb.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře