Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 3. Splátky

Datum publikování: 09.03.2017
Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 3. Splátky

V prvních dvou dílech našeho miniseriálu jsme vám představili jednoho ze zástupců P2P platformy, společnost Benefi. Konkrétně z pohledu investora.

Už jste si přečetli

V prvním dílu jsme zjistili, jak fungují, jaké služby poskytují a co je potřeba udělat k tomu, aby se člověk mohl stát jejich klientem, konkrétně investorem do jejich půjček. Také jsme popsali, z čeho společnost vlastně žije (myšleno ze služeb pro investory) – zejména z provizí ze skutečně zaplacených splátek.

Ve druhém dílu jsme se pustili do investice. Nebylo to úplně jednoduché, protože investice se k půjčkám dostávají pomocí aukce, kdy se investoři předhánějí v tom, kolik z budoucích splátek věnují Benefi jako provizi. Zvolili jsme si jen malou půjčku, konkrétně 400 Kč.

Komu jsme půjčili?

Jednalo se o půjčku v celkové výši 90 000 Kč pro 37 letou ženu žijící ve Středočeském kraji v tříčlenné domácnosti s partnerem a bydlící u partnera. Vyživovaná není žádná osoba z domácnosti. Žena je zaměstnaná od roku 2009 na dobu neurčitou a má čistý měsíční příjem 19 831 Kč, pracuje v administrativě. Měsíční náklady na domácnost jsou 7 – 10 tisíc a průměrný čistý měsíční příjem domácnosti je 28 831 Kč.

Půjčku chce žena použít na vybavení domácnosti. Není v insolvenci a není proti ní vedena exekuce. Byla ověřena v registru SOLUS.

Žena má ostatní půjčky a závazky ve výši 185 000 Kč, celkem jsou 2. Měsíčně už nyní splácí 3 287 Kč, platí včas. Byla zařazena do kategorie C, tedy střední riziko. Úrok byl 25,21% p. a.

Nabídku jsme museli upravovat

Abychom mohli naše čtyři stovky investovat, museli jsme nabídku v aukci upravovat – navyšovat procentuální zisk Benefi ze splátek. Navíc jsme zjistili, že Benefi během přelomu kalendářního roku navýšilo minimální provizi, kterou je možné jim v aukci nabídnout. Dost nepříjemné zjištění. Ovšem rozhodli jsme se, že provizi navýšíme, aby pak bylo o čem psát. Nakonec jsme nabídli provizi poměrně vysokou, 50 procent.

Půjčka se nakonec nekonala – ale máme v záloze druhou

Aby toho zklamání nebylo málo, žadatelka o půjčku ji nakonec v zákonné čtrnáctidenní lhůtě vrátila. Takže investice se nekonala. To však neznamená, že bychom pro vás neměli další informace o tom, jak to v Benefi vypadá s procesem splácení! 

Máme zálohu - u Benefi jsme investovali i do jiné půjčky, proto můžeme informovat z jiného zdroje. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Druhá půjčka, tedy investice

Rozhodli jsme se investovat do velmi rizikové půjčky. Investovali jsme tisícikorunu 34 letému žadateli, který byl zařazen do kategorie F – té nejrizikovější. Žadatel chtěl celkem 40 tisíc korun a úroková míra jeho půjčky je 37,47 % p. a. (!!!). My jsme Benefi nabídli provizi 30%.

Žadatel o půjčku žije v Jižních Čechách, je ženatý a bydlí u rodičů, je bezdětný. Má pracovní poměr na dobu neurčitou, konkrétně od září 2016. Jeho doložitelný čistý příjem je 17 905 Kč, průměrný čistý měsíční příjem celé domácnosti je 37 905 Kč. Měsíční náklady na jeho domácnost jsou v rozmezí 3 – 5 tisíc korun. Má jiné půjčky a závazky v celkové výši 396 525 Kč a je jich dohromady 9. Měsíčně splácí 18 832 Kč a splácí včas. Hypotéku nemá. Půjčku chce použít na refinancování půjčky od banky.

Doba splácení bude 60 měsíců. Nám za vloženou tisícikorunu dlužník (snad) zaplatí celkem 2 225,40 Kč, navýšení je tedy za oněch 5 let o 1 225,40 Kč. Měsíční splátka je 37,09 Kč, z ní vždy odejde zprostředkovateli 30%. 

Prozatím uběhly od investice necelé 3 měsíce a přišly první dvě splátky. První včas, druhá s jednodenním zpožděním, třetí splátka je v očekávání, přičemž dlužník zažádal o posunutí termínů splatnosti o několik dní. Na další vývoj si musíme počkat. 

Splátky chodí na účet u Benefi

Důležité je poznamenat, že splátky chodí na dlužníkův účet vytvořený u Benefi. Platforma je rozděluje podle podílu na investici a zasílá na účty všech zúčastněných investorů, také vytvořených u Benefi. 

Takže naše splátka přijde na náš účet vytvořený na platformě, odkud si peníze převádíme na běžný účet, co máme u banky. Benefi si strhne provizi z příchozí splátky. Vše se objevuje v elektronickém výpisu, který je na stránkách Benefi kdykoliv k dispozici.

Abychom mohli spárovat účet u Benefi s účtem u banky, bylo potřeba zaslat oboustranný sken občanského průkazu. To aby bylo možno zjistit, že se nevydáváme za kohokoliv jiného a že tedy nejde o praní špinavých peněz. Ověření trvalo jen krátce, během jednoho pracovního dne bylo hotovo.

Co dodat na závěr?

Investování na P2P platformě chce čas trpělivost, ochotu rozhodovat se o míře rizika, ale také ochotu podělit se s provozovatelem o zisk, mnohdy i o více než polovinu. Stále však investice vydělá více než v bance. Nicméně je každá z investic spojena s rizikem nenávratnosti. A na to je při rozhodování také nutno myslet. 

 

1. díl: Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi. Jak to vůbec funguje?

2. díl: Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 2. Samotné investování

3. díl: Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 3. Splátky

Komentáře