Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 2. Samotné investování

Datum publikování: 09.01.2017
Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 2. Samotné investování

Po otevření stránek Benefi.cz, prostudování systému a pročtení obchodních podmínek jsme se pustili do tvorby našeho investorského účtu na tomto portálu. Postup je jednoduchý, vše je přehledné, rozhodně jsme se nedostali do situace, kde bychom si dál nevěděli rady.

Založit účet zdarma

Prvním krokem bylo kliknutí na odkaz „Založit účet zdarma“. Odkaz je úplně vpravo nahoře a dobře viditelný.

Po kliknutí na něj se otevřela „Registrace nového investora“. Jsou požadovány klasické osobní a kontaktní údaje, bez kterých by nebylo možné vyhotovit smlouvu o investování. 

Vpravo od kolonek s osobními údaji je příjemná informace, která potvrzuje naše předchozí informace získané z portálu: že investování v Benefi je anonymní – tedy ti, kterým půjčíme, se nikdy nedozvědí naše jméno a ani jiné informace týkající se nás, věřitelů. Stejnou ochranu mají i dlužníci – my se nikdy nedozvíme, komu přesně naše peníze půjčujeme. To je starost Benefi. Včetně prověřování úvěruschopnosti dlužníků.

Potvrzení registrace

Jakmile jsme vše vyplnili a klikli na ikonku „Vytvořit účet investora“, byli jsme informováni, že nám byly na mail zaslány důležité informace. V mailu bylo naše přihlašovací jméno, heslo, informace o společnosti a jejím bankovním účtu, kam máme zasílat své investice. K tomu i variabilní číslo, abychom byli pro Benefi identifikovatelní a aby Benefi mohlo naši platbu zařadit k našemu uživatelskému účtu.

Benefi připojilo k potvrzovacímu mailu také odkazy na dvě důležité sekce: „Průvodce investováním“ a „Doporučení pro bezpečnost plateb“

Průvodce investováním

Zde jsme našli spousty užitečných informací o tom, jak máme investovat, kdy, jak rozložit své investice, abychom minimalizovali riziko, jak vydělat co nejvíce, jak bude činnost časově náročná. Zkrátka jsme se tu dozvěděli jak začít, jakou zvolit strategii. A také jsme dostali několik tipů, jak se na portálu pohybovat.

Doporučení pro bezpečnost plateb

Zde jsou uvedena základní doporučení administrátora k tomu, aby naše platby na Benefi byly vždy bezpečné. Proto máme dodržovat tato pravidla:

  • na Benefi chodit vždy jen z důvěryhodného počítače, 
  • používat pouze legální software, 
  • nikomu nesdělovat naše přihlašovací údaje a také je nazadávat jinam než do Benefi, 
  • používat pouze některé prohlížeče, konkrétně: Firefox, Chrome, IE, Safari, 
  • používat antivirový program, 
  • nereagovat na nevyžádané emaily, 
  • číst dialogová okna na portálu Benefi, 
  • kontaktovat Benefi v případě, že obdržíme podezřelý mail související se službami poskytovanými administrátorem Benefi. Administrátor nás bude vždy kontaktovat prostřednictvím zprávy zaslané do osobní schránky.

První přihlášení

První přihlášení do portálu proběhlo automaticky hned po registraci, ale my jsme si stejně chtěli vyzkoušet, jak to bude fungovat. Proto jsme se hned odhlásili a zase přihlásili. Fungovalo to bezchybně, naše uživatelské jméno zůstalo uloženo.

Dále bylo potřeba potvrdit „Rámcovou smlouvu o podílu investora na půjčkách“. Nebylo potřeba nic tisknout ani posílat poštou, vše probíhá elektronicky.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

První investování

Konečně se dostáváme k podstatě toho, proč jsme si účet na Benefi zřídili: k investování. Aby bylo co investovat, musíme si nejdříve dobít náš účet u Benefi.

Jeho vlastnosti jsou poměrně příjemné: za jeho vedení nic neplatíme, a peníze, které na něm máme uloženy, a zatím jsme je neinvestovali do žádné půjčky, si můžeme kdykoliv stáhnout zase zpět na náš bankovní účet.

Převod z banky do Benefi trval dva dny. O připsání peněz na účet Benefi jsme byli informováni e-mailem.

Také jsme odklikli souhlas tím, že jsme si vědomi skutečnosti, že příjmy z tohoto investování jsou příjmy zdanitelnými, a proto se zavazujeme, že je uvedeme v našem daňovém přiznání.

Aktuální žádosti o půjčku

V sekci žádosti jsme se podívali na aktuální žádosti o půjčku. Byla v nabídce jen jedna na 90.000 Kč od ženy pracující na HPP. Úrok činil 25,21% p. a., délka splácení byla 60 měsíců. Žena měla příjem necelých 20.000 Kč měsíčně a peníze potřebovala na vybavení domácnosti.

Zadání investice

Klikli jsme tedy na tuto žádost o půjčku, zadali investovanou částku (pro první pokus pouze 400Kč) a chtěli jsme zvolit provizi pro Benefi. Jak jsme napsali v prvním dílu, Benefi žije z příjmu z reálně splacených splátek, bere si z každé splátky procentně stanovenou provizi. Výši provize nastavujeme my. 

Abychom byli my investoři motivovaní dávat Benefi vyšší provize, je investování realizováno formou aukce. Tedy investoři se přetlačují o to, aby mohli do dané půjčky investovat. Přetlačují se tím, že nabízejí pro Benefi vyšší a vyšší provizi, tedy vždy méně a méně vydělají. 

Je pak na rozhodnutí každého z investorů, jakou provizi je ještě ochoten nabídnout a jakou už ne. Investice jsou přijaty od těch investorů, kteří nabídnou nejvyšší provize.

Nepříjemné překvapení

Jakmile jsme rozklikli nabídku provizí pro Benefi, zjistili jsme, že od doby, co jsme si poprvé četli podmínky, se cosi změnilo. A tím čímsi je nastavení výšky minimální a maximální provize. V době, kdy jsme podmínky načítali, bylo rozpětí provizí 25 – 50%. Nyní provize začínají na 30% a končí dokonce až na 75%! 

Předpokládáme, že k tomuto kroku se Benefi uchýlilo díky tomu, že již má poměrně silnou pozici na trhu, má mnoho investorů, kteří mezi sebou soutěží v aukcích. Je to příležitost pro Benefi vydělat více peněz na svém podnikání. A ztráta pro investory, protože jejich konečný zisk se výrazně sníží. Ale k investování je nikdo nenutí.

Doporučení zvýšení provize

Jakmile jsme odklikli investici s provizí 35% pro Benefi, ze systému vyskočila informace o tom, že námi nastavená provize je nízká a budeme v aukci hned překonáni jinými investory. Bylo nám doporučeno nastavit 50% provizi.

Abychom mohli investici dokončit, a díky tomu i dopsat tento text, s výši navrhnuté provize jsme souhlasili. Kdo chce v Benefi investovat, evidentně musí nastavit velmi vysokou provizi. Takže konečný výsledek není až tak výhodný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nicméně, je stále lepší než termínované vklady.

Potvrzení úspěchu v aukci

Za několik dní nám přišla zpráva o tom, že naše nabídka byla právě změněna na investici. Dostali jsme také přehledné informace o tom, kolik jsme investovali, jaká bude měsíční splácená částka a kolik celkově od Benefi za tuto investici obdržíme. 

Následuje čekání

Teď už zbývá jen počkat na první splátku, pak vás můžeme o postupu naší investice informovat dál. 

Udělali jsme několik malých kroků, investovali peníze online, z pohodlí domova a teď už by naše peníze měly vydělávat samy. Za pomoci Benefi, samozřejmě. Roční zhodnocení je v našem případě okolo 12 procent. 

 

1. díl: Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi. Jak to vůbec funguje?

2. díl: Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 2. Samotné investování

3. díl: Vyzkoušeli jsme pro vás: investice s Benefi 3. Splátky

Komentáře