Vybíráte mikropůjčku? Buďte ostražití a pátrejte po zkušenostech dalších klientů

Publikováno: 29.05.2018
Vybíráte mikropůjčku? Buďte ostražití a pátrejte po zkušenostech dalších klientů

Mikropůjčky už si na českém finančním trhu vybudovaly poměrně silnou pozici. A jak se v průzkumech ukazuje, i letos si hodně Čechů plánuje vypůjčit, a to dokonce i na úhradu běžných výdajů. A právě takové úhrady jsou nejpohodlněji financovány z mikropůjček. Proč? Jde zejména o rychlost a také o diskrétnost. Jenže každá výhoda je vykoupena nějakou nevýhodou. A jak všichni víme, u mikropůjček se jedná o cenu a rychlost splacení.

Opatrnosti není nikdy dost. U mikropůjček to platí především

Proto buďme při jejich výběru velmi opatrní a zjišťujme si i zkušenosti jiných klientů. Velmi důležitý je totiž i přístup nebankovní společnosti k těm klientům, kteří se dostali do krátkodobých potíží se splácením. Jenže ve světě mikropůjček jsou i dva měsíce hotová věčnost.

Jejich cena je totiž natolik vysoká, že za tři měsíce (měsíc podle smlouvy o mikropůjčce a dva měsíce z důvodu prodlení) můžete být nuceni přeplatit původní půjčku i několikanásobně. Ale nic s tím neuděláte, protože jste se vším souhlasili v nevýhodných obchodních podmínkách. Takže stop.

Ptejte se, ptejte se, zjišťujte

Nejdříve je nutné podrobně číst a na vše se zeptat. Čím více odpovědí si necháte dát písemně, tím lépe pro vás – pro účely případného řešení sporu s nebankovním poskytovatele mikropůjčky (pokud jste tedy nepodepsali rozhodčí doložku, která veškerá řešení sporů znemožňuje).

Mikropůjčku považujte za poslední možnost

Mikropůjčka se může hodit. Ale vždy jen ve velmi specifických případech, kdy například najednou přijde několik nečekaných výdajů. A vaše finanční rezervy je nepokryjí. Třeba oprava auta zatočí s finančními rezervami – a proto následné vyúčtování za plyn nebo elektřinu už není z čeho uhradit.

Mikropůjčku si nikdy neberte proto, abyste s ní záplatovali běžný rodinný rozpočet anebo starší půjčku, které už hoří termín splatnosti. Každá další půjčka je totiž potom dražší a dražší. A to i přes fakt, že půjčka do pěti tisíc často může být nabízena bez ověření jakýchkoliv finančních údajů na straně klienta.

Pokud nemáte jistotu příštího příjmu, nepůjčujte si

Jestliže někde dlužíte a chtěli byste dluh splatit další půjčkou, přičemž ale jistotu dost velkého příjmu v dalším měsíci nemáte (výplata, tržby), rozhodně situaci neřešte další půjčkou. Ve většině případů totiž vyjde mnohem levněji, když kontaktujete původního věřitele, tedy toho, komu právě teď dlužíte. A dohodnete si podmínky odložení splátek. Vždy je možné se domluvit.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Poradny při finanční tísni se v tom vyznají

Když nevíte kudy kam, svěřte se do rukou odborníků. Přijít však můžete i dříve, není potřeba čekat na úplnou finanční krizi. Poradny při finanční tísni jsou sice jen ve větších městech, ale jsou zdarma. Pracují v nich odborníci, kteří jsou placeni z veřejných rozpočtů – proto je jejich služba zdarma.

Dokáží perfektně analyzovat vaše rodinné finance, mohou vám najít mnohem levnější služby a dodávky energií, telefonního i internetového připojení. Ukáží vám, které výdaje jsou ve vaší rodině zcela zbytečné. A doporučí, co změnit, abyste i z menšího příjmu vyšetřili na splátky a na tvorbu finanční rezervy. Ta je totiž jednou z nejdůležitějších položek každého rozpočtu.

Soukromý investor? Může se stát cestou do pekla

Na internetu najdeme i mnoho nabídek od takzvaných soukromých investorů. Jsou to jednotlivci obklopení týmem lidí, kteří nabízejí své peníze zoufalým lidem, kteří hledají cestu ze špatné finanční situace. Jenomže tahle cesta je mizernou volbou.

Soukromý investor totiž nijak nepodléhá zákonu o spotřebitelském úvěru, vše se řídí pouze zákoníkem občanským nebo obchodním. Poskytování peněz touto formou je víceméně nelegální. A vždy problematické. Smlouvy bývají nastaveny tak, že investor z dlužníka sedře kůži. Ale dlužník si na investorovi nic nevymůže. To raději mikropůjčku, která přece jen podléhá jakýmsi regulím a dohledu České národní banky.

Komentáře