Většinu půjček už si vyřizujeme online

Čtení na 5 minut Publikováno: 01.11.2018
Většinu půjček už si vyřizujeme online

Ještě před několika lety znamenala půjčka automaticky i návštěvu pobočky. Současnost je jednodušší a pohodlnější. K vyřízení půjčky nám často stačí jen pár kliknutí v počítači, k tomu skeny či fotky občanky a řidičáku, případně výplatních pásek. A je hotovo, peníze jsou do dalšího pracovního dne na účtu, mnohdy ještě dřív. Online půjčování si získalo natolik velkou oblibu, že dvě třetiny půjček jsou v roce 2018 vyřizovány právě přes internet. To s sebou nese spoustu výhod, hovořit je však nutné i o nevýhodách. Vždycky je totiž „něco za něco“.

Nejdůležitější parametry půjčky?

Podle výzkumu, který si nechala zpracovat společnost Home Credit, se Češi v oblasti půjček stále nejvíce orientují na co nejnižší cenu půjčky. To je celkem logické, půjčené peníze jsou vždy stejné, takže rozdíl dělá jen jejich cena. Osmdesát procent z oslovených lidí uvedlo cenu půjčky jako její nejdůležitější parametr.

Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru a díky licencování nebankovních společností Českou národní bankou už mohou půjčku poskytnout jen prověřené a férové společnosti, takže požadavek na bezpečnost půjčky už naštěstí mohl ustoupit do pozadí. Už se stal víceméně automatickou součástí každé legální půjčky, bankovní i nebankovní.

Možnost vzít si půjčku online je podstatná pro 68 procent oslovených Čechů

Téměř sedmdesát procent lidí, kteří byli ve výzkumu osloveni, uvedlo, že možnost vzít si půjčku online je pro ně podstatná. Jako důležitou označilo tuto možnost 54 procent z oslovených lidí. Když bychom výsledky výzkumu srovnali se Slováky, je u nás o 12 procentních bodů méně lidí, kteří možnost vyřídit půjčku online považují za podstatnou.

V online půjčkách se rozhodujeme i podle rychlosti vyřízení půjčky

Co nejrychlejší vyřízení a co nejjednodušší administrativa, s minimem papírování. To jsou další požadavky na půjčku, které se dostávají čím dál více do popředí. Naopak pojištění půjčky, respektive pojištění pro případ neschopnosti splácet, se stává minoritním požadavkem i na půjčky většího objemu.

Oceníme průhledné informace i možnost předčasného splacení zdarma

Co ještě bereme při rozhodování se o půjčce v úvahu, bývá průhlednost a jednoduchost informací uváděných na stránkách poskytovatele, i ve smlouvě o půjčce. A že je možné napsat smlouvu o půjčce celkem jednoduše, přitom v souladu se zákonem, o tom už nás přesvědčila nejedna z novějších nebankovek.

Možnost mimořádné splátky či předčasného splacení zdarma bývá u rozhodování se o půjčce také často zvažovaným kritériem. Zejména u těch lidí, kteří vědí, že jejich finanční rezervy mohou skokově narůst, například výročními odměnami nebo třeba sezónním výkyvem v příjmech OSVČ.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Přání k narozeninám nebo soutěž pro klienty? Naprostý propadák!

Ze všeho nejméně klienti bank a nebankovních společností ocení různé sociální aktivity typu blahopřání k svátku a k narozeninám, novoročenka, zasílání novinek, soutěže pro stávající klienty nebo komunikace přes sociální sítě. Tohle má na rozhodování se o půjčce naprosto zanedbatelný vliv.

Výhody a nevýhody online půjčování? Převažují výhody!

Online půjčování je segmentem finančního trhu, na který si spousta lidí teprve zvyká. Nebankovní společnosti odhalily jeho potenciál mnohem dříve než banky. Nutno ale dodat, že banky své nebankovní konkurentky zdatně dohánějí, alespoň co se menších půjček týká.

Online půjčování je rychlé, snadné, ale také docela přehledné. A to díky online srovnávačům. Na jednom místě snadno vidíme ceny a další podmínky všech srovnávaných půjček. A tak výběr té nejvýhodnější už je opravdu jen otázkou vteřin. Přitom můžeme mít jistotu, že uvedené informace o půjčce jsou reálné. A že poskytovatel v online srovnávači uvedené půjčky půjčuje čistě podle zákona o spotřebitelském úvěru.

A které že jsou ty nevýhody? Online půjčování je více spontánní. Rozhodujeme se o půjčce mnohem rychleji, často pod tlakem aktuálních okolností, které se udály přímo nám nebo naší rodině. A ne vždy je takový kalup a rozhodování v afektu dobrým služebníkem. I online půjčku se vyplatí si řádně rozmyslet, hlavně s ohledem na naše možnosti splácet, ale přitom vést i běžný finanční život.