Většina Čechů nedokáže ochránit své peníze před sebou samými

Čtení na 7 minut Publikováno: 26.07.2018
Většina Čechů nedokáže ochránit své peníze před sebou samými

Že Češi mají problémy s finanční gramotností, to už se všeobecně ví. A dost se na to upozorňuje ze všech možných stran, včetně našeho magazínu. Ani mladí lidé, kteří prošli upraveným vzdělávacím systémem, do nějž je finanční gramotnost již zařazena, na tom nejsou o mnoho lépe, viz naše informace o jejich zadluženosti. V čem je ale největší problém, když lidé už vědí, že mají šetřit? Podle zkušenosti finančních poradců je to ochrana finančních rezerv před sebou samými.

Finanční rezervy už umíme udělat, ale dlouho nám nevydrží

Přestože si většina lidí už dokáže alespoň krátkodobě tvořit základní finanční rezervy, jejich dlouhodobé setrvání v rozpočtu domácnosti se zatím ještě nekoná. Lidé nedokáží své finanční rezervy odložit stranou a nepočítat s nimi v běžném životě.

Zkrátka: pokud nemají peníze uloženy tam, kde na ně nelze sáhnout, brzy je zase utratí. A bohužel většinou za nesmyslný luxus nebo nadstandard, který rozhodně není životně nutný. Jenže peníze pak pochybí v situacích, kdy se přihodí nečekané události nebo, nedejbože, úraz či vážná nemoc. A pak je nutná půjčka

Když saháme po půjčce, většinou moc nepřemýšlíme

Když už potřebujeme půjčku, tak si ji prostě vezmeme. Dlužit někomu, to už je součástí moderní doby. To tam je stigma dlužníka. Být dlužníkem, to se dnes v podstatě nosí. V tom ale problém není. Půjčky pomáhají rozpumpovat ekonomiku, protože ochody se nezastaví a trh se prostě hýbe. Díky půjčkám si lidé navíc zajistí to, co právě nutně potřebují.

Tak co je na našich půjčkách špatně? Většinou to, že nad nimi moc nepřemýšlíme z pohledu jejich výhodnosti. Přestože je k dispozici mnoho online srovnávačů půjček, příliš si Češi na jejich služby ještě nezvykli. Zatímco srovnání cen zboží považujeme již za automatickou součást nákupu, srovnání cen půjček ještě ne.

Přitom ale půjčka není ničím jiným než nabízeným zbožím. Poskytovatelé půjček nabízejí své peníze. My si je vezmeme, použijeme a vrátíme. A za možnost peníze nějakou dobu používat zaplatíme poplatek a úroky, celkově tzv. RPSN.

Ani osvětové projekty zatím příliš nepomáhají

Již jsme informovali o několika projektech, které mají lidem pomoci právě s rozhodováním o půjčkách tak, aby vybrali tu pro sebe nejlepší. Například Navigátor bezpečného úvěru sloužící k výběru dobré půjčky nebo publikace „Dlužníkův rádce“, který zase radí lidem, kteří již dluh mají a případně jej nezvládají splácet.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Co radí finanční poradci? Desetinu stranou. Pravidelně.

Finanční poradci se shodnou na tom, že pro bezpečný finanční život kohokoliv je nutné naučit se pravidelně odkládat desetinu svého příjmu stranou. A nesahat na něj, dokud to není životně nutné. Díky tomu jsou finanční rezervy pevné. A můžeme i lépe spát.

Je možné finanční rezervy investovat a počítat s nimi třeba až za dvacet let. Ale naučit se tento postup není zrovna snadné. Technicky ano, avšak psychologicky ne. Většina lidí je naučena počítat se všemi svými penězi a do výplaty utratit vše, co je na účtu. A příprava na důchod? V podstatě téměř žádná.

Omezení životního standardu usnadní menší město nebo vesnice

Omezovat se ve svém životním standardu není žádný med. Proč si nedopřát dobrou večeři v restauraci, když na ni v peněžence mám? Proč si nekoupit dražší mobil, když je na něj na účtu dost peněz? Proč si nezajít denně na zmrzlinu nebo na kávu? Na tyto otázky existuje jediná odpověď: protože nikdo z nás neví, co bude zítra. A je nutné být připraven.

Omezení životního standardu a výdajů je snazší, pokud lidé bydlí na vesnici nebo v malém městě. Ve velkých městech je vyšší životní standard a jsou na něj i vyšší náklady – obchody, kultura, volnočasové aktivity. To na menších městech a vesnicích chybí, proto jsou zde lidé schopni z menšího příjmu odkládat stranou vyšší částky.

Základní pravidla finanční gramotnosti? Bez finančních rezerv to prostě nejde. A drahá půjčky se nevyplatí!

Přestože bývá finanční gramotnost pro mnoho lidí téměř zaklínadlem, nejde vcelku o nic složitého. Stačí si zapamatovat několik základních pravidel, mezi něž patří dvě nejdůležitější: Bez finančních rezerv to nejde. A drahá půjčky se nevyplatí.

Finanční rezervy by měly být tvořeny měsíčně asi desetinou příjmu, můžeme je trvalým příkazem odkládat na speciálně k tomu založeny spořicí účet, který je veden bez poplatků. Když to bude zvláštní účet (tedy ne běžný, co používáme pravidelně) a bude třeba u jiné banky, takže peníze hned po vstupu do internetového bankovnictví neuvidíme, snáze se ubráníme jejich použití. To je celkem jednoduché.

Ale jak s těmi drahými půjčkami? Vždy se orientujeme podle celkové ceny zaplacené dlužníkem – tu musíme dostat zároveň se splátkovým kalendářem a ještě před podpisem smlouvy. Když využijeme online srovnávače, uvidíme podmínky půjček na jednom místě a rovnou si je můžeme porovnat.

Nezapomínejme ani poptat se na postup společnosti, když se se splátkou opozdíme nebo budeme potřebovat splátkové prázdniny. V případě vyšších půjček by se totiž mohly hodit.

Komentáře