Velké výnosy z firemních dluhopisů? Bez rizika nejsou nikdy!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 05.12.2019
Velké výnosy z firemních dluhopisů? Bez rizika nejsou nikdy!

Oblíbeným investičním produktem posledních let se mezi laickou veřejností stávají firemní dluhopisy, které většinou slibují výnosy nad pět procent ročně, výjimkou totiž nejsou ani sedmiprocentní nebo devítiprocentní výnosy. Ovšem jen na papíře. Skutečnost je vždy zabalená do velké porce rizika, protože odhadnout budoucí vývoj firmy na trhu, její schopnost nejen vyplatit zhodnocení, ale zejména vrátit investované peníze (po skončení doby trvání dluhopisu), to se dá bez hlubších informací o historii firmy a o směřování trhu opravdu jen stěží. A navíc, kdo z drobných investorů, tedy běžných lidí,kterým firmy své dluhopisy nabízejí, takové informace má?

Slibovaný výnos je jen lákavá představa, nikdy jistota!

Peníze, které lidé vkládají do firemních dluhopisů, a jejich zhodnocení nejsou nikdy, nikde a nijak garantovány. Pojištění vkladů garantované státem se totiž vztahuje pouze na účty u bank, včetně termínovaných vkladů, dále na stavební spoření. Nutno však dodat, že pokud by se trh „sesypal“ ve větší míře, ani pojištění vkladů by nefungovalo. To by však byl velmi krizový scénář.

Vždy je ovšem nutné vědět, že investice do podílových fondů, penzijního spoření, nemovitostních fondů, firemních dluhopisů – to vše jsou rizikové záležitosti, rizikové investování, ale vždycky s odlišnou mírou rizika. Slibovaný výnos je tedy lákavý, ale každý investor musí do takové investice jít s vědomím, že je velká pravděpodobnost, že o své peníze definitivně přijde. Při případném bankrotu se totiž cokoliv vymáhá jen stěží.

Každá negarantovaná investice nese jiné riziko

Míra rizikovosti každé investice, která není bankovním účtem (běžným, spořicím), termínovaným vkladem nebo stavebním spořením, se liší v závislosti na stupni regulace státem, respektive Českou národní bankou (ČNB). 

Dluhopisy menších firem

Dluhopisy běžných firem jsou s rizikem nejvyšším. Tady totiž regulace zcela chybí, alespoň co se týká emise dluhopisů do milionu eur, tedy do cirka 25 milionů korun. Jenže pozor, emise vyšší sice musejí mít prospekt (informace o emisi) zkontrolované Českou národní bankou, ale kontrola probíhá pouze po formální stránce, nikoliv po stránce fungování firmy a jejích obchodních plánů. 

Jaká je skutečná situace firmy nebo historie jejích dluhopisů (zda vyplácí úroky, zda po skončení dluhopisu peníze opravdu vrátí), to se téměř nemáme jak dozvědět. Vydané dluhopisy se ani nikde neevidují. 

A jak potvrdil i Martin Mašát, ekonom poradenské společnosti Partners: „Celý trh firemních dluhopisů je svým způsobem neregulovaný, a tak nikdo moc neví, kolik rizikových firemních a jiných dluhopisů se mezi lidi prodalo. Obecně se odhaduje, že celkový objem může jít do desítek miliard korun. Dalším problémem je, že se často ani nedovíte, že se ten který dluhopis nesplácí. Ztráty lidí do několika milionů se do médií moc nedostanou a bohužel těchto situací je vcelku dost. Veřejně známé jsou jen krachy o hodnotě aspoň několika set milionů korun jako Zoot či EMTC.“

Spousta malých firem, které vydaly dluhopisy, již zkrachovala a peníze lidí v nich zůstaly. Jde o milionové částky, o kterých se však z mainstreamových médií dozvídáme jen tehdy, když se o ně hlouběji zajímáme. 

Na druhou stranu však Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí sdělil médiím, že: „O společnostech, které přestaly splácet své dluhopisy, byly zpravidla dostupné a dohledatelné varovné informace již v době emise nových dluhopisů. Pokud někdo do těchto nových dluhopisů investoval, pak pravděpodobně tyto informace nevyhledával, tedy neposoudil bonitu emitenta, neuměl tyto informace vyhodnotit, anebo se zkrátka dobrovolně rozhodl akceptovat vyšší riziko spojené zpravidla s vyšším výnosem.“ 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Podílové fondy stáhnou a diverzifikují velkou část rizika

Podílové fondy sice investují také do dluhopisů firem, ale vždy o tom rozhodují odborníci, kteří jsou schopní si vyhledat jednak historii firmy, jednak i odhadnout budoucí situaci na trhu, na kterém se firma pohybuje. Dokáží také analyzovat konkurenci firmy a posoudit, zda by je mohla převálcovat nebo nikoliv.

To ovšem neznamená, že by investice do podílových fondů byla bez rizika. To ani náhodou. Jen se riziko diverzifikuje (rozdělí) mezi více firem, takže když jedna z nich krachne, poklesne výnosnost vašich investic, ale nepřijdete o všechny peníze. Přesně to by se totiž mohlo stát, pokud byste své peníze sami investovali do dluhopisů jedné firmy. 

Nemovitostní fondy jsou zajištěny nejlépe

U nemovitostních fondů je regulace ze strany státu nejvyšší. Ty totiž musejí procházet přísným dohledem České národní banky, a to po celou dobu své existence. Navíc jsou od sebe odděleny samotný fond obsahující nemovitosti a osoba správce nemovitostního fondu.  

Peníze, které do fondu investujete, se nedostanou přímo ke správci, ale jsou posílány do tzv. depozitáře, tedy na oddělený účet u banky. A teprve při nákupu nové nemovitosti nebo při podobném investičním počinu fondu jsou peníze z depozitáře uvolněny a použity. Pokud by došlo na krach správce nemovitostního fondu, převede Česká národní banka samotný fond s nemovitostmi pod jiného správce, který nevykazuje finanční problémy.  

I tak je ale nutné považovat investici do nemovitostních fondů za rizikovou, přestože míra rizika je nižší než u podílových fondů nebo než u dluhopisů soukromých firem.

Dluhopisy firem nabízejí i podomní prodejci nebo lidé na telefonu

Nenechte se zlákat výhodnými nabídkami, které vám na zlatém podnose přinesou podomní prodejci nebo které vám po telefonu vnucuje jiný najatý prodejce. Pozor i na lákavé inzeráty na internetu. Pokud nejste zběhlí v číslech, nemáte s investicemi bohatší zkušenosti, neumíte si sami najít výsledky hospodaření firem a nedokáže v jejich výkazech číst, neznáte ani odvětví, ze kterého firmy jsou, neměli byste se sami do koupě firemních dluhopisů pouštět.

Odborník na slovo vzatý, kterým je Jana Brodani, ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR, sama varuje, že: „Investor, který nemá potřebné znalosti a zkušenosti, pravděpodobně neumí rozeznat kvalitní dluhopis. Velmi často je to i proto, že nedokáže získat o emitentovi dostatek informací.“ 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře